Menu
in

Kamp Tüyoları: Şişme Yatak Nasıl Şişirilir?

Karavancılar arasında oldukça popüler olan şişme yataklar, kamp yapmayı konforlu hale getirmenin en pratik yollarından biridir. Çadır içine yerleştirilebilen tek veya çift kişilik yatak çeşitleri doğa hayatında ev konforu yaşamanızı sağlar. Kamp hayatına kolaylık getiren şişme hayatlar pompa, kompresör veya nefes yardımıyla şişirilebilir.

Şişme Yatak Pompasız Nasıl Şişirilir?

Şişme yatak pompasız şişer mi? Bu soru kamp yapan herkesin merak ettiği konular arasında yer alır. Eğer yanınızda şişme yatak için tasarlanan bir pompa bulunmuyorsa aracınızın içindeki lastik pompasını veya ufak bisiklet pompalarını kullanabilirsiniz. Elektrikli el kompresörü ve hava üfleyici aletler de şişme yatak şişirmek için kullanabileceğiniz en pratik ekipmanlardır.

Ufak pompa veya kompresör gibi bir ekipmanınınız yoksa yatağı şişirmek için nefesinizi kullanabilirsiniz. Şişme yatağın hava valfini temizledikten sonra işaret ve baş parmağınız ile biraz sıkıştırmanız yeterlidir. Bu sayede valf genişleyecek ve hava girişine hazır hale gelecektir. Derin bir nefes aldıktan sonra ciğerinize dolan tüm havayı şilteye üfleyin. Şişme yatağın tek yönlü valfi parmağınızı üzerinden çektiğinizde üflenen havayı muhafaza edecektir. Çöp poşeti veya hava geçirmez bir çanta da yatağı şişirmek için pratik bir yöntemdir. Poşet içine topladığınız havayı sıkıştırarak valf üzerinden yatağa yönlendirebilirsiniz.

Kendinden Pompalı Şişme Yatak Nasıl Şişirilir?

İç ve dış mekân kullanımı için tasarlanan şişme yatak modelleri, entegre pompa sistemi sayesinde zahmetsizce şişirilebilir. Yatak üzerinde bulunan elektrikli pompa, fişe takarak şişirilebileceği gibi seyyar akü ya da harici batarya desteğiyle de kullanıma hazır hale getirilebilir. Araç veya karavanlarda yer alan araç çakmağı, USB portu veya 12V güç çıkışları da yatağı hava ile doldurmak için kullanılabilir.

Emniyet supabı ve hazır pompa sistemi sayesinde pratik kullanım sağlayan hazır yatakları şişirmek için pompa ve kompresör benzeri harici bir ekipman kullanmaya gerek yoktur. Kendinden pompalı şişme yatakların sertlik derecesi, kullanım yerine ve konfor beklentisine göre ayarlanabilir. Elektrikli pompa, tek bir düğme üzerinden çalıştırılabilir, yatağı belli bir süre içinde otomatik olarak şişirebilir ve şiş yatağı da dilediğiniz zaman indirebilir.

Şişme Yatak Çadıra Sığar mı?

Şişme yataklar pratik yapısı ve esnek kurulum seçenekleri sayesinde çadır içinde güvenle kullanılabilir. Şişme yatağı çadıra sığdırmak için yatak ile çadır ölçülerinin birbiriyle uyumlu olması oldukça önemlidir. Örneğin 3-4 kişilik bir çadıra iki kişilik şişme yatak kolayca yerleştirilebilir. Yatağı kurduktan sonra sırt çantası, ayakkabı ve kamp malzemeleri için gerekli alan açmak da kolaylaşır. İki kişilik bir çadıra iki kişilik yatak koymak ise zahmetli olabilir. Çadırın köşe alanları aşağıdan yukarıya doğru daraldığı için çift kişilik çadıra tek kişilik bir şişme yatak sığdırmak daha yerinde bir seçim olacaktır.

Kamp için Şişme Yatak mı Mat mı?

Kamp için şişme yatak ile mat arasında seçim yaparken konfor, dayanıklılık, ağırlık ve izolasyon gibi hususları göz önünde bulundurmak gerekir. Karavan, araç veya bisikletle kamp yaparken şişme yatağı taşımak ve kurmak oldukça kolaydır. Yumuşak ped desteği ile gelen şişme yataklar konfor açısından da avantajlıdır.

Sırt çantasıyla yapılan doğa yürüyüşlerinde ise az ve öz malzeme taşımak önemlidir. Taşıması oldukça kolay olan uyku matı, kıvrılabilir yapısı sayesinde fazla yer kaplamaz ve pompa gibi ek aksesuarlara da ihtiyaç gerektirmeden kurulabilir. Ayrıca şişme yataklar delinme riski taşırken uyku matları her zeminde güvenle kullanılabilir.

Siz de kamp yaparken ihtiyacınız olan giyim ürünlerine ve ekipmanlarına Barcin.com ayrıcalıkları ile sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version