in

Kayak vs. Snowboard: Farkları Nelerdir?

Hangisi daha kolay: kayak mı yoksa snowboard mu? Kayak, genellikle ilk başta öğrenmesi kolay, ustalaşması daha zor bir sporken snowboard ise tam tersidir. Bu kuralın istisnaları olmakla birlikte, genel olarak geçerlidir ve kayak/snowboard yapmaya karar verirken dikkate alınmalıdır. Kayak ve snowboard, ekipman ve kayış stili açısından da farklıdır. Fakat her ikisi de son derece eğlenceli kar sporudur. Her şeyden önce bu iki spor özveri gerektirir. Bu nedenle, kayak ve snowboard öğrenmek için en az üç gün ayırmanız ve bir kayak okulunda ders almanız tavsiye edilir.

Bazıları, ayak pozisyonu doğal olduğu için kayak öğrenmenin daha kolay olduğunu söylerken diğerleri ise aynı anda çok fazla hareket yapmanız gerekmediği için snowboardun daha kolay olduğunu belirtir. Bazıları kayak yapmayı daha havalı bulur, bazıları ise snowboard yapmayı. Bu nedenle seçim sizin fiziksel özelliklerinize ve kar sporundan ne beklediğinize bağlıdır. İster kayak ister snowboard olsun deneyerek karar vermeniz sizin için en iyisidir.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanlar için kayak yapmak daha doğal bir süreç anlamına gelir, çünkü her iki bacağınızı bağımsız olarak hareket ettirebilirsiniz. Bu da size ayaklarınız öne bakarken daha iyi bir vücut pozisyonu sağlar. Vücudunuz gitmek istediğiniz yöne dönük olduğundan ilk hareketleriniz daha sezgisel olacaktır. Ayrıca kar küreği gibi bazı temel kayak teknikleri, ilk günlerde cesaretiniz kırılmadan kaymanıza olanak tanır. Kayak yapmak kolay gibi görünse de, özellikle ilk defa kayak yapıyorsanız, kalifiye bir eğitmenin tavsiye ve gözetimini gerektiren oldukça teknik bir spordur.

Kayak, birçok insanın düşündüğünden çok daha çeşitlidir. Çünkü söz konusu kayak olduğunda, dağdan aşağı kaymanız için sadece tek bir teknik yoktur. Yeni başlayan, ileri veya profesyonel, düz, dik veya buzlu yamaçları fethetmek için her seviyeye uygun bir kayak tekniği vardır. Ancak hangi kayak tekniği kullanılırsa kullanılsın, tekniğin doğru uygulanmasının temeli doğru duruştur. Sadece kalça genişliğinde ve ayak tabanlarında duran kayaklar üzerinde kayak stilini her koşulda mevcut koşullara uyarlayabilirsiniz. Ayrıca kalça, diz ve ayak bilekleri her zaman hafifçe bükülü olmalıdır. Ekipman da oldukça önemlidir. Bu nedenle outdoor kayak kategorilerine göz atmanız gerekir.

Snowboard Sporu Nedir?

Snowboard yaparken, botlarınızın takılı olduğu bir tahta üzerinde karlı bir dağ yamacından aşağı inersiniz. Bu nedenle snowboard söz konusu olduğunda, her iki ayağınız da tahtaya bağlı olduğundan alışmanız zor olabilir. Bu yeni tarza alışmak ilk başta doğal gelmeyebilir. Snowboard ayrıca, güvenebileceğiniz kolay bir tekniğe sahip değildir, çünkü hızınızı kontrol etmeyi, tahtanın her iki tarafında dönmeyi ve sürmeyi öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle, ilk birkaç gün muhtemelen zorlanabilirsiniz. Tekniklerde ustalaştıktan sonra tüm renkli yokuşları fethetmek ve tek bir hareketle aşağı kaymak bağımlılık yapan bir duygu verir.

Tıpkı kayakta olduğu gibi snowboard yaparken de koruyucu kıyafet ve ekipmana sahip olmanız gerekir. Columbia mont ve termal giysiler kar sporları için mükemmeldir. Bununla birlikte snowboard mont, kayak esnasında da giyilir. Kayak tahtası ve botlardan oluşan snowboard takımı ise boyutuna göre seçildiğinde daha kolay kayabilirsiniz. Tahta ve botu ayrı seçtiğinizde ise snowboard bağlamaları gereklidir. Kayak ve snowboardun ortak noktaları ise koruyucu ekipmanlardır. Çünkü her ikisi de kar sporudur ve karda kayarak gerçekleştirilir. Bu nedenle güneş için snowboard gözlüğü, soğuktan korunmak için ise boyunluk ve eldiven kullanabilirsiniz.

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Her iki sporun da kendine göre zorlukları ve keyifli kısımları vardır. Kayak ve snowboard, oldukça benzer sporlardır. Ancak akılda tutulması gereken bir diğer önemli husus, fitness seviyenizdir. Çünkü snowboard yaparken tek tahta kullanılması ya da kayakta ayaklarınızın serbest olmasının yanı sıra kondisyonunuz da oldukça önemlidir. Bu nedenle iki sporda da kalori harcarsınız. Bununla birlikte yeni başlayanlar snowboard yaparken daha hızlı yorulabilirler. Tahtadan her düştüğünüzde, karda ayağa kalkmak da zorlayıcı olabilir. Kayak ise kas gücü gerektirir, ancak düşme olasılığınız daha düşük olsa da nefes alma güçlüğü meydana gelebilir. Kayak vs snowboard bu nedenle kesin bir sonuç alınacak bir karşılaştırma değildir. Tercih aşamasında ekipman fiyatlarına da göz atabilirsiniz. Snowboard fiyatları ile kayak ekipman fiyatları da hemen hemen aynıdır. Seçim pek çok faktöre bağlı olduğundan her iki sporu da deneyerek kendiniz için en iyi ve en keyifli olana karar verebilirsiniz. Kayak ya da snowboard yapmak isterseniz iyi bir ekipmana sahip olmak için Barcin.com üzerinden Columbia kadın, erkek termal giysileri gibi kış sporları ekipmanlarına göz atabilirsiniz.

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Yogaya Başlamak İçin En İyi Youtube Kanalları