in

Gerçek Bir Hız Tutkunu: Donovan Bailey

Dünya atletizm tarihinin önemli simgelerinden Jamaika asıllı sprinter Donovan Bailey, bir dönem ülkemiz takımlarından Fenerbahçe’nin de formasını giydi. Bailey, ailesiyle Kanada’ya göç ettiği 1980’lerin başında atletizme başlayarak kendini geliştirdi.

1967 doğumlu 100 metre koşucusunun oldukça başarılı bir kariyeri olmasına karşın, Türkiye’de değerinin bilinmemesi belki de Türk atletizm tarihinin en büyük talihsizliğidir. Fenerbahçe, 1993 yılında Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası B grubunda şampiyon; 1994 yılında ise A grubundan çıkarak Avrupa’nın en iyi 8 atletizm takımı arasına Donovan Bailey ile girdi. Malaga’da düzenlenen etkinliklerde sarı lacivertli formayla koşan Donovan, 100 metre yarışlarında altın madalya kazanmayı başardı. Bu Türk atletizm tarihinin çağ atlamasına sebep olacak bir gelişim olarak değerlendirilebilirdi. Ancak ne yazık ki, Donovan Bailey o dönem  kontrat yenileme konusunda suskun kalmış, Fenerbahçe yönetimi ise kendisine yeni bir kontrat önermemişti. Bunun ardından  sarı lacivertli formayla bağı kopan Jamaikalı sprinter kariyerindeki başarıları sürdürdü.

Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, 1995 yılında 100 metre şampiyonu olması ve Kanada’ya 100×4 koşusunda altın madalya kazandırmasıyla kariyerinde büyük bir sıçrama yaptı. 1995 İsveç organizasyonu onun için en önemli noktalardan birisi oldu, Göteborg şehrinde düzenlenen organizasyonda elde ettiği başarıyla kariyerini şekillendirdi. Michael Johnson ile müthiş bir çekişmeye girdikleri, fakat Johnson’ın 200 ve 400 metreye yoğunlaşmasına karşın Donovan’ın 100 metrede hüküm sürdüğü atletizm kapışmaları özel bir organizasyon düzenlenerek aşılmaya çalışıldı.

Yarısı düz, yarısı ise virajlı olan 150 metrelik bir parkurda yalnızca Donovan ve Johnson kozlarını paylaştı ve yarışı sakatlanan Johnson kaybetti. Bunun üzerine Donovan mutlak hakimiyetini kutlarken rakibi hakkında konuşma üslubu yüzünden tüm dünyadan eleştiriler aldı.

Leroy Burrell tarafından kırılmış olan dünya 100 metre rekorunu 1996 yılında bir saniye ileriye taşıyarak 9.84’e getirdi. Bu, onun Atlanta Olimpiyatları’nda hem olimpiyat hem dünya rekorunu kırma başarısını gösterdiği harika bir sezon olarak tarihe geçti. 1999 yılına kadar elinde tutabildiği dünya rekoru Maurice Greene, olimpiyat rekoru ise 2008 yılında Usain Bolt tarafından kırıldı.

Atletizm kariyerini 1998 yılında noktaladıktan sonra herhangi bir sportif faaliyette bulunmayan Donovan Bailey, sporcu kimliği dışında adından söz ettirmeyen bir sportmen.

Rusya’nın Teniste Yüzü: Maria Sharapova

Ronaldinho Hakkında İlginç Bilgiler – İnfografik