in

Körling Temel Kuralları, Teknikler ve İpuçları – Körling Nedir?

Buz pist üzerinde iki takım arasında oynanan körling, buz üzerine taş kaydırarak puan toplamaya dayalı olimpik bir oyundur. Kış olimpiyatlarında yoğun ilgi gören spor branşları arasında yer alan bu spor dalı, zeka, stratejik düşünme becerisinin yanı sıra fiziksel beceri de gerektirir. Körling oyuncularının özellikle esnek ve güçlü bileklere sahip olması oldukça önemlidir. Otoritelerin “buz pist üzerinde oynanan satranç” olarak tanımladığı körling sporunu gelin birlikte inceleyelim!

Körling Sporu Nedir, Nasıl Oynanır?

İskoçya kökenli bir branş olup ilk defa 1500’lü yıllarda donmuş göllerin üzerinde oynanmaya başlanan körling, körling taşını, pist üzerinde sayı kazandıracak noktalara ulaştırmaya dayalı bir kış sporudur. Klasik körling sporu kar veya buz üzerinde oynandığı için daha çok İskoçya ve Kanada’da popülerdir. Ancak kış olimpiyatlarına dahil edilen bu eğlenceli spor, dünya genelinde pek çok hayrana sahiptir. Floor curling ise kar ve havuz zemin yerine düz bir zeminde oynanır. Örneğin, okulların spor salonları, voleybol ve basketbol sahaları, ölçüleri uygun olması halinde floor curling oynamak için kullanılabilir. Floor Curling saha ölçüleri 160×970 cm’dir. Sahanın ortasına çizilecek ve oyuncuların sayı olmasını sağlayan ev adlı dairenin çapı ise 116 cm’dir. Klasik körling sporunda ise 4.3×42 metrelik bir pist kullanılır. Körling pisti rink olarak da bilinir.

Buz satrancı olarak da tanımlanan körling dörder kişilik iki takım arasında oynanır. Oyuncuların temel amacı, körling taşını, pistin diğer ucunda bulunan ev adlı daireye ulaştırmaktır. Toplamda 10 raunt olan oyunda her oyuncunun maksimum iki atış yapma hakkı bulunur. Takım kaptanları ise son iki atışı yapma hakkına sahiptir. Bir sporcu atış yaptığında takımda yer alan diğer sporcular körling taşını ellerindeki süpürgelerle yönlendirerek sayı almaya çalışır. Rakip takımın oyuncuları ise körling taşının sayı alacak daireye ulaşmasını engellemeye çalışır. Körling oyununda her raunt end olarak adlandırılır ve her end’de takımlardan biri son atışı yapar. Buna çekiç hakkı denilir. Son atışta hangi takımın taşı ev adlı dairenin merkezine daha yakın ise o takım sayı kazanır.

Floor Curling Oyun Kuralları Nelerdir?

Stratejik düşünme becerisinin oldukça önemli olduğu floor curling oyununda oyuncuların belli kurallar çerçevesinde hareket etmesi gerekir. Bilinmesi gereken floor curling kuralları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Floor curling’de takımlar ikişer kişiden oluşur. Atışlarda süre kısıtlaması vardır. Dolayısıyla her takım, elde ettiği atış hakkını belli bir süre içinde yapmakla yükümlüdür.
  • Klasik curling’in aksine atış sırasında süpürge kullanılmaz. Oyuncular taşları elleriyle iter.
  • Sporcular her atış öncesinde körling taşının temiz olup olmadığını kontrol etmelidir.
  • Her takım 1 dakikalık mola hakkına sahiptir. Takımlar mola haklarını istedikleri zaman kullanabilir.
  • Atış sürecinde körling taşı kırılırsa, kırılan en büyük parçanın konumu dikkate alınır.
  • Yassı formda olan floor curling taşları minimum 950 gr, maksimum 1020 gr olup granitten yapılır. Söz konusu taş, curling süpürgesi adlı özel ekipmanlarla yönlendirilir.

Curling Mantığı Nedir?

Buz veya düzleştirilmiş kar üzerinde oynanan curling oyununun temel amacı, yassı curling topunu rakip takıma ait belli alanlara taşıyarak puan toplamaktır. Toplamda 73 dakika süren bu oyunda puanlama her takım 8 taşını da attıktan sonra yapılır. Curling puanlama sistemine göre, taşı ev’e en yakın olan takım puan alır. Bununla birlikte çembere teması olmayan taşlar için puan verilmez.

Floor Curling Kaç Set?

Toplamda 8 end oynanan floor curling oyununda 8 end’in sonunda takımlar eşit puana sahip ise bir end daha oynanır. Bu durum eşitlik bozulana kadar sürer. Bununla birlikte ilk 5 end’de aynı takım puan almış ise son 3 end oynanmaz.

Floor Curling Takım Sporu mu?

Floor curling tıpkı buz üstünde oynanan klasik curling gibi bir takım oyunudur. Takımda yer alan her oyuncunun, takıma sayı kazandırmak için taşları ev’e en yakın konuma ulaştırmaya çalışır. Bu aşamada oyuncular takım arkadaşlarının taşlarını ev’e ulaştırmaya çalışırken rakip takımın taşlarını ise rink dışına atmayı hedefler. Bu sebeple stratejik açıdan takım olarak hareket etmek oldukça önemlidir. Siz de curling veya floor curling spor branşlarını deneyimlemek istiyorsanız ihtiyaç duyabileceğiniz giysilere, ekipmanlara ve aksesuarlara Barcin.com adresinden ulaşabilir, avantajlı koşullarda alışveriş yapabilirsiniz.

Parkoura Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Buff Bandana Nasıl Kullanılır? – Stil İpuçları ve Pratik Yöntemler