in

Kick Boksun Faydaları ve Eğitim Yöntemleri

Kick boks, Tayland’da Muay Thai olarak adlandırılır ve yüzyıllardır yapılan bir spordur. Gerçek bir savunma sanatı ve milli spor olduğundan özellikle Tayland’da futbol kadar popülerdir. Orduda da eğitimi verilen kick boks Uzak Doğu’nun yanı sıra tüm dünyada uygulanan savunma sanatıdır. Çünkü altmışlı yılların başında Japonya da dahil olmak üzere Asya’daki diğer ülkelere de ulaşmıştır. Muay Thai orijinal ismi olsa da Amerika’ya oradan da Avrupa’ya kick boks olarak tanıtılmıştır. Savunma ağırlıklı bir spor olan kick boks pek çok kasınızı çalıştırdığından vücudunuz açısından faydalıdır. Dolayısıyla kick boks antrenmanlarıyla formunuzu koruyabilir, kaslarınızı aktif tutabilirsiniz. Daha fazla kick boks hakkında bilgi edinmek isterseniz yazının devamına göz atabilirsiniz.

Kick Boks Nedir Faydaları Nelerdir?

Kick boks sporu, tekvando ve karatenin bir kombinasyonudur, dolayısıyla çeşitli yumruk – tekme stillerine sahiptir. Kick boks, daha çok Japon varyantı olan Tayland boksuna benzer. Bununla birlikte, Tayland  boksunda dirsek vuruşlarına ve kafa vuruşlarına izin verilir, ancak kick boksta izin verilmez. ABD versiyonu ise özellikle maçlarda  daha yoğun ve nakavtların yaygın olduğu tam temaslı bir spordur. Kick boks antrenmanlarının faydaları ise şöyle sıralanabilir:

 • Kick boks aynı zamanda hobi olarak yapabileceğiniz çok eğlenceli bir spordur ve en önemlisi kendi hedeflerinize odaklanarak çalışabilmenize izin verir.
 • Tüm vücudunuzu kullanan iyi bir egzersiz olduğundan iyi bir kondisyon oluşturmak, güçlü kaslar ve fit bir vücut elde etmek için idealdir.
 • Kick boks antrenmanı sırasında 400 ila 750 kalori yakabilirsiniz. Dolayısıyla kilo vermenizi destekleyebilir.
 • Daha fazla efor sarf edip egzersizleri hızlı bir tempoda yaparsanız, kick boks antrenmanınız kombine bir kardiyo ve kuvvet antrenmanı olabilir.
 • Kick boks aynı zamanda zihniniz için de iyidir. Sizi dirençli kılar, stresin üstesinden gelmeyi öğretir ve kendinizi savunabilmeniz için sizi motive edebilir.

Kick Boks Branşları Nelerdir?

Kick boks 7 farklı daldan oluşur. Müsabakalarda branşlara göre yarışılır, dolayısıyla her branşa göre yarış alanı özellikleri ve ekipmanlar değişkenlik gösterebilir. Türkiye Kick Boks Federasyonu’nunda da belirtilen 7 branş ise şunlardır:

 • Point Fighting
 • Low Kick
 • Müzikli Form
 • K1 Rules
 • Full Contact
 • Light Contact
 • Kick Light

Kick Boksta Ne Öğretilir?

İyi bir kick boks sporcusu olmak istiyorsanız, öncelikle temel kick boks tekniklerinde ustalaşmanız gerekir. Kick boks antrenmanında farklı teknikler kullanılmaktadır. Duruş, vuruş ve savunma şeklinde kategorize edilen temel tekniklerde ustalaştığınızda, kick boks giderek daha eğlenceli hale gelir. Kick boks sırasında hem yumruklarınızı hem de bacaklarınızı kullanırsınız. Genellikle tekme atmak için kaval kemiği tercih edilir, ancak topuklar ve dizler de etkili bir şekilde kullanılabilir.

Temel teknikleri doğru bir şekilde öğrenmek, yaralanma riskini azaltır ve antrenmanınızdan daha fazla verim almanızı sağlar. Kick boksa başlamadan önce temel duruşunuzun iyi olması önemlidir. Temel duruşu öğrenmek sıkıcı görünebilir, ancak aslında en önemli tekniktir. Bu duruş ile rakibinizin yumruk ve tekmelerine karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Yere indiğiniz her yumruk veya tekmeden sonra, temel pozisyonunuza geri dönebilirsiniz.

Kick Boks Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

6 yaşından itibaren kick boksa başlanabilir. Hatta bazı akademilerde çocuğunuz bu spora daha önce de katılabilmektedir. Bu tür eğitim kurumlarında oyunlarla ve bazı temel tekniklerle eğlenceli bir şekilde başlanabilir. Savunma sanatının yanı sıra disiplin edinmek için ideal bir spordur.

Kick Boks Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Kick boks eğitim seansları 60 dakika sürer. Ancak bu sporda ustalaşmak ve profesyonel bir kick boks sporcusu olmak isterseniz çok daha uzun süre antrenman yapmanız gerekir. Gelişiminiz ise size bağlıdır. Daha önce de spor yapıyorsanız ve kas hafızanız varsa sadece teknikleri öğrenmeniz daha kısa sürebilir. Ancak spora sıfırdan başlayacaksanız öncesinde vücudunuzu da eğitmeniz gerekebilir.

Kick Boks Teknikleri

Kick boks, boks tekniklerini kullanır, ancak daha çok yönlüdür. Yumruklarınızı, dizlerinizi ve bacaklarınızı kullanabilirsiniz. Yani tekmeye de izin verilir. Başa, gövdeye ve kalçalara tekme atılması serbesttir. Orijinal Muay Thai’den farklı olarak dirsek vuruşlarına izin verilmez. İçinde tekvando ve karate teknikleri de bulunur.

Kick boksta tüm farklı yumruk ve tekme stilleri birbiriyle kombine edilebilir. Düz yumruk, kroşe, aparkat vardır. Tüm bu tekniklere iyi hakim olmak önemlidir. Vuruş teknikleri; doğrudan yumruklar, sağa veya direkt çapraz yumruk, düz vuruş olmak üzere 4 gruba ayrılır. Tekmeler ise low kicks, vücuda tekme, kafaya tekme, uzaklaştırma tekmeleri ve geri tekme olmak üzere 5 teknikten oluşur.

Siz de kick boks sporunda gelişme göstermek ya da antrenmanlardan yararlanarak dayanıklılık kazanmak isterseniz, iyi bir ekipmanla evde kick boks çalışabilirsiniz. Rahat, dayanıklı ve etkili ekipmanlara ise Barcin.com sayesinde avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Basketbolcu Nasıl Olunur? Basketbolcu Olmak İçin İzlenmesi Gereken Yol

Trend Sneakerlar İle Yaz Kombinleri