in

James Harden: Sakala Saygı

James Harden namı diğer sakal bir NBA efsanesi olma yolunda hızla ilerliyor. Gerçek ismi James Edward Harden Jr olsa da şimdiye kadar Edward ve Jr ismini hiçbir zaman kullanmamıştır. Henüz 1989 doğumlu olan Amerikalı basketbolcu Arizona State ile kolej basketbolunda başarılı bir çıkış yakalayınca kendisi için Draft kaçınılmaz olmuştur. 1.96 boyunda olup şutör gard pozisyonunda oynayan başarılı oyuncu, 2007 ve 2009 yılları arasında kolej basketbolunda başarılara imza atmaya başlamıştır. Fakat kariyerinin dönüm noktası tabi ki 2009 yılında katıldığı NBA Draft olmuştur.

Oklahoma City Thunder tarafından ilk turda 3.sıradan seçilen James Harden formayı sırtına geçirir geçirmez kendisine dair bir fikir oluşturmaya başlamıştı. Tam bu sıralarda yıl 2010’u gösterdiğinde sakallarını uzatmaya başladı ve belirli bir noktada sürekli olarak uzunluğunu korudu. Bu yüzden 2010-2011 sezonu boyunca basketbolu kadar sakallarıyla da gündeme geldi. Oklahoma City Thunder ile iki başarılı sezon geçiren Sakal önerilen teklifi reddetti. Oklahoma oyuncuya 4 yıl için 52 milyon $ vermeyi teklif ettikten sonra reddedilince takas yoluyla oyuncuyu değerlendirmek istedi. Asıl parlama ve sıçrama olarak adlandırabileceğimiz Houston Rockets dönemi ise bu noktada başlıyor.

2012-13 sezonu başlamadan evvel Oklahoma James Harden’ı Houston Rockets’a gönderdi. Karşılığında ise 2 kez birinci tur seçme hakkı, 1 kez ikinci tur seçme hakkı, Jeremy Labs ve Kevin Martin’i kadrosuna dahil etmiş oldu. Bunun karşılığında ise James Harden Houston ile 5 yıllık sözleşmeye 80 milyon $ karşılığında imza attı. İlk maçta adaptasyon sorunu yaşamak adettendir derler. Ancak Sakal çıktığı ilk maçta Detroit potasına tam 39 sayı bırakarak Oklahoma City Thunder yöneticilerini adeta pişman etti. Böylelikle ilk 5 şansı hat safhaya çıkan oyuncunun ikinci maçta 45 sayıyı Atlanta Hawks potalarına bırakması ise kariyerinde en fazla sayı attığı maç olarak işlenmişti.

2015 yılına kadar kariyer rekorunu egale edemeyen oyuncu 2 Nisan 2015 tarihinde Sacramento Kings ile oynana maçta 51 sayı üreterek kendi kariyer rekorunu kırmayı başardı. Günümüzde halen daha Houston Rockets için ter döken James Harden aynı zamanda 2012 Yaz Olimpiyatları ve 2014 FIBA Basketbol Dünya Kupası‘nda ABD kadrosuyla altın madalya kazanmıştır.

David Robinson Hakkında İlginç Bilgiler – Infografik

Yarışlar Arasında Nasıl Koşmalı?