Menu
in

Johan Cruyff’un Ardından

Johan Cruyff anlatılarak bitirilemeyecek bir futbol adamı olarak spor dünyasından gelip geçti. Hollanda’nın Amsterdam kentinde 25 Nisan 1947 itibariyle dünyaya gelmiş olan başarılı sporcu futbola kattıklarıyla hiçbir zaman unutulmayacak. Son derece başarılı bir futbolculuk kariyerini aynı şekilde teknik adamlık dönemiyle taçlandıran Johan Cruyff elinden düşürmediği lolipop ile bir futbol ritüeli olarak tarihteki yerini aldı.

Futbol dünyasının acı kaybı 24 Mart 2016 tarihinde Katalonya’da Barselona şehrinde hayata gözlerini yumdu. Tüm dünyanın futbol otoritelerini yasa boğan bu ölüm haberi aynı zamanda uzun süreden beri futbola katkılarıyla adından söz ettiren teknik adamın önemini bir kez daha su yüzüne çıkardı. Birçok eski futbol takipçisinin yakından hatırlayacağı Cruyff dönüşü tamamen kendisi tarafından futbol literatürüne sokulmuş olan estetik bir harekettir. Futbolculuk kariyerinde Avrupa’da yılın en iyi oyuncusu ödülünü 3 kez alabilen üç oyuncudan birisi olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Total Futbol anlayışının babası olarak anılan Johan Cruyff ilk kez altyapısında oynadığı Ajax formasını 1964 yılında giymiştir. Ancak bir süre sonra efsanevi bir çıkış yakalayarak Avrupa’ya kök söktürecek olan kırmızı beyazlılar küme düşen takımın 3 puan önünde yer alarak sezonu kapatacak konumdadır. Problemlerin ve sorunların ardı arkası kesilmezken Cruyff bu noktada istediği performansı sahaya bir türlü yansıtamamaktadır. Yeni sezonla beraber Cruyff 18 yaşını doldurmuş ve artık genç ve parlamaya aday bir futbolcu olmuştur. Keza forma giydiği maç sayısı 19 olurken attığı gol sayısı 16 olunca dikkatleri bir anda üzerine toplamıştır.

Cruyff Ajax’ın 122 gol atarak şampiyonluğa ulaştığı muhteşem sezonda 33 golle takımını kalkındıran isimlerden birisi olup tüm Avrupa’da adından söz ettirmeye başlamıştır. Başarılı futbolcu 19 yaşında Hollanda milli takımının formasını kaparak Ajax için yükselişine devam etmiştir. 1971-72, 1972-73 ve 1973-74 sezonları Ajax için olduğu kadar Johan Cruyff içinde efsanevi bir öneme sahipti. Keza takımının Şampiyon kulüpler kupasını evine götürdüğü bu üç sezonda Cruyff’ın katkıları tartışılmazdı. Ve nihayet 1974 yılında Hollandalı futbol efsanesi Barcelona’nın yolunu tuttu. Başarılı yükselişinin en üst noktalarına ulaştığı Barcelona macerasının ardından ABD’de iki sezon oynayıp Ajax’a geri döndü. Sözleşmesini bir sezon daha uzatmayan Ajax’a ise altın golünü o an attı. Ezeli rakip Feyenoord ile sözleşme imzalamasının haricinde o sezon tüm kupaları Feyenoord ile kaldırdı.

Bu sürecin ardından teknik direktörlük kariyerinde yıllar boyunca formasını giydiği Ajax’ı 1986-88 sezonlarında çalıştırdı. Buradan tıpkı kariyerindeki gibi Barcelona’ya giderek 1988-1996 yılları arasında 8 yıllık bir maceraya atıldı. Son olarak ise Katalonya milli takımının başına geçip 2009-2013 yılları arasında aktif bir biçimde görev yaptı. Akciğer kanseri olan Johan Cruyff ne yazık ki geçtiğimiz ay hayata gözlerini yumarken futbola bıraktığı birbirinden anlamlı anılarıyla bizimle yaşamaya devam edecek.

Yorum Yazın

Exit mobile version