in ,

Klasik Ayakkabıyla Yarı Maratonda Guinness Rekoru

Lüks bir ayakkabı firması, klasik ayakkabılarının koşu ayakkabıları kadar konforlu olup, onlar kadar  iyi performans gösterebildiğiyle övündüğünde, iddiasının arkasında durabildiğini görmek hoş olur.

Eski bir dekatlet tarafından kurulan Florida merkezli 1 yıllık firma Wolf & Shepherd, Pazar günü koşulan Holtanta Yarı Maratonu’nda 23 yaşındaki Juris Silenieks’in bitiş çizgisini 1:17:05’le geçip hem yarışı 1.likle bitirmesi, hem de klasik ayakkabıyla koşulan en hızlı yarı maratonda gayrı resmi Guinness dünya rekorunu kırmasıyla bu konuda bütün şüphe duyanları susturdu. Evet, böyle bir rekor kategorisi mevcut. Tabi rekorun resmi hale gelmesi için Guinness tarafından onaylanması gerekiyor.

Syracuse üniversitesinin 2016 NCAA şampiyonasında kazanan cross country takımının bir üyesi olan Silenieks, Atlanta parkurunu 3:40 tempo/km ortalama ile geçerken bir çift açık kahverengi klasik ayakkabı giyiyordu.

Wolf & Shepherd’ın kurucusu Justin Schneider, “Bizim ayakkabılarımızla bir yarı maraton koşmalısınız demiyoruz” “Fakat treni yakalamak için veya bir toplantıya geç kaldığınız için koşmak zorunda kalıp temponuzu artırmanız gerekebilir” dedi.

Notre Dame’dan mezun olduktan sonra Adidas’ta bir pist koşusu ayakkabısı tasarımcısı olarak birkaç yıl çalışan Scheider, birçok üst kalite klasik ayakkabının mevcut teknolojinin ve yenilikçiliğin bir kısmından yararlanmadığını fark ettikten sonra kendi ayakkabı serisini oluşturma kararı alıyor ve tüy gibi hafif karbon fiber iç taban gibi spor ayakkabı üreticilerinin koşu ayakkabılarında kullandıkları bir malzemeyi kullanıyor. Schneider, kendi firmasının ayakkabılarının diğer üst kalite klasik ayakakbılara kıyasla yaklaşık 450 gram daha hafif olduğunu söyledi.

 

Bir Cengaverin Hikayesi: Bülent Korkmaz

İtalya Yolcusu Kalmasın: Caner Erkin