in

İzmir’in Koşu Parkurları

Koşu, disiplin ve özveri gerektiren bir spordur. Bu işi ciddiye alanlar içinse nerede koştukları çok önemlidir. Baharın gelmesiyle spor salonlarından sokaklara taşan İzmirli koşu meraklıları için İzmir’in en güzel koşu parkurlarını derledik.

Bostanlı Sahili

Bir yanda ciğerlerinize dolan denizin tuz kokusu, diğer yanda yüzünüze vuran İzmir’in güzel güneşi sayesinde ne koştuğunuz mesafeyi ne de yorgunluğunuzu anlayacaksınız.

Sunduğu uzun ve kesintisiz koşu keyfi sebebiyle bu nokta hem bisikletliler hem de yürüyüş yapanlar için oldukça tercih edilen bir bölge. Özellikle güzel havalarda ne yazık ki 1,5 km.’lik toprak zeminde yer bulabilmek oldukça güç.

Büyük bölümü asfalt olarak devam eden parkurun, koşu gibi darbe düzeyi yüksek bir sporun yapılması için çok uygun olmasa da koşunuzdan zevk alacağınız kesin.

bostanli

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

Bornova’nın kalbinde oluşu, kolay ulaşımı ve geniş park alanı sayesinde buranın oldukça ilgi çeken bir parkur olduğunu söyleyebiliriz. Parkın ağaçlar arasında oluşu birçok koşucuyu kendine çeken en önemli özelliği olsa da parkın tamamını kaplayan parke taşı en olumsuz özelliği diyebiliriz. 1 km. gibi oldukça kısa bir koşu alanı sunan parkurdan birkaç tur atmadan dönmeyin.

asikveysel

Hasanağa Bahçesi

Bol yeşilliğiyle ormandaymışsınız gibi hissedeceğiniz bir parkur burası. Çimler üzerinde kısa bir esnemenin ardından 1350 metrelik, yer yer zemini tartanla kaplı bir alanda koşunuzu keyifle yapabilirsiniz. Gece koşularını sevenler için de bir müjdemiz var. Parktaki aydınlatma sayesinde gece koşularınızı güvenle yapabilirsiniz.

hasanaga

Kordonboyu-Alsancak

Koşuda disiplin kadar motivasyon da önemlidir. Bu motivasyonu kimisi bir koşu partneriyle kimisi müzikle kimisi de harika bir parkurda koşmanın verdiği hazla sağlar. Şimdi bahsedeceğimiz parkur tam da son yazdığımızı karşılar nitelikte.

1500 metre uzunluğundaki parkur hem kaliteli tartan zemine sahip oluşu hem de muhteşem manzarası ile İzmir’in en iyi koşu rotalarından biri.

İzmir’de yaşıyorsanız bu rotayı mutlaka denemelisiniz.

kordonboyu

Kültürpark

Asırlık ağaçların gölgesinde, huzur dolu bir parkur arayanları şöyle alalım. Yemyeşil doğanın içinde oksijeni içinize çeke çeke koşmanın keyfine burada doyacağınızı garanti ediyoruz. Üstelik esneme hareketlerinizi parkın çimlerinde yaparak koşunuzu keyifle tamamlayabilirsiniz. Ağaçların tünel oluşturduğu bu harika yer size bir koşudan alabileceğiniz en yüksek zevki sunuyor.

kulturpark

İnciraltı Kent Ormanı

İşte güzel İzmir’in doğa ve deniz keyfini bir arada yaşatan parkuru İnciraltı Kent Ormanı! Burada koşmak zorunda olduğunuz tek bir yol yok, dilerseniz asfalt üzerinden dilerseniz de toprak yola girerek her koşunuzda farklı heyecanlar yaşayabilirsiniz. Sabah koşuları için ideal olan kent ormanı, geceleri karanlık ve tenha oluşuyla gece koşucularının pek tercih etmesini istemediğimiz rotalardan.

inciralti

Güzelyalı Sahil Yolu

Karşıyaka’ya karşı koşmanın keyfini yaşamak isteyenler buraya! Çünkü size deniz dibinde harika bir koşu parkuru önerimiz var. Konak’tan başlayıp Üçkuyular’a kadar 7 Km.’lik kesintisiz koşabileceğiniz parkurda martıların size eşlik etmesi hatta sizinle yarışması olası 🙂 Oldukça hareketli bir sahil olan Güzelyalı, özelikle akşam saatlerinde balıkçıların gelmesiyle epey hareketleniyor. Özellikle erken saatlerde denizin kokusunu içinize çeke çeke en az 1 kez koşmanızı tavsiye ediyoruz.

guzelyali

Tarzınıza ve ayağınıza en uygun koşu ayakkabı modellerine buradan göz atabilirsiniz.

Hamilelerin Hem Ruhuna Hem Sağlığına İyi Gelecek Sporlar

Kadınlar Günü’nün Özel Konuğu: Neslihan Demir