in ,

Koşarken Mide Problemlerinden Nasıl Kaçınabiliriz?

Neredeyse hepimiz, en az bir veya birçok koşumuz, belki de yarışımız esnasında mide problemi çekmişizdir. Peki bunun yaşanmaması için ne tür önlemler alabiliriz? Gelin, irdeleyelim;

  • Susuz kalmaktan kaçının. Sıvı yardımıyla rahatınızı artırmak için koşarken sıvı alımının pratiğini yapın. Yarışlarda da çok fazla sıvı içmeyin çünkü zaten yarışlarda çok sayıda su istasyonu bulunur.
  • Yüksek früktozlu (meyve şekerli) yiyeceklerden kaçının, bunlar sadece früktoz ile tatlandırılmış sporcu içecekleridir. İlginç bir şekilde glikoz gibi başka tatlandırıcılarla beraber früktoz içeren içecekler, daha az sıkıntı çıkarıyor gibi görünür.
  • Yarıştan veya yapacağınız büyük antrenmandan birkaç gün önce yüksek lifli besinlerden kaçının.
  • Özellikle koşarken/yarışırken mide rahatsızlıkları geçmişine sahipseniz, Aspirin ve İbuprofen gibi non-steroid antienflamatuarlardan kaçının.
  • Fazla tatlı içecekleri, enerji jelleri, barları vb tüketmeyin. Evet, daha fazla şeker, enerji için daha fazla kalori sağlar fakat aynı zamanda mide stresi riskinin artacağı anlamına da gelir.
  • Geçmişte mide problemleri yaşadıysanız, yeni beslenme stratejilerini deneyin. Bunu hem faaliyet öncesi öğünlerinizde, hem de koşu esnasındaki sıvı alımınızda yapın. Tartışma yaratabilecek bir hipotez, nitratlı besinlerin egzersiz esnasındaki mide sıkıntılarını hafifletebileceğini göstermiştir.
  • Süt şekerine hassasiyetiniz varsa (Laktoz intoleransı), koşudan önce ve koşarken süt, peynir, yoğurt, ayran, kefir vb tükettiğinizde tüm gastro-intestinal sisteminize yapabileceğiniz en büyük kötülüğü yapmış olursunuz. Sütü çok seviyor ve koşudan önce içmek istiyorsanız soya/badem/yulaf/pirinç sütü veya laktaz süt tüketebilir, ya da süt içme keyfinizi koşu sonrasına bırakabilirsiniz.

New Balance ile Bahar Kombinleri

Koşucuların Kaçınması Gereken Besinler