in

Kamp Kıyafetleri ve Kamp Ayakkabısı Önerileri

Şehrin gürültüsünden uzaklaşarak keyifli vakit geçirebilmek ve dinlenebilmek için en sık tercih edilen aktivitelerden biri kamp yapmaktır. Doğayla baş başa zaman geçirirken hava koşullarından etkilenmemeniz ve konforlu hissetmeniz için mutlaka outdoor kullanımına göre tasarlanan kamp giysileri ve ayakkabıları tercih etmeniz gerekir. Gelin kamp kıyafetleri ve ayakkabılarının nasıl olması gerektiğini birlikte inceleyelim!

Kampa Giderken Nasıl Giyinmeli?

Konfor ve güvenliğin ön planda olduğu kamp kıyafetlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu mevsime ve bölgeye uygun olmalarıdır. Dolayısıyla “Kampta ne giyilir?” sorusuna kısaca mevsime ve kamp alanının karakteristik özelliklerine uygun, konforlu outdoor giysiler tercih edilmeli şeklinde yanıt verilebilir. Bununla birlikte yaz ve kış mevsimlerinde tercih edilmesi gereken kamp kıyafetleri, kumaş ve işlev açısından birbirinden tamamen farklıdır. Örneğin, çetin kış koşullarında vücut ısısını muhafaza edecek ısı yalıtımlı giysilere ihtiyaç duyulur. Bu sebeple kışın kampa giderken kaz tüyü montlar, nefes alan ancak sıcak tutan kargo pantolonlar gibi giysiler tercih edebilirsiniz.

Yaz mevsiminde ise serin tutacak ve teri vücuttan uzaklaştıracak giysiler oldukça idealdir. Ancak mevsim fark etmeksizin hava koşulları aniden değişebilir. Bu noktada birkaç kattan meydana gelen pamuklu giysilerin tercih edilmesinde fayda vardır. Kampta ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Sadece rahat olduğu için ince tabanlı yürüyüş ayakkabıları veya günlük spor ayakkabılar tercih etmek iyi bir fikir değildir. Çünkü kamp alanlarında bol miktarda taş ve ağaç parçası bulunur. Dolayısıyla kamp ayakkabılarının her şeyden önce kalın tabanlı olmalıdır. Öte yandan ayaklarınızın rahat hissetmesi ve her zaman temiz kalması için pamuklu çoraplar tercih etmeli ve kampta kalacağınız süre boyunca yetecek kadar yedek çorap bulundurmalısınız.

Yazın Kampa Giderken Ne Giyilir?

Sıcak yaz aylarında şehir merkezine kıyasla daha serin olan ormanlık alanlarda kamp yapmak oldukça eğlenceli aktivitelerden biridir. Yaz kampının konforlu ve keyifli geçebilmesi için her şeyden önce doğru kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Yazın sıcak hava ve güneşin etkilerini minimuma indirebilmek için ince, nefes alabilen, nemi vücuttan uzaklaştıran giysiler edinmekte fayda vardır. Pamuk veya bambu liflerinden üretilmiş t-shirt’ler, bluzlar, gömlekler, atletler yaz kampı için ideal olsa da güneş ışınlarından korunmak için idealdir. Alt giyimde ise outdoor kullanım için üretilen yazlık kargo pantolonlar, eşofmanlar, taytlar, şortlar tercih edilebilir.

Yaz kampına uygun üst ve alt giyim ürünleri erkek ve kadın kamp kombinleri oluşturmak için farklı şekillerde eşleştirilebilir. Ayrıca kamp alanında göl, nehir, ırmak gibi bir su kaynağı var ise yüzmek için kamp çantanıza mayo veya bikini gibi giysiler eklemelisiniz. Yazlık kamp giysilerinizi güneş gözlüğü, şapka, bandana, kol bandı gibi aksesuarlarla tamamlayarak sıcaktan ve güneş ışınlarından daha az etkilenmeyi başarabilirsiniz.

Dağa Giderken Ne Giyilir?

Dağda yapılacak aktiviteye ve mevsime uygun giysiler ile aksesuarlar tercih etmek hem güvenlik hem de konfor açısından oldukça önemlidir. Dağda genellikle hiking ve trekking yapıldığından ayakkabı olarak hiking – trekking ayakkabısı tavsiye edilir. Giysi seçiminde ise konforun yanı sıra güvenlik de göz ardı edilmemelidir. Bu noktada günlük giysileriniz ne kadar konforlu olsa da olası kazalara ve değişen hava koşullarına karşı sizi koruyamaz. Dolayısıyla mevsime uygun outdoor giysiler arasından seçim yapmanız önerilir.

Bir Dağ Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Dağda yapılacak etkinlikler için genellikle outdoor ayakkabı tavsiye edilir. Çünkü kullanılacak ayakkabının mevsime ve arazi koşullarına uygun olması güvenlik açısından oldukça önemlidir. Örneğin, dağ ayakkabısının su geçirmez olması gerekir. “Outdoor ayakkabı su geçirir mi?” sorusuna ise net bir yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü outdoor ayakkabılar su geçirmez, su geçirmez+nefes alabilir gibi farklı özelliklere sahiptir. Dağ ayakkabılarının su geçirmezlik dışında mutlaka sahip olması gereken diğer özellikler ise şöyle sıralanabilir:

  • Kaliteli malzemelerden üretilmiş ve zorlu arazi koşullarına dayanıklı bir tabana sahip olmalıdır.
  • Ayakların terlememesi için sayanın malzeme ve tasarım açısından nefes alabilir özellikte olmasında fayda vardır.
  • Engebeli arazilerde yürürken – dağa tırmanırken ayak bileğini kavrayarak destekleyecek bir konça sahip olması oldukça önemlidir.
  • Zemin tutuşu ve araziye uygun olması için derin desenli bir taban sahip olması önerilir. Ayrıca mutlaka ayak numarasına uygun ayakkabılar tercih edilmelidir.

Siz de kamp, dağ tırmanışı, trekking, hiking gibi outdor aktivitelerde kullanabileceğiniz giysi, ayakkabı ve aksesuarlar için Barcin.com’a göz atabilir, ayrıcalıklı bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tarzınızı Tamamlayan Yandan Takmalı Çantalarla En Şık Kombinleri Oluşturun

Protein Kaynağı Peynir Altı Suyu Kilo Aldırır Mı? & Peynir Altı Suyu Faydaları