in

İyi Sporcu, Güzel İnsan: Mehmet Topal

3 Mart 1986 doğumlu Mehmet Topal, 9 çocuklu bir ailenin ferdi olarak Malatya’da büyüdü. Futbola okul takımında oynayarak başlayan Topal’ın kaderinin beden öğretmeni Ahmet Açıkgöz çizdi. Malatya Belediyespor’un eski futbolcusu olan Açıkgöz, 9 yaşındaki Topal’a takım seçmelerine gitmesini tavsiye etti. O dönemde 38 numara ayakkabı giyen Topal, kendisine ait bir ayakkabı olmadığı için 43 numarayla sahaya çıktı. Ayakkabı numarası bu yetenekli genç için sorun olmadı ama daha önemli bir engeli aşması gerekiyordu: Baba Topal! Tecrübeli oyuncu o günleri şöyle anlatıyor:

Babam futbol oynamamı istemiyordu. Çünkü o günkü ortamda futbolcu olacağıma inanmıyordu. Futbol oynamama kızıyor ve boşuna vakit harcadığımı düşünüp “Okumana bak” diyordu. Seçmelere de ondan gizli gitmiştim. Takıma seçildiğimden de 3 ay kadar sonra haberi oldu.

16 YAŞINDA TRANSFER OLMAK İÇİN ANNESİNE DİL DÖKTÜ

Baba Topal oğlunun kendi yolunda gitmesine gönülsüz de olsa izin verdi. Topal bazen bazen babasından izin alarak, bazen de gizli gizli 7 sezon Malatya Belediyespor’da oynadı. 16 yaşında  Dardanelspor’dan transfer teklifi aldığında bu kez annesini ikna etmesi gerekti:

Yaşım küçük olduğu için annemin de noterden bir kağıt vermesi gerekiyordu. Ancak annem buna yanaşmıyordu. İkna edebilmek için uzun süre dil döktüm, “Anacığım, izin vermek zorundasın, bu iş tüm ailemizin hayatını etkileyecek bir ekmek mücadelesi” dedim. Nihayet kabul etti ve onun da rızasını alarak Dardanelspor’a gittim.

OTOBÜSLE İSTANBUL’UN YOLUNU TUTTU

Dört yıl Çanakkale’de kalan Topal daha o günlerde büyük takımlarda oynamanın hayalini kuruyordu. 2006-2007 transfer sezonun popüler isimlerinden biriydi ama son güne kadar teklif alamadı. Topal ailesi fanatik Galatasaraylı’ydı ve o son gün onların isteği gerçekleşti.

Transferin son günü geldiğinde ortada halen bir şey yoktu. Oda arkadaşım Kazım’la yemeğe çıkmıştık. Ona “Senin kahrını bir sene daha çekeceğim” diye takıldım. Bu konuşmadan 5-10 dakika sonra Galatasaray’dan aradılar ve “Transferin bitti, otobüse atla gel” dediler.

LINDEROTH’UN SAKATLIĞI KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Dardanel kökenli Hasan Kabze ve Fevzi Elmas’ın Florya’da oluşu adaptasyon açısından Topal’a zorluk çıkarmadı. Çalışmayı seven, düzenli yaşayan Topal ilk sezonunda forma şansı pek bulamadı. İkinci sezonunda Galatasaray orta sahada Topal’ın yerinde Tobias Linderoth’u düşünüyordu. İsveç’in tecrübeli oyuncusu ağır bir sakatlık yaşayınca artık Mehmet Topal’ın zamanı gelmişti ve o sezondan sonra her şey çok farklı oldu.

“Bir meslektaşımın sakatlığına sevinemem, gönlüm razı olmaz. Linderoth’a çok üzülüyorum. O çok iyi bir insan ve bana çok yardımcı oluyor. Bana çok şey öğretiyor. Bana bu şansı Allah verdi. Umarım her şey şimdiki gibi iyi olur.”

İNGİLTERE’Yİ İSTİYORDU AMA ROTASI İSPANYA OLDU

Euro 2008’le birlikte uluslararası arenada da kendisini gösteren Topal, her fırsatta Avrupa’ya gitmek istediğini söylüyordu. Premier Lig’i beğeniyordu, Arsenal’i seviyordu ve Patrick Vieira hayranıydı. Dardanelspor’da oynarken odasının duvarlarında, ranzasında ve dolaplarındaa Vieira fotoğrafları vardı. 2008 yazında Everton’dan teklif alsa da transfer gerçekleşmedi ve iki sezon daha İstanbul’da kaldı. 2010 yılında La Liga’da Valencia’nın yolunu tuttu ve başarılı iki sezon geçirdi

FB-GS REKABETİNDEN ETKİLENMEYEN NADİR OYUNCU

2012 yazında Topal, Fenerbahçe’ye transfer olurken bugüne kadar çizdiği olumlu sporcu kişiliğinin faydasını gördü. İstanbul takımlarındaki adres değişiklikleri bazıları için hep sorun yaratmıştı ama ona kızan Galatasaraylı neredeyse yok gibiydi. Aynı şekilde Fenerbahçeliler de sanki yıllardır bu camianın parçasıymış gibi ona sahip çıktılar. Bu konuyla ilgili bir soruya verdiği yanıt da neden onun özel bir adam olduğunu ortaya koyar nitelikteydi.

“Hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım. Ben her zaman oynadığı kulüpleri en iyi şekilde temsil etmek için hem saha dışında hem de saha içinde en iyisi yapmaya çalışan bir oyuncuyum. Dolayısıyla böyle bir zorluk yaşayacağımı düşünmüyorum”

İMZA TÖRENİNE TAKIM ELBİSEYLE GELDİ

Mehmet Topal 4 sezonluk kontratının ardından Sarı-Lacivertlilerle nikah tazelerken bu sıcak havaya rağmen takım elbisesi ve kravatıyla nasıl farklı bir oyuncu olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Saha dışında örnek bir sporcu olan Topal en büyük desteği eşinden alıyor. TOÇEV yararına düzenlenen bir gecede futbolcu arkadaşlarını şarkı söylemeye teşvik etmesi bunun en büyük örneği.

topal-takım

Eşimin benim hayatımda önemli bir yeri var. Her konuda eşimin çok yardımını gördüm. Zorlandığımız konularda birbirimize hep destek oluruz. Benim yaşam felsefem ve karakterimde şu özellik vardır; eğer bir yola çıkarsam, sonunda başarıyı getirmeden o işi kesinlikle bırakmıyorum. Zaman zaman olumsuzluklar, büyük sıkıntılar yaşadık. Bunlar da hayatın içinde olan şeyler. Eşimin desteğiyle zorlukları aştığımı düşünüyorum.

Fedakar ve Azimli Bir Atlet: Andy Murray

Bir “Milli Atlet” Profili: Polat Arıkan