in

Klinik Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Klinik Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Klinik Pilates, Joseph Pilates’in kendi gibi fizyoterapistler aracılığıyla daha önce hiç fiziksel aktivite yapmamış kişilere uygulanabilmesi ve omurgalarında problem olanların tedavisi için geliştirdiği bir egzersiz türüdür. Aynı zamanda duruş ve fayda sağlayabilecek çeşitli sağlık koşullarının iyileştirilmesi için geliştirilmiş çeşitli egzersizlerin bir uyarlamasıdır. Klinik pilates ile kas ve eklemlerin güçlendirilmesi hedeflenir.

Joseph Pilates’in geliştirdiği pilates önceleri fizik tedavi için kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte klinik pilates hareketleri güçlü bir çekirdek, esneklik ve doğru bir dik duruş için sakin ve kontrollü mat egzersizleri ile geliştirilmiş çok eski bir yöntem olarak tanımlanabilir. Doğru oranda güçlü ve son derece esnek bir vücuda sahip olmak için idealdir.

Bu eğitim yöntemi, konsantrasyonu artırmak ve motor koordinasyonun yanı sıra tüm kas ve tendonların esnekliğini geliştirmek için nefes kontrolüne, vücudun ağırlık merkezine ve iyi duruşa odaklanır ve tercihen, belirli klinik bilgisine sahip fizyoterapist eşliğinde pilates önerilir.

Klinik Pilates ile Normal Pilates Arasındaki Fark Nedir? 

Fizyo pilates egzersizleri, direnç bantları, pilates için özel üretilen top ve yoga matı aracılığyla vücut ağırlığının kendisi kullanılarak yapılabilir. Ayrıca bu yönteme özel, kas güçlenmesini sağlayan ve vücut farkındalığını artıran pek çok ekipman kullanılarak yerde de tamamlanabilir.

Klinik pilates ile klasik pilates arasında ise pek çok benzer yöntem olduğu kadar bu egzersizi özel kılan hareketler de vardır:

  • Örneğin klasik pilatesin bazı egzersizleri iyi bir kondisyon gerektirebilir. Klinik versiyonunda ise yaralanmalardan kaçınmak için özel hareketler yapılır ve bu sayede kişiye özel uygulanabilirlik söz konusudur. 
  • Pilates yaparken tüm vücudunuzu hedefleyebilirsiniz, klinik pilates egzersizleri esnasında ise sadece abs ve  lomber omurgaya odaklanılır. 
  • Ayrıca pilates genellikle kilo vermek, tüm vücudu güçlendirmek için yapılan egzersizlerle karakterize edilirken klinik pilatesi adından da anlaşılacağı üzere rehabilitasyona yardımcı olan terapötik egzersizlerle ilişikilendirlilir.
Klinik Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Klinik Pilatesin Faydaları Nelerdir? 

Tüm egzersizlerde olduğu gibi klinik pilates eğitimi de oldukça faydalıdır. Pek çok kası hedefler ve aynı zamanda esneklik kazanmanıza ve en önemlisi doğru nefes almayı öğrenmenize yardımcı olur. Klinik pilatesin faydaları ise şöyledir: 

  • Pilates egzersizleri, güç merkezi olarak abs, bel ve kalça kaslarını kullanır. 
  • Hedef, doğru nefes almak ve güç ile esneklik arasında doğru dengeyi bulmaktır. 
  • Klinik reformer pilates ile daha fazla pratik yaptıkça, vücudunuz her yönden gelişir.
  • Pilates, kontrol ile çok bilinçli hareket ilkelerini takip eder, bu nedenle yoğun konsantrasyon, spesifik nefes alma, güç merkezinden çalışma ve tüm bunları akıcı hareketlerle yapmanızı sağlar. 
  • Bedeni ve zihni birleştirir ve daha esnek/sağlam bir iskelet, kas sistemine sahip olmanız için faydalıdır. Bu nedenle pilatesi her hafta tekrarlamanız önemlidir. Bu şekilde bedeninizin adım adım değiştiğini hissedebilir ve görebilirsiniz.

Klinik Pilates Kimler Tarafından Yapılabilir?

Klinik Pilates, her yaştan insanın fiziksel yetilerini geliştirmesi için uygundur. Fiziksel zindelik sağlamanın yanı sıra  psikolojik olarak da gelişime olanak tanır. Hem normal pilates hem de klinik pilates eğitmen bulunan spor salonları, klinikleri özel ders alanları gibi hemen hemen birçok yerde yapılabilir. Ancak, ciddi bir hastalık veya belirti durumunda uzman bir fizyoterapist gözetiminde yapılmalıdır. Klinik pilates ile amaç kilo vermek veya vücudu şekillendirmek ise yine bir koç ile yapılması tavsiye edilir.

Klinik pilates eğitmenler eşliğinde yapıldığından genellikle kurs şeklinde sunulur. Bununla birlikte pek çok kişinin yararlanabilmesi için klinik pilates fiyatları da bütçe dostu aralıklara sahiptir. Sahip olmanız gereken ise eğitim esnasında rahat edebileceğiniz ekipmandır. Tayt her spor antrenmanı esnasında esneklik ve konfor açısından tavsiye edilen bir kıyafet olduğu için klinik pilatesinde de kadın, erkek tayt modelleri giyilebilir.Öte yandan rahat hareket sağlayan ve güven hissi veren sporcu sütyenleri, bra modelleri her spor için idealdir. Bu nedenle kadınların klinik pilatesi esnasında bra kullanması tavsiye edilir. Siz de klinik pilatesine ihtiyaç duyuyorsanız dilediğiniz bir klinik ya da kurs seçerek bu egzersizlere başlayabilir, seansları rahat tamamlamak için erkek tişört ya da sporcu ekipmanlarına barcin.com avantajlarıyla sahip olabilirsiniz.

Pole Dance Nedir, Nasıl Yapılır, Eğitimi Nereden Alınır?

Pole Dance Nedir, Nasıl Yapılır, Eğitimi Nereden Alınır?

Hamak Yogası ile Sporu Eğlenceye Dönüştürün!

Hamak Yogası ile Sporu Eğlenceye Dönüştürün!