in

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Aldıran Yemekler

Günümüzde birçok insan fazla kilolarından şikayetçiyken, kilo almakta zorlananların sayısı da artıyor. Kilo alamamaktan şikayetçi olanlar genelde sağlıksız besinler tüketerek sonuç elde etme çabasına giriyor. Hamburger, patates kızartması, gazlı içecekler ve abur cuburlarla alınan kiloların vücuda büyük yükler getirdiği bir gerçek. Karaciğer rahatsızlıklarından kalp hastalıklarına kadar birçok probleme yol açan bu yiyecekler doğru bir kilo alımı sağlamıyor. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için biraz daha fazla çaba harcamak gerekse de bunun daha sağlıklı bir yol olduğu açık. Sağlığınıza zarar vermeden vücudunuzun hacmini artıran kilo aldırıcı yemekler, listelerinizde mutlaka yer almalı.

Dengeli Beslenme Kilo Alımına Yardımcı Oluyor

Öğün sayısını çoğaltmak kilo almanız gereken dönemlerde oldukça işe yarayan bir yöntem. Farklı yiyeceklerden oluşan menüler sayesinde hem dengeli beslenmek mümkün hem de sağlık bir şekilde kilo almak daha kolay. Öğünlerde karbonhidrat içerikli yiyeceklerin olması hedefe ulaşma ihtimalini yükseltiyor. Kilo kaybetmek isteyenlere çok fazla önerilmeyen makarna ya da pilav gibi yiyecekler, kilo almak isteyenler için oldukça iyi bir yardımcı konumunda yer alıyor. Pilav ya da makarnanın yanında protein açısından zengin bir yiyecek olduğu takdirde dengeli beslenme hedefine de varılmış oluyor. Bu da öğünü kırmızı et, beyaz et, kuru fasulye ya da nohut gibi besinlerle zenginleştirebileceğiniz anlamına geliyor.

kilo aldırıcı yemekler baklagil

Faydalı bitkisel yağları kullanmaktan kaçınmamak da sağlıklı kilo alımını destekliyor. Zengin bir öğle yemeğinin yanına eklenen taze yeşilliklerle hazırlanmış mis gibi salatanın üstüne doğal zeytinyağı eklemek vücuda sağlık katıyor.

Yüksek kalorisi ve içerisindeki nişasta oranının yüksekliği nedeniyle zayıflama diyetlerinde pek önerilmeyen patates de kilo aldırıcı yemekler arasında yer alıyor. Patatesi kızarmış şekliyle tüketmek ise bu dönemde dahi tavsiye edilmiyor. Akşam yemeği için hazırlayacağınız etli bir patates yemeği lezzetli ve sağlıklı bir kilo alma alternatifi olarak karşımıza çıkıyor.

kilo aldırıcı yemekler patates

Proteni sabah kahvaltılarında da eksik etmemek gerekiyor. Geleneksel kahvaltıda protein içeriği yüksek olan birçok besine alışkın olmanız ise büyük avantaj. Yumurta, süt, peynir gibi protein zengini yiyecekler, sağlıklı bir kilo alımı sağlıyor. Özellikle yağlı süt ve yağlı peynir seçilmesi de kilo alımını olumlu etkileyen faktörlerden oluyor. Sabah kahvaltılarını tam tahıllı ekmeklerle zenginleştirmekte de büyük yarar var. Tam tahıllı ekmekler vitamin yönünden zengin içeriğe sahipken, sağlıklı bir karbonhidrat alımını da beraberinde getiriyor.

Kuruyemiş ve Meyve Öğün Aralarında Bolca Yer Bulmalı

Zayıflık problemiyle karşı karşıya olanlar için sadece öğünlerde yemek tüketmek yeterli olmayabilir. Ciddi bir oranda kilo kazanmak isteyenlerin ara öğünleri de iyi değerlendirmesi şart. Bunun için de sağlıksız abur cuburlar yerine yüksek kalorili ama bol faydalı kuruyemişler tercih edilmeli. Kilo alma sürecini sporla destekleyenler için omega 3 yönünden zengin olan ceviz, badem gibi kuruyemişler oldukça faydalı. Bu besinlerin kas inşasına da yardımcı olması, vücuttaki kas oranınının artmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kabak çekirdeği, ay çekirdeği, fındık gibi kuruyemişler de içerdikleri faydalı yağlar sayesinde kilo kazanımını destekliyor.

kilo aldırıcı yemekler cerez

Öğün aralarında kilo alımına yardımcı olacak bir diğer alternatif ise meyve. Bol vitamin içeren meyvelerin bazılarının yüksek kaloriye sahip olması sürece katkı sağlıyor. Muz, ananas, mango gibi yüksek kalorili meyvelerin yanı sıra kavun, karpuz gibi şekerli meyveler de kilo almak isteyenlerin yardımına yetişiyor.

Kilo almak isteyenler sağlıklı gıdalarla beslenirken, sporu da hayatlarına ekleyerek bu süreci destekleyebilir. Size uygun olan sporu seçtikten sonra yapmanız gerekense  mevsime ve branşa uygun olarak spor malzemelerini temin etmek. Her spor branşına uygun spor ekipmanları en uygun fiyatlarla ve taksit avantajlarıyla Barcin.com ‘da yer alıyor.

Karın Yağları Nasıl Erir: 7 Etkili Yol

Koşu Bandı ile Kilo Vermek için Tavsiyeler