Menu
in

Kas Erimesini Doğru Beslenerek Önleme

kas erimesi

Kilo vermek için değiştirdiğiniz beslenme şekliniz, yaptığınız diyetler, yanlış egzersizler ya da yaş faktörü kas kaybına sebep oluyor. Her yaştan insanın yaşama ihtimali olan kas erimesi problemi, yaş yükseldikçe değişen hormonlar nedeniyle artıyor. Kas erimesine engel olmanın yoluysa doğru sporla birlikte iyi beslenmekten geçiyor. Bol vitaminli yiyecekler ve mineraller sayesinde güçlenen kaslar, sağlığınızı olumlu etkiliyor.

Kas dengesini korumak için yapılması gerekenlerin başında dengeli beslenmek geliyor. Tek tip beslenme kaslarınızın zarar görmesine sebep oluyor. Karbonhidratsız bir sofra ya da sadece yeşilliklerle donatılmış bir öğün yerine temel ihtiyaçların doğru şekilde vücuda sokulması kas erimesini engellemek açısından çok önemli. Hızla kilo kaybettiğinizi düşünürken kaslarınızı korumanın birçok yöntemi var.

Karbonhidratı Sofralarınızdan Ayırmayın

Özellikle spora yeni başlayanların karbonhidratlı yiyecekleri sofralarından tamamen kaldırmasına sıklıkla rastlanan bir durum. Karbonhidratın listelerden tamamen çıkarılması büyük kas problemleri yaşanmasına neden oluyor. Vücudun enerjisini karşılayan karbonhidratlar tüketilmediği zaman vücut enerjisini kaslardan karşılamak zorunda kalıyor ve bu kas erimesine yol açıyor. Dolayısıyla karbonhidratları sıfırlamak kas erimesi gibi önemli bir sorunu da beraberinde getiriyor. Spora başladıktan sonra hırslı bir şekilde kilo vermeye çalışmak yerine, dozunda bir karbonhidratı da içeren diyet listesiyle yola çıkıldığı takdirde sağlıklı kilo verme ihtimali oldukça yükseliyor. Günde yarım porsiyon yağsız makarna veya birkaç kepekli dilim ekmek yiyerek kas erimesinin önüne geçmek mümkün hale geliyor.

Protein bakımından zengiliği bilinen yumurta kas yıkımına engel oluyor. Binbir faydası olan yumurtanın içindeki vitaminlerin ve amino asitlerin kas kaybını durduruyor. Bunun yanında yeni kasların üretimi için de faydalı olan yumurta, spor yapanların listelerinde baş köşeyi alıyor. Protein denildiği zaman akıllara hemen süt ve süt ürünleri geliyor. Kemik erimesini engellemedeki gücünü bildiğimiz süt, kasların erimesine karşı da mücadele ediyor. Spor sonrası içilen bir bardak süt kas kaybını engelliyor. Aynı şekilde bir kase süzme yoğurt da kaslarınızı koruyor. Fit kalmak için ise az yağlı süt ve yoğurdu kullanma şansınız var.

Dengeli Beslenerek Kas Kaybını Durdurun

Vücutta üretilmeyen ama kesinlikle dışarıdan besinlerle alınması gereken omega 3 kasların yıpranmasını önlüyor. Bol bol omega 3 içeren besinleri alarak, yeni kas inşasına da katkıda bulunmak mümkün. Omega 3 denildiği zaman akıllara hiç şüphesiz deniz ürünleri geliyor. Balıklarda bolca bulunan bu doymamış yağ türü, piyasada bolca bulunan balık yağı haplarında da yüksek oranlarda yer alıyor.

Fındık, ceviz gibi kuruyemişler de omega 3 yönünden oldukça zengin. Genel olarak kuruyemişlere bakıldığı zaman da kaslara oldukça faydalı besin değerlerine sahip olduklarını görmek mümkün. Faydalı yağlara sahip olan kuruyemişleri spordan sonra tüketmek kaslarınızı korumanıza yardımcı oluyor. Kalorisi yüksek olsa da spor sonrası yiyeceğiniz bir avuç badem hem bel bölgenizdeki yağların giderilmesine yardımcı oluyor hem de kas kaybını durduruyor.

Kas kaybına engel olmak için monoton beslenmemek gerekiyor. Sürekli aynı şeyleri yemek vücudunuzun farklı vitamin ve mineralleri almasını engelliyor. Yağsız kırmızı et, beyaz et, bakliyat ve yeşil sebzeleri sıraya koyarak tüketmek kas gelişimine büyük fayda sağlıyor. Yeşil sebzelerden ıspanak, brokoli kas gelişimine destek verirken, yeşil mercimek, nohut gibi bakliyatlar da kas oranını yükseltiyor.

Sağlıklı yaşamanın en büyük anahtarı olan bol su tüketimi, kas erimesini de önlüyor. Vücut için doğru egzersizleri yapmak ise kas kaybını durdurmak için bir başka anahtar olarak göze çarpıyor. İyi bir spor performansına sahip olmak için ihtiyacınız olan ürünlere Barcin.com ve Barçın mağazalarında özel indirimlerle sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version