in

Rusya’nın Teniste Yüzü: Maria Sharapova

Tenis kortlarına duyulan ilginin artmasındaki en önemli faktörlerden biri olan Maria Sharapova, aslen Rus olup küçük yaşlarından beri Amerika’da yaşıyor. Gerçek ismi Mariya Yuryevna  olan Rus tenisçi 1987 doğumlu.

Sharapova’nın tenis ile tanışmasında babasının bu spora duyduğu merak en önemli etkendi. Sonrasında, Rus tenisinin önde gelen isimlerinden Yevgeny Kafelnikov’un küçük kıza gönderdiği hediye de onu epey motive etti. Bu hediye bir raketti! Kafelnikov ile gösteri maçına çıkma şansını da yakalayan Maria, böylece küçük yaşta kararını verdi.

7 yaşında babasıyla beraber Amerika’ya yerleşen ve akabinde Tenis Akademisi’ne yazılan Sharapova, bir süre sonra dünyanın en iyisi olacağını hayal ediyor muydu bilinmez. Üniversite okumayan, hatta liseyi bile uzaktan öğrenimle bitiren Maria, tamamen tenise konsantre bir ergenlik dönemi geçirdi. Vize probleminden dolayı annesiyle uzun yıllar görüşemeyen Sharapova için 2001, profesyonel tenis kariyerine başladığı yıl oldu.

Daha önce kendisi gibi başarılı olan genç kadın tenisçilerin izinden giden Maria Sharapova, Martina Hingis ve Lottie Dod gibi isimlerin ardından Wimbledon’ı kazanan üçüncü en genç oyuncu unvanına sahip oldu. Bu noktadan sonra artık başarıların ardı arkası kesilmeyecekti. Bunun farkına varan firmalar yavaş yavaş sponsorluklara soyundu. 22 Ağustos 2005 tarihi ise Maria Sharapova için zirve anlamını taşıyordu. WTA sıralamasında 1. sıraya yükseldiği bu süreçte uzun süre dünyanın en iyisi olmayı sürdürdü. 2009 yılında ise yaşadığı sakatlıktan dolayı kortlardan uzak kalan Rus raket, üç haneli sıralara kadar düştü. Bu düşüşün geri dönüşü de muhteşem oldu ve ilk 3’e tekrardan girdiği sene kazandığı 25 milyon $ ile Forbes tarafından en çok kazanan kadın sporcu seçildi.

2005 yılında Wimbledon turnuvasının yönetiminden sorumlu olan komite bir toplantı düzenleyerek Maria Sharapova hakkında nihai bir karara varmak istedi. Zira Rus raket maçlar esnasında çığlık atıyor ve bu çığlıklar 100 desibelin üzerinde olabiliyordu. Ancak Maria Sharapova denilince de akla ilk gelen detay bu çığlıklar oluyordu. Bu noktada uyarı alan Sharapova bundan vazgeçti mi? Tabi ki hayır.

Güzelliği ve çekici vücuduyla, tenisteki yeteneği kadar ilgi çektiği tartışılmaz. Güncel WTA sıralamasında ikinci olan Sharapova, gelmiş geçmiş en iyi tenisçilerden biri.

Formasını Terletenler: Gökhan Gönül

Gerçek Bir Hız Tutkunu: Donovan Bailey