in

Türkiye’de Bisiklet Turları & İhtiyacınız Olan Bisiklet Ekipmanları

Son yıllarda sadece kırsal bölgelerde değil, şehir hayatında da sıkça kullanılan bisikletler masrafsız ulaşım imkanı sunması ve pratik olmasıyla kullanıcıların tercihi. Bunlara ek olarak kişinin fiziksel kondisyonunu geliştirmesine ve sosyalleşmesine katkı sunan bisikletler modern ulaşım araçlarının başında. Ayrıca bu araçlar çevre dostu yapısı nedeniyle de sürdürülebilirlik bilinci yüksek olan ve doğayı keşfe çıkmak isteyenlerin vazgeçilmezi.

Doğada bisiklet sürmek en keyifli aktivitelerin başında gelse de bu sporun da kendine göre birtakım riskleri bulunur. Bisiklet kullanırken bisiklet modifiye aksesuarları tam olan ürünleri tercih edebilir, yanınıza gerekli güvenlik ekipmanlarını alarak güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Tüm hazırlıklarınızı gerçekleştirdikten sonra ise Türkiye’deki bisiklet turlarına katılarak doğayı keşfe çıkabilirsiniz. Peki, bisiklet kullanırken hangi güvenlik ekipmanlarını kullanmalıyız, bisiklete neler takılır? Gelin bisiklet selesi üzerinde güvenli bir sürüş deneyimi için bilmeniz gerekenlere yakından bakalım.

Bisiklet Ekipmanları Nelerdir?

Bisikletinizle farklı maceralara doğru yol almadan önce yanınıza gerekli güvenlik ekipmanlarını almanız şart. Böylece sürüş sırasında başınıza gelebilecek riskleri minimum seviyeye indirebilir, keyif kat sayınızı artırabilirsiniz. İşte “Bisiklet sürerken yanımıza ne almalıyız?” sorusunun cevabı:

  • Kask: Bisikletinizle gerçekleştireceğiniz kısa veya uzun yolculuklarda yanınıza mutlaka kask almayı ihmal etmeyin. Yoldaki tümsekler veya diğer araçlar nedeniyle yaşayabileceğiniz düşme, çarpma gibi durumlara karşı başınızı koruyan kasklar önemli kafa travmalarının önlenmesine yardım eder.
  • Eldiven: Bisiklet ekipmanları arasında ilk sıralarda bulunan eldivenler olası bisiklet kazaları ve düşme durumlarında ellerinizin zarar görmesini engeller. Buna ek olarak gidonu tutarken de konforlu hareket etmenizi sağlayan eldivenler basit ama etkili güvenlik ekipmanlarından.
  • Gözlük: Özellikle gri bulutlu havalarda veya güneşli günlerde parlak ışığın yarattığı olumsuz etkiye karşı gözlük kullanımı şart. Yol güvenliğinizi ve görüş açınızı önceleyen, kaliteli filtreli camlara sahip olan gözlükler aynı zamanda böcek ve sinek gibi uçan canlıların da gözlerinizi rahatsız etmesini önler.
  • Suluk: Bisiklet zevkli sporların başında gelse de uzun süre pedal çevirmek bir süre sonra yorulmanıza ve susamanıza neden olur. Bilhassa yaz aylarında bu durum daha önemli bir hal alır. Bisikletinize modifiye edeceğiniz suluk kafesine suluğunuzu yerleştirerek sürüş boyunca su ihtiyacınızı rahatça giderebilirsiniz.
  • Ön ve arka ışık: Sabah erken saatlerde ya da akşama doğru gerçekleştireceğiniz bisiklet sürüşleri için ön ve arka ışık ekipmanlarına ihtiyacınız olabilir. Bisiklet ışıkları diğer araçların sizi fark etmesi adına önemli güvenlik malzemelerindendir. Ayrıca ışıklar kasis ve çukurlarda önünü görmenize, yolda daha rahat ilerlemenize imkan tanır.
  • Hava pompası: Bisiklete binerken en sık yaşayacağınız durumlardan biri lastiklerin havasının inmesidir. Çeşitli nedenlerden ötürü lastiğinizin havası azaldığında yanınızda taşıyacağınız hava pompası ile lastiği şişirebilir ve yolunuza devam edebilirsiniz. Ayrıca lastiğiniz patladığında da hava pompası ile lastiğinizi şişirerek yardım bulabileceğiniz yere kadar bisikletinizi sürebilirsiniz.
  • Kilit: Bisikletinizi park ettiğinizde güvenli kalmasını sağlamanın temel yolu bisiklet kilidi ile ulaşım aracınızı kilitlemek. Spiralli, U şekilli veya bezle kaplı zincir kilitler arasından seçim yaparak bisikletinizin çalınmasının önüne geçebilirsiniz.

Bisiklet Tutkunları için Türkiye Bisiklet Turları

Türkiye’de Bisikletliler Derneği tarafından düzenlenen bisiklet turları her yıl onlarca bisikletseveri bir araya getirir. Mart ayında Tarihi Yarımada’da başlayan bisiklet turları takvimi sırasıyla 23 Nisan Çocuk Bisiklet Turu, 19 Mayıs Gençlik Bisiklet Turu ve haziran ayında İstanbul’da düzenlenen İstanbul Bisiklet Festivali ile devam eder. Bunlara ek olarak dernek tarafından iki haftada bir pazar günleri düzenlenen İstanbul içi bisiklet turları da bisiklet meraklılarına eğlenceli anlar vadeder.

Siz de tam bir bisiklet tutkunuysanız aktivite sırasında ihtiyacınız olan kıyafet ve ekipmanları Barcin.com üzerinden inceleyerek siparişinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Kamp Tüyoları: Şişme Yatak Nasıl Şişirilir?

Selülit Nasıl Gider? & Selülit Sporla Geçer mi?