Menu
in

İtalya Yolcusu Kalmasın: Caner Erkin

Genç yaşta Avrupa’daki birçok takımın radarına giren Caner Erkin, Türk futbolunun ender mevkii olarak görülen sol kanat açığını kapatan bir yetenek. 1988 yılında Balıkesir’de doğan Erkin, 2002’de Manisaspor altyapısında top koşturmaya başladığında, bu sürecin 2004 yılına kadar devam edeceğini tahmin etmemiş olmalı. Profesyonel futbol hayatı Manisaspor A takımı ile süren Erkin, çıktığı ilk karşılaşmalarda azimli ve hırslı hareketleriyle ilgi odağı oldu. Ancak Türk takımlarının dikkatini çok daha sonra çekecekti.

Onunla ilk ilgilenen kulüp Milan olsa da İtalyan devi, Manisaspor ile bir türlü anlaşmaya varamadı. Hemen ardından, genç futbolcu avcısı Arsen Wenger, Erkin’i Arsenal’de görmek istediğini röportajında açıkladı. Başarılı teknik adamın 3 milyon € değerindeki teklifini Manisaspor kabul etmedi. Bu durum Caner’in isyanına, bu isyan ise paf takıma gönderilmesine sebep oldu. Bir anlamda takımın çıkarları doğrultusunda, mental ve fiziksel  gelişiminin önü kesildi.

Fakat kısa bir süre sonra, 3.5 milyon £ karşılığında futbolcunun bileti Rusya’ya kesildi. Yeni durağı CSKA Moskova’ydı. Bu süreçte “sol bek” olarak oynamasına karşın, Rusya’da kendini “açık” olarak geliştirme fırsatı elde etti. Yalnızca savunmanın bel kemiği değil, aynı zamanda atakların hızlı adamı olarak tüm Avrupa’da dikkat çekmeye devam etti. Ancak teknik direktör Zico ile girdiği münakaşa, bazı dönemlerde formsuz olması gibi noktalarda yaşanan anlaşmazlıklar onun Türkiye yolculuğunun başlangıç noktası oldu. 33 maç formasını giydikten sonra 1 yıl Galatasaray’a kiralandı. Satın alma opsiyonuyla, Sarı Kırmızılı takımda 88 numaralı formayı giyip 20 karşılaşmada görev aldı.

Ancak asıl transfer bombası, 2010 yılında Fenerbahçe kadrosuna katılmasıyla oldu. Normalde sol bek ve sol açık futbolcuların solak olması en büyük artıdır. Sol ayağını etkili kullanabilen futbolcu sayısı ise çok azdır. Bunu başarabilen Caner Erkin, sol açık ve sol bek açığını birlikte kapatabilecek yetenektedir. Fakat maç sırasındaki hareketleri ve agresif halleri birçok futbolseverin tasvip etmediği konulardır.

Tam 159 maç çubuklu forma giyen Caner Erkin, 2010-2016 arasında sarı lacivertlilerin “as defans” oyuncuları arasında yer aldı. Aynı zamanda Milli Takımın U-17’den itibaren değişmez sol kanat oyuncularından biri olarak görev yaptı. 2015-16 sezonunda sözleşmesi biten futbolcu, Sarı Lacivertlilerle nikah tazelemeyince hiçbir bedel ödenmeden İtalyan Inter takımına transfer oldu. Erkin, 2016-17 sezonunda Serie A’da top koşturacak.

  • Türkiye’de Yılın Takımı 2015
  • TSYD Lassa Yılın En Sağlam 11’i 2015
  • Süper Lig Şampiyonluğu 2 kez
  • Türkiye Kupası 2 kez
  • Türkiye Süper Kupası 2014
  • Rusya Süper Kupası 2 kez
  • Rusya Kupası 2009

Yorum Yazın

Exit mobile version