Menu
in

Kalistenik Egzersizler Nelerdir? Vücut Ağırlığı ile Yapılacak Antrenmanlar

Kalistenik Egzersizler Nelerdir? Vücut Ağırlığı ile Yapılacak Antrenmanlar

Spor yapmak için kısıtlı alana sahip olanlar ya da ev konforunda spor yapmak isteyenler için kalistenik egzersizler idealdir. Spor salonuna gitmeden ve herhangi bir egzersiz aletine ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz bu spor antrenmanları ekonomik oluşuyla da tercih sebebidir. Hem açık hem de kapalı alanda yapabileceğiniz kalistenik egzersizlerin sağladığı pek çok avantajdan yararlanabilirsiniz.

Kalistenik Egzersiz Nedir?

Kalistenik egzersiz, herhangi bir spor ekipmanına ihtiyaç duyulmadan yapılan bir spor türüdür. Bu egzersizler hem kardiyovasküler hem de güç gerektiren egzersizleri içerir. Kardivasküler hareketler birden fazla kas grubunun aynı anda çalışmasına yardımcı olur. Bu esnada kalp ritmi yükselir ve yağ yakımı için gerekli koşullar oluşur. Kuvvet veya güç egzersizleri ise vücudun farklı bölümlerindeki kasların vücut ağırlığı kullanılarak çalıştırılmasını sağlar.

Kalistenik egzersiz hareketlerinin seri bir biçimde yapılması yağ yakımı sağladığı için kilo vermek isteyenlerin ihtiyaçlarına hitap edebilir. Kalistenik antrenmanlar ağırlık kullanarak yaptığınız egzersizlerin aksine sakatlık riski barındırmaz. Çünkü sadece kendi vücut ağırlığınızı kullanarak çeşitli hareketler yapmanız gerekir. Bu sayede eklemlerinize aşırı yük de binmemiş olur.

Kalistenik Antrenman Hareketleri

Kendi vücut ağırlığınızdan yararlanarak spor yapmanızı amaçlayan kalistenik egzersizler, farklı kas gruplarını çalıştırmak için farklı hareketler içerir. Bazı pratik egzersizler ile kas gruplarını çalıştırabilirsiniz:

Squat

En sık tercih edilen kalistenik egzersizlerden biri olan squat, dizlerinizi büküp eğilmenizi ve ayağa kalkmanızı gerektirir. Squat ile kalça ve bacak kaslarını çalıştırabilirsiniz. Direnç bandı gibi spor aksesuarlarından yararlanarak vücut ağırlığınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Barfiks

Omuz ve sırt kaslarının çalışmasını destekleyen barfiks, kendi ağırlığınızı kullanarak egzersiz yapmanızı kolaylaştırır. Barfiks hareketleri ile çeşitli duruş bozukluklarının düzelmesini de destekleyebilirsiniz. Ev ortamında dilediğiniz bir yere barfiks çubuğu yerleştirerek verimli bir egzersiz süreci geçirebilirsiniz. Bu açıdan kapı barfiksi modelleri oldukça kullanışlıdır.

Mekik ve Şınav

Karın kaslarınızı çalıştırmak için en ideal egzersizlerin başında mekik ve şınav gelir. Spor matı üzerine uzanarak bu egzersizleri seri bir şekilde yapabilirsiniz. İhtiyacınıza göre çok sayıda kalistenik antrenman programı seçeneği oluşturabilirsiniz.

Plank

Vücutta bulunan birçok kasın aynı anda çalışmasına imkan veren antrenmanlardan biri olan plank her ortamda yapılabilir. Plank ile kendi vücut ağırlığınızla direnç göstererek farklı kas gruplarının çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kendi vücut ağırlığı ile yapılan spor yaparken plank hareketinden yararlanmak kasların güçlenmesini destekler.

Jumping

Bacaklarınızı hafifçe yana doğru açarak zıplamanız daha güçlü bacak kaslarına sahip olmanızı sağlar. İç bacak bölümünde yağlanma problemi olan kişiler bu egzersizden yararlanarak bölgesel zayıflama da elde edebilir.

Vücut Ağırlığı ile Yapılan Egzersizlerin Faydaları Nelerdir?

Vücut ağırlığı ile spor yapmak pek çok açıdan avantajlıdır. Yüksek maliyetli spor ekipmanlarına ve spor salonuna gitmeye ihtiyaç duymadan ev ortamında egzersiz yapabilirsiniz. Kalistenik egzersizler hem kardiyo çalışmanıza imkan verir hem de kaslarınızı güçlendirmenizi sağlar. Eklemlere ve vücudunuza çok fazla yük binmeden egzersiz yapabileceğiniz için sakatlık riskiniz en az seviyededir. Sadece kendi vücut ağırlığınızı kullanarak vücudunuzun farklı bölümlerindeki kas gruplarının güçlenmesini sağlayabilir ve yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Bu sayede bölgesel zayıflama elde etmek de kolaylaşır. Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler vücudun farklı hareketlerle zorlanmasını ve direnç göstermesini sağlar. Daha esnek bir vücut yapısına sahip olmak için kalistenik egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir. Kalistenik egzersizlere başlamadan önce çeşitli ısınma hareketleri yaparak olası sakatlık risklerinin önüne geçilebilir. Kalistenik egzersizler yaparken tercih edebileceğiniz pratik spor aksesuarları ve ekipmanlarını Barcin.com’dan hemen sipariş edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version