Menu
in

Kış Sporları için Giyim Önerileri

Kış sporları denilince akla ilk olarak snowboard, kayak, kızak gibi kar üzerinde gerçekleştirilen eğlenceli sporlar gelir. Özellikle serbest stil kayak ya da snowboard kış tatillerinin vazgeçilmezidir. Bu nedenle karın tadını çıkarabilmek ve kış aylarında da formda kalmak için temel olarak iyi ekipmana ihtiyacınız vardır. Çoğu sporda olduğu gibi kış sporlarında da antrenman yapmanız ve eğitim almanız gerekebilir. Ancak bu sporları oldukça kısa sürede öğrenebilir, eğlenceli ve adrenalin dolu kar sporları dünyasına adım atabilirsiniz. Kış sporlarında giyim söz konusu olduğunda ise katmanlama en önemli konudur. Çünkü havanın eksi 10 derece ve daha düşük olduğu zamanlarda dışarıda spor yapmak hiç de kolay değildir. Bu nedenle yalıtımlı, su geçirmez outdoor ekipman seçip, doğru bir şekilde giymeniz, kask, dizlik gibi koruyucu ekipmanı ise göz ardı etmemeniz gerekir. Örneğin kayak pantolonu, kayak montu temel ekipmandır, fakat termal ince kayak kıyafetleri de katmanlamanın önemli bir parçasıdır. Gelin kar sporlarınızı konforlu hale getirecek giyim ipuçlarına birlikte göz atalım.

Kayak Montu & Pantolonuyla Karda Düşmekten Korkmayın

Outdoor ekipmanları arasında yer alan kayak montu ve pantolonları özel tasarımlı kıyafetlerdir. Tüm kar kıyafetleri zorlu hava koşulları ve ıslak zeminlerde ideal korumayı sağlamak için kaplamalar ve çeşitli yalıtımlarla donatılır. Koruyucu dış katman işlevine sahip kayak montu erkek ve kadın modelleri, su geçirmez ve nefes alabilen malzemelerden yapılır. Örneğin Columbia kadın kayak mont modelleri Omni Tech teknolojisi ile donatıldığından su geçirmez ve nefes almaya devam eder. Bu sayede hem içeriden hem de dışarıdan kuru kalmanızı sağlar. Ayrıca bu tür kar montu erkek ve kadın çeşitleri çabuk kurur ve soğuğa karşı daha iyi korunmanıza yardımcı olur.

Giysinizin dış katmanı su yalıtımlı ve tercihen rüzgar geçirmez olmalıdır. Bununla birlikte sadece montunuz değil, pantolonunuz da bu özelliklerle donatılmalıdır. Çünkü kar sporlarında küçük kazalar sık yaşanır ve ne zaman düşeceğinizi asla bilemezsiniz. Bu nedenle iyi bir kar pantolonu, kadın kayak montu ile birlikte dış etkenlere karşı hazırlıklı ve korunaklı olmanız için idealdir. Bunun yanı sıra tek parça avantajından yararlanmak isterseniz kayak tulumu da tercih edebilirsiniz. Kar tulumları tıpkı pantolonlar gibi dayanıklı dış katmandan oluşur ve içlerinde genellikle dolgu malzemeleri bulunur. Bu malzemeler hem yalıtım hem de düşmelere karşı korunmanız için oldukça kullanışlıdır.

Su Geçirmez Botlarla Karda Cesur Yürüyüşler

Kış sporları yaparken giyiminizde dikkat etmeniz gereken diğer önemli parça ise kar botlarıdır. Columbia erkek outdoor ve kayak botlarında olduğu gibi ekstra membrana ve ısı yalıtımı sağlayan astara sahip olmalıdır. Ancak kar botlarında önemli olan diğer unsurlar ise iç taban, dış taban, destek ve yastıklamalardır. Dış taban söz konusu olduğunda kaymayı önleyen sırt deseni ile tamamlanmış olması gerekir. İyi bir kar botu buzlanmış alanda rahat yürümenizi sağlarken erimiş kara karşı korumaya da sahip olmalıdır. Bu nedenle kar botlarında yer alan dış membran genellikle su geçirmez özelliğe sahiptir. Isı yalıtımı ise tıpkı kadın, erkek ve çocuk kar tulumu modellerinde olduğu gibi hem katman hem de astar olarak yer almalıdır. Bu sayede ayaklarınızı dondurucu soğuklara karşı koruyabilir ve bembeyaz karda kaymanın ve vakit geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Yaşam Güvenliğinizi Sağlamak için Kask

Özellikle kayak gibi ekstrem sporlarda kask bir zorunluluktur. Kayak kaskı, düşme sırasında ciddi kafa travması riskinin önemli ölçüde azalmasını sağlar. Ne kadar profesyonel olsanız da herhangi kaza ya da yanlış hareket kaza ile sonuçlanabilir ve ciddi yaralanmanıza neden olabilir. Bu nedenle eğlenceli aktivitenizi konforlu ve sağlıklı bir şekilde tamamlamanız için önlem almanız tavsiye edilir. Bu önlemlerin başında kar kaskları gelse de dizlikler, sırtlıklar gibi farklı ekipmanlara da göz atabilir ve güvenlik önlemlerinizi artırabilirsiniz. Kar kaskınızı takarken altına ince, yumuşak ve ısı yalıtımı sağlayan bere tercih edebilirsiniz. Bu hem kaskı daha konforlu hale getirir hem de ekstra bir katman sağlar. Siz de kayak montu kadın ve erkek modelleriyle birlikte kaskınızı takıp karın tadını çıkarmak isterseniz iyi ekipman seçimi için Barcin.com’a göz atabilir, ünlü markaların en iyi kar ekipmanlarına sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version