in ,

Koşucuların Kaçınması Gereken Besinler

Koşucular, alışveriş sepetlerinden hangi besinleri çıkarmalılar? Gelin hep birlikte bakalım;

KRAKER, KURABİYE VE KEKLER

Bunların hepsi de size bolca kilo aldıracak olan şeker ve yağ içerikleriyle yüksek kalorili ürünlerdir. Dahası, vücudunuzu sağlıklı tutacak olan vitaminler ve mineraller gibi değerli besin öğelerinden yoksundurlar. Mutlaka abur cubur yemek istiyorsanız, o zaman light/hafif olanlarını, daha az yağ içeren türlerini, tam tahıllı olanları ve düşük sodyum içerenleri tercih edin ve mutlaka besin değeri tablolarını inceleyin.

BEYAZ VE ESMER EKMEKLER

Katkılı beyaz ekmekler, hayli yüksek düzeyde rafine edilmişlerdir ve tam tahıllı ekmeklerdeki besin öğelerinden yoksunlardır. Daha uzun raf ömrü için kepek ve rüşeym, beyaz ekmekten çıkarılır ve bu yüzden ihtiyaç duyduğumuz lif, demir ve B vitaminleri de gitmiş olur. Tahıllı veya esmer ekmek etiketine sahip olması da bir ekmeği sağlıklı yapmaz. İçindekiler listesini kontrol ettiğinizden emin olun ve bu listedeki ilk kelime “tam” sözünü içermelidir. Çünkü tam tahıl demek, tahılın tamamını ihtiva eder demektir. Tam tahılların, kanser, kalp hastalıkları, Tip 2 diyabet ve obezite risklerini azalttığı kanıtlanmıştır.

MEYVE SULARI

Üzerinde %100 şekersiz yazsa bile, hepsinden de uzak durmak en iyisidir. Elbette bazılarında vitamin ve mineral bulunabiliyor fakat hepsi de bolca kalori ve şekerle dolular ve liften yoksunlar ki bu da sizin doygunluk hissinizi tatmin etmiyor. Bunların yerine su, maden suyu, günlük süt veya diğer kalorisiz içecekleri seçin. 

KATI VE SIVI YAĞLAR

Trans yağlar içeren tereyağı, kuyruk yağı ve margarinlerden kaçının. Bunların yerine kanola, zeytin ve üzüm çekirdeği yağını tercih edin.

Koşarken Mide Problemlerinden Nasıl Kaçınabiliriz?

Tekrar Koşmak İçin Motivasyon Kazanın