in

Tekrar Koşmak İçin Motivasyon Kazanın

Her yeni yılda insanlar kendilerine yeni hedefler koyar, yıla güçlü giriş yapmak ister fakat zamanla heyecanları kaybolabilir ve antrenmanlarını atlar hale gelebilirler. Umudu kaybetmeyin. Tekrar motivasyon kazanmak, bahanelerin üstesinden gelmek ve koşularınıza yeniden başlamak için birçok yol bulabilirsiniz.

NEFES NEFESE KALIYORSANIZ,

Eğer kesintisinz cümle kuramıyorsanız, fazla hızlı koşuyorsunuzdur. 10 dakika boyunca 1 dakika koşun, 1 dakika yürüyün. Sonraki 10 dakika için 2:1 koş/yürü şeklinde uygulayın. Son 10 dakika için nasıl hissediyorsanız o formatı uygulayın.

DURMAK ZORUNDA KALIYORSANIZ,

Çok hızlı başlamak, kendinizi uyuşmuş gibi hissettirebilecek atık maddelerin kaslarınızda aniden artışına sebep olabilir. Yavaş başlayın ve hiçbir tempo yavaş değildir, bunu hatırlayın.

ZAMANINIZIN KISITLI OLDUĞUNU HİSSEDİYORSANIZ,

Aynı anda birden fazla iş yapabilirsiniz. Yemeğin pişmesini ya da kıyafetlerinizin kurumasını beklerken, koşu bandında koşabilirsiniz veya çocuklar bahçede/parkta oynarken siz de orada daireler çizerek koşabilirsiniz.

SIKILDIYSANIZ,

Her koşu için bir görev belirleyin. Bir kahve almak için koşun. Attığınız turun ortasında birkaç defa hız artışı yapın. Mesafesi belli yollarda veya arazide, her km’yi birkaç saniye daha hızlı koşmaya çalışın. Her zamanki koştuğunuz yuvarlak parkuru tersten koşmayı deneyin. Diğer mahallelerde koşun veya size katılması için bir dostunuzu çağırın.

MORALİNİZ BOZUKSA,

Haftada bir defa, ısının, sonra pistte 4 tur koşun. Sürenizi ölçün. Geçen haftada koştuğunuz süreyi egale edebileceğiniz bir hedef koyun. Her iki haftada bir, en uzun koşunuzu yavaşlatın ve mesafenizi 400-800mt kadar uzatın. Mesafenizin arttığını ve sürelerinizin azaldığını görmek, gelişiminizi gözlemlemek adına harika bir yoldur.

Koşucuların Kaçınması Gereken Besinler

Koşucular için En İyi İçecekler