Menu
in

Kaykay Yaparken Giyilebilecek Ayakkabılar

Kaykay, hem oldukça zor hem de çok eğlenceli aktivitelerden biridir. Kaykay yapmanın en iyi yanı ise hemen her yerde yapılabiliyor olmasıdır. Kaykay çocuklar, gençler ve aktif spor yaşam tarzını benimseyenler için oldukça pratik ve keyifli bir spordur. Bir kaykay tahtası, sert pek çok zeminde kaymak için özel tasarlanmış tekerleklere sahiptir. Kaykay üzerinde rahat hareket etmek ve çeşitli akrobasi hareketleri yapmak için uygun ayakkabılar gerekir. Nike, Vans, Puma, Converse ve adidas kaykay ayakkabı markaları arasında son derece popülerdir. Bununla birlikte tabii ki koruma için de bazı ekipmanlar vardır ve bunlar özellikle kaykaya yeni başlayanlar için oldukça önemlidir. Dizlik, dirseklik ve kask başta olmak üzere bu ekipmanlara sahip olarak meydana gelebilecek yaralanmaları önleyebilirsiniz.

Kaykay Nedir? 

Kaykay, altında tekerlekler bulunan özel bir tahtaya bindiğiniz bir spordur. Güverte olarak da bilinen tahtanın kendisi, üzerinde hileler ve diğer akrobasi hareketleri yapabileceğiniz özel olarak tasarlanmış bir parçadır. Rafın altında, güvertenize ve tekerleklere metal bağlantıları olan dingiller bulunur. Her iki dingilde ise iki çift tekerlek takılıdır. Kaykayın tüm parçaları özeldir ve kullanım şekline göre bu parçalar değişkenlik gösterebilir.

Kaykay Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? 

Kaykay, ustaca denge, kontrol ve çeviklik gerektiren göz kamaştırıcı bir ekstrem spordur. Profesyonel kaykaycılar, mümkün görünmeyen karmaşık hareketleri gerçekleştirebilirler. Ancak sokaklarda ve rampalarda hızlanmadan önce kaykayın en temel becerisini yani dengeyi tahtada öğrenmeniz gerekir. Kaykayın benzersiz tasarımını anladıktan ve ayaklarınız üzerinde nasıl sabit duracağınızı öğrendikten sonra tüm hareketler çocuk oyuncağı gibi görünür, böylece daha zorlu ve teknik olarak daha etkileyici hareketleri öğrenme yolunda ilerleyebilirsiniz.

Kaykay yapmak için klasik, longboard, yamba ya da waveboard adı verilen özel güvertelerden birini seçmek gerekir. Daha da önemlisi ise koruyucu ekipman ve kaykay üzerinde rahat edebileceğiniz bir spor ayakkabısı seçimidir. Zorunlu olan kaskın yanı sıra dizleriniz, dirsekleriniz ve bilekleriniz için koruyucu ekipmanlar edinmeniz gerekir. Bununla birlikte koruyucu ürünlerin beden seçenekleri bulunur ve maksimum koruma için doğru bedene sahip olmanız oldukça önemlidir.

Kaykay Yaparken Giyilecek Ayakkabı Özellikleri Nelerdir?

Kaykay için ayakkabı modelleri genellikle hafiftir, dayanıklıdır ve günlük kullanım için uygundur. Daha sıkı bir tutuş için Vans kaykay ayakkabısı gibi waffle dış taban ve paten yaparken ayağınızı tahtaya yakın tutmak için sağlam bir astar gibi güçlendirilmiş kauçuk taban idealdir. Kaykay ayakkabısı Vans sayesinde güverte üzerinde üstün konfor ve dayanıklılığı elde edebilir, Vans’ın klasik stilinin tadını çıkarabilirsiniz.

Öte yandan Nike kaykay ayakkabısı çeşitleri de bu zorlu ve denge gerektiren sporu yapmak için gerekli özellikleri taşır. Örneğin Zoom teknolojisi, temel olarak Nike tarafından tasarlanan hafif ve dengeli bir yastıklama sistemidir. Çok incedir ve ayaklarınızın tabana daha yakın olmasını ve maksimum board hissine sahip olmanızı sağlar. Bununla birlikte Hyperfeel teknolojisi, parmak uçlarında incelen bir ayakkabı yaratır ve en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde daha fazla tahta hissi verir.

Adidas kaykay ayakkabısı modelleri ise Boost teknolojisinden yararlanan bir dizi seçenekten oluşur. Boost teknolojisi topukta ekstra bir yastıklama sunar ve parmak uçları güverteye daha yakındır. Bu sayede iyi bir denge sunar. Çünkü en iyi kaykay ayakkabısı dengenizi korur ve güverte üzerinde iyi bir tutuş sağlar.

Bilekli kaykay ayakkabısı çeşitleri arasında yer alan Converse kaykay ayakkabısı seçenekleri bileği saran yapısı ile güvenli bir sürüş deneyimi sunar. Daha yüksek model sayesinde, daha fazla denge ve daha fazla dolgu sağlar, bu nedenle ayak bileklerinde daha fazla koruma ve yastıklama özelliğine sahiptir.

Tüm markaların sneaker modellerinde olduğu gibi Puma kaykay ayakkabısı çeşitlerinde de bilekli ve kısa seçenekler mevcuttur. Halihazırda son derece rahat ve şık sneakerlar tasarlayan Puma, kaykay ayakkabıları söz konusu olduğunda özel taban teknolojisi ve iyi bir kavrama sunar.

Kaykay ayakkabısı erkek modelleri tıpkı kadın ayakkabılarında olan birçok özelliğe sahiptir ve bu ayakkabıların birçoğu unisex kullanıma uygundur. Kaykay ayakkabısı kadın modellerinde fark olarak daha renkli modeller bulmanız mümkündür.Siz de bu eğlenceli spora en iyi ekipmanla başlamak ve keyifli aktiviteler planlamak istiyorsanız kask ve dirseklikten kaykay yapmak için ideal sneakerlara kadar tüm ekipmana Barcin.com fırsatlarından yararlanarak sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version