Menu
in

Kortların Unutulmaz Rekabetleri

Bjorn Borg -John McEnroe

Bu iki oyuncunun maçlarını tek kelimeyle ifade etmemiz gerekse seçmemiz gereken kelimpe “epik” olur. Borg ve McEnroe’nun maçı buz ve ateşin karşılaşması gibiydi. Klişe gelebilir ama bu iki isim ne zaman korta çıksa kazanan tenis olurdu.

İsveçli Bjorg ve Amerikalı McEnroe toplamda 14 kez karşılaşırken taraflar yedişer kez korttan zaferle ayrıldı. McEnroe, 1981’de Bjorg emekli olmadan önce yenilmezlik serisini sona erdiren isimdi.

1980 Wimbledon final en iyi Borg-McEnroe kapışmasıydı. Dördüncü setteki tie-break tam 22 dakika sürerken kazanan McEnroe oldu.

Andre Agassi-Pete Sampras

Karşıtların bir karşılaşması da bu rekabetti. Sampras’ın zarif, temkinli ve elegan oyununa karşı, Agassi’nin isyankar oyunu…

İlginçtir bu rekabet küçükler kategorisinden başlarken hayır işleri için oynanan emeklilik günlerinde devam etti. 1989-2002 yılları arasında Agassi ve Sampras 34 kez karşılaşırken 20 maçta Sampras üstülüğü vardı.

2001 ABD Açık çeyrek finalindeki maç 3 saat 33 dakika sürerken 6-7 (7-9), 7-6 (7-2), 7-6 (7-2), 7-6’lık (7-5) setlerle tur atlayan Sampras’tı. Fark ettiyseniz kimse servisini kırdırmadı!

Roger Federer-Rafael Nadal

Novak Djokovic son yıllarda kortları domine etse de Federer-Nadal rekabeti tenis otoriteleri tarafından gelmiş geçmiş en büyük rekabet olarak gösteriliyor. Nadal, Federer’in en iyiye ulaştığı noktada ondan daha iyi oynayarak Fed-Ex’i yenebilen tek insan üstü yaratık! Toplam 34 maçta 23-11 (Grand Slam’lerde 9-2) Nadal’ın üstülüğü var. Yine birçok tenis otoritesine göre gelmiş geçmiş en iyi maç bu ikili arasında oynandı. 2008 Wimbledon finalinde -son anları biraz karanlıkta- 4 saat 48 süren mücadeleyi kazanan Nadal’dı: 6–4, 6–4, 6–7(5-7), 6–7(8-10), 9–7.

Novak Djokovic-Rafael Nadal

Tam 49 kez karşılaşırsanız buna rekabet demek zorundayız! Federer için Nadal neyse Nadal için de Djokovic o. Ne zaman önemli bir final olsa Sırp sporcu güldü ve 26-23’lük bir üstünlük sağladı. 2009 Madrid Masters Yarı Finali ve 2013 Fransa Açık Yarı Finali de klasikler arasına girse de ikilinin insan üstü performansları 2012 Avustralya Açık Finali’nde sergilendi. Karşılaşma tam 5 saat 53 dakika sürdü. Son setteki muazzam voleler maçı “Joker”e getirdi. Maç sonrası her iki tenisçiye de seremonide sandalye getirildi!

Ivan Lendl-John McEnroe

1984 Fansa Açık… McEnroe kortlarda fırtına gibi esiyor… Finalde rakibi o döneme kadar büyük turnuvalarda şampiyonluğu bulunmayan Çek Ivan Lendl. McEnroe ilk iki seti 1 saat içinde alınca kupa seremonisi hazırlıkları başlıyor! Lendl pes etmiyor ve tenis tarihinin en büyük geri dönüşlerinden birini sergileyip maçı alıyor ve adını dünyaya duyuruyor. Lendl genelde de ezeli rakibine 21-15 sağlayarak McEnroe’nin sinirlerini en çok zıplatan sporcu olmuştu!

Sizin hafızanıza kazınan efsane tenis maçı hangisiydi? Hafızalarınızı zorlayıp, yorumlarınızı mutlaka yazın!

Yorum Yazın

Exit mobile version