in

Selülit Nasıl Gider? & Selülit Sporla Geçer mi?

Selülit, deri altında bulunan yağların bağ dokusunun zayıflaması veya gerilmesi sonucu ciltte portakal kabuğu görünümüne benzeyen çukurlar, yumrular veya çıkıntılar oluşturmasıdır. Genellikle bacağın üst ve alt kısmıyla birlikte kalça çevresinde görülür, ancak nadiren de olsa vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkabilir. Selülit oluşumu birçok faktöre bağlıdır ve genellikle yaş, genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler, yaşam tarzı faktörleri (örneğin düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam), obezite gibi etkenlerle ilişkilendirilir. Dolayısıyla “Selülit sporla geçer mi?” diye merak ediyor olabilirsiniz. İşte selülitin sporla ilişkisi ve gidermenin yolları!

Selülit için Hangi Spor Yapmalı?

Selülit genellikle ağrı veya rahatsızlık yaratmaz, ancak kozmetik olarak rahatsızlık verebilir. Kilo kaybı, sağlıklı beslenme, egzersiz ve bazı kozmetik tedaviler (örneğin masaj, lazer terapisi, vakumlu masaj) selülit görünümünün azaltılmasına yardımcı olabilirken tamamen ortadan kaldırmak zor olabilir. Bunun için düzenli beslenme, spor ve ekstra tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak daha kısa sürede etkili sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. Selülit gidermek için yapabileceğiniz sporlar ise şunlardır:

  • Kardiyo aktiviteleri, kalori yakımını artırarak yağ kaybına yardımcı olabilir. Koşu, yürüyüş, bisiklet sürme, yüzme, dans gibi kardiyo aktiviteleri selülit görünümünü azaltmaya katkı sağlayabilir.
  • Leg press, lunges, squat, deadlift gibi kuvvet egzersizleri bacak kaslarını güçlendirebilir.
  • Pilates, vücudu dengeleyen ve esneten egzersizleri içerir. Bu nedenle kas tonunu artırabilir ve cildin daha sıkı görünmesini sağlayabilir.
  • Yoga, dolaşımı artırarak selülit görünümünü azaltmada yardımcı olabilir.
  • Yüksek yoğunluklu interval antrenmanları (HIIT), yağ yakımını artırabilir ve metabolizmayı hızlandırabilir.
  • Step aerobik, zumba gibi egzersizler de kalori yakımını artıracağından selülit için uygulanabilir.

Sporla Selülit Kaç Günde Geçer?

Selülit, vücudun genetik, hormonal, yaşam tarzı ve diğer faktörlere bağlı olarak gelişen bir durumdur ve her bireyde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle, selülitin azaltılması ve görünümünün düzeltilmesi bireyden bireye değişebilir. Ayrıca metabolizma, yağ oluşum ve yakma hızı, beslenme alışkanlıklarınız da selülitin giderilmesinde büyük rol oynar. Dolayısıyla sporla ve başka yöntemlerle selülitin kaç günde geçeceğini söylemek oldukça zordur. Ancak düzenli spor, beslenme ile selülit görünümünü büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Çünkü bu süreç zaman alabilir ve düzenli bir çaba gerektirebilir.

Yürüyüş Selülitleri Yok Eder mi?

Selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek spor ve egzersiz türleri genellikle yağ yakımını ve kas yoğunluğunuzu artırarak, dolaşımı teşvik ederek etki edebilir. Dolayısıyla yürüyüş de selülit gidermenin yollarından biridir. Ancak tempolu ve düzenli yürüyüş yapmanız gerekir. Ayrıca yürüyüş, yoğunluğunu artırdığınız takdirde daha etkili olabilecek bir uygulamadır.

Selülit En Çabuk Nasıl Geçer?

Selüliti gidermenin yollarını arıyorsanız bir uygulama değil, düzenli program hazırlayıp uygulamanız gerekir. Örneğin haftalık düzenli egzersiz programı oluşturarak başlayabilirsiniz. Kardiyo, interval gibi yoğun egzersizler selülit için tavsiye edilen antrenmanlardır. Dengeli ve sağlıklı beslenme, vücut yağ oranını düşürmeye ve selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabileceğinden aldığınız kalori, protein-karbonhidrat-yağ miktarlarını bilinçli ayarlamanız gerekebilir. Bununla birlikte su tüketimini artırarak cildinizin elastikiyetini artırabilirsiniz. Periyodik olarak masaj ve cilt bakımı da yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Özellikle masaj yağları dışarıdan parçalamak için katkı sağlayabilir. Tüm bunlarla birlikte selülitten kısa sürede kurtulmak oldukça zordur, ancak zorlu bir süreç olsa da selülit görünümünü azaltabilirsiniz.

Kilo Verince Selülit Gider mi?

Selülit, sadece kilo fazlası olan kişilerde değil, normal kilolu veya zayıf bireylerde de görülebilir. Dolayısıyla kilo vermek, selülit görünümünü azaltmada olumlu bir etki yaratabilir, ancak selülitin tamamen ortadan kalkacağını söylemek oldukça zordur. Kilo vermek, vücut yağ oranını düşürmeye yardımcı olabilir ve bu da selülit görünümünü hafifletebilir. Bu nedenle egzersiz-beslenme uygulamalarını düzenli ve yoğun şekilde yapmanız daha etkili olabilir.

Selülit Tamamen Yok Olur mu?

Genellikle “1 haftada selülit nasıl gider? veya “selülit tamamen yok olur mu?” en çok merak edilen konulardır. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi selüliti gidermek kolay bir süreç değildir. Hem zaman alıcıdır hem de sabır isteyen bir süreçtir. Dolayısıyla 1 hafta oldukça kısadır ve selülit görünümünü olumlu yönde etkileyecek bir süre değildir. Fakat 1 ay gibi bir sürede uyguladığınız egzersiz-beslenme programının etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

Siz de selülit görünümünden kurtulmak isterseniz düzenli spor yaparak kas kütlenizi artırabilir ve daha pürüzsüz bacaklara sahip olabilirsiniz. Egzersizlerini desteklemek ve daha konforlu hale getirmek için Barcin.com’a göz atabilir diledğiniz spor ekipmanlarına sahip olabilirsiniz.

Türkiye’de Bisiklet Turları & İhtiyacınız Olan Bisiklet Ekipmanları

Okul Öncesi Sporun Çocuk Gelişimine Katkısı