in

Kadınlarda Karın Kası Geliştirme için Öneriler

Spora başladınız, yağlarınızı yaktınız ve şimdi de etkileyici karın kaslarına sahip olmak istiyorsunuz. O halde biraz daha çalışarak bu hedefinize ulaşmak sizin elinizde. Belirgin karın kasları ve son dönemde kadınlar arasında iyice popüler olan dikine karın çizgisi (AB Cracks) ile vücudunuzu daha çok sevebilirsiniz. Tabii ki bunun için spor yapmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Kadınlarda karın kası oluşumunun zor olduğu düşünülse de disiplinli bir sporsever için oldukça kolay olduğunu görebilirsiniz. İşte, karın kasına sahip olmak isteyen kadınlar için 4 öneri…

1- Sporu Hayatınızdan Çıkarmayın

Etkileyici karın kaslarını kazanmaya giden yol spordan geçiyor. Fit bir vücuda sahip olmak isteyen kadınların, yürüyüş ve koşu antrenmanlarıyla istedikleri sıkılığa ulaşmaları oldukça kolay. Eğer sıkı bir vücudun yanında kas kütlesinin artması da hedefleniyorsa bu antrenmanların yanına mutlaka kardiyo egzersizleri de eklenmeli. Dikkatli bir şekilde ama kendinizi zorlayarak yapacağınız kardiyolar sayesinde ciddi bir yol kat edebilirsiniz.

hiit-kardiyo-hareketleri-sportmen

Kardiyo haricinde ağırlık antrenmanları da kaslarını ortaya çıkarmak isteyen kadınların yardımına koşuyor. Ağırlık antrenmanları denildiği zaman sadece dambıl gibi kullanabileceğiniz ekstra ağırlıklar değil, vücut ağırlığınızı kullanabileceğiniz egzersizler de devreye giriyor. Bunların başında şınav çekmek geliyor. Üç setten 20’şer kez çekilecek şınav ile birlikte hem kollarınızı hem karın kaslarınızı çalıştırmanız mümkün. Kollarınızı dirseklerden kırarak, dirseklerin üzerinde yere paralel olarak durduğunuz plank hareketi de sizi güçlü karın kaslarına kavuşturuyor. Bu hareketi de en az üç set halinde en az birer dakika durarak yaptığınız takdirde başarılı bir sonuç almaya yaklaşacaksınız.

sinavhareketijpg

Tek dirsek üzerinde yan yatarak yapacağınız yan plank hareketi de kadınlarda karın kası oluşumuna yardımcı oluyor. Bunların yanında, çapraz mekik, çift bacak kaldırma gibi hareketler de karın bölgenizi çalıştırıyor.

2- Beslenmenize Her Zamankinden Çok Dikkat Edin 

Dikkatli beslenmek kilo verme süreçlerinde oldukça önemliyken, karın kasına sahip olmak isteyen kadınların hayatında daha önemli bir yer kaplıyor. Spor yaparken kaslarınızı korumak ve yağ yakmak için günde en az iki öğünde karbonhidrat tüketmeniz gerekiyor. Protein ise kaslı bir görüntü sağlamanın olmazsa olmazı. Yüksek oranda protein içeren gıdaları tüketmek kas oranınızı artırmak için oldukça gerekli.

Süt, yumurta, kırmızı et gibi protein depolarını içeren özel bir beslenme programı hedeflere ulaşmanızı sağlıyor. Kas yapma sürecinde yoğun antrenman programlarını da göz önüne alarak ihtiyacınız olan kalorinin bir miktar fazlasını almanız gerekiyor. Bunun için vücudunuzu tanımıyorsanız mutlaka bir beslenme uzmanın destek istemelisiniz. Vücudunuzu yeterince tanıdığınızı düşünüyorsanız, sağlam öğünlerle sağlam antrenmanlara hazır hale gelmeniz çok daha kolay.

protein_tozlarinin_zararlari_beyaz_et

3- Bol Sıvı Tüketin

Karın kaslarınız belirgin hale gelmesinin en temel ihtiyaçlarından birisi vücuttaki yağları yakmak. Yağları yakmak ve yakılan yağları vücudun dışına atmak için ise vücuda bol sıvı sokmak gerekiyor. Her an yanınızda bir su şişesinin olması ve bol bol su tüketmeniz bu süreçte en büyük yardımcınız haline geliyor. Su ile beraber maden suyu gibi bir mineral deposunu da unutmamalısınız.

Yağ Oranını Düşürmek İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek genel

Bu dönemde alkol tüketimini düşük seviyelere çekmek önemli bir hamle oluyor. Yoğun alkol kullanımı karın bölgesindeki yağlanmayı artırıyor. Alkolün yanı sıra bol şekerli ve asitli içecekleri tüketmek de yağlanmayı artırarak kaslarınızın ortaya çıkmasını zorlaştırıyor.

4- Belirgenleşen Kaslarınızı Koruyun

Yoğun bir emek harcayarak yavaş yavaş belirginleşmeye başlayan kaslarınızı korumanız gerekiyor. Bunun için de kazanılan kasları yıkıma uğratacak her türlü hareketten ve yiyecekten kurtulmanız şart. Sporu aksatmadan, iyi bir beslenmeyle bunu sağlayabilirsiniz. Protein içeren gıdaları tüketmek bu aşamada da oldukça önemliyken, omega 3 yönünden zengin yiyecekleri de yemelisiniz. Omega 3 denildiğinde akla ilk olarak balık gelse de badem, ceviz gibi kuruyemişleri de günün her anında tüketme şansınız bulunuyor.

omega3

Kadınlarda karın kası, doğru bir beslenme ve sağlam antrenmanlarla mümkün oluyor. Sağlam antrenmanlarda gücünüze güç katacak kadın spor taytları, kadın spor ayakkabıları ve daha fazlası Barcin.com‘da sizleri bekliyor.

spor kıyafetleri seçimi

Spor Kıyafetleri Seçimi, Spor Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

kramp nedenleri

Kramp Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler