in

Sizi Uçuracak Bir Koşu Ayakkabısını Nasıl Seçersiniz?

Koşmak için hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Yeterli bir alan varsa adımlarınızı hızlandırarak koşmaya başlayabilirsiniz. Koşunun daha uzun, daha güçlü, daha hızlı ve daha etkili olması için önemli iki şey var: Biri ayağınızdaki koşu ayakkabıları, diğeri de hava şartlarına göre giyeceğiniz kıyafetler.

Doğru bir koşu ayakkabısı almak, koşu hayatınızın en etkili kararlarından biri olacak. Hem koşu konusundaki iradenizi güçlendirecek hem de koşuyu keyifli hale getirecek bir spor ayakkabısı seçimi yaparken bilmeniz gerekenleri anlattık. Doğru koşu ayakkabısı, koşarken gerçek özgürlüğü hissetmenizi sağlar ve bu mutluluk sizi tekrar koşmaya çağırır. Onu durdurmayın.

Zemin Deyip Geçmeyin

kosu-pisti

Ne hızda ve ne şekilde koştuğunuz kadar, hangi zeminde koştuğunuz da önemli. Farklı zeminlerde etkili sonuç almak içinse çözüm doğru ayakkabıdan geçiyor. Öncelikle koşu zeminleriyle ilgili bilgilenin.

Çim Zemin

Bu zeminin oldukça kaygan ve yumuşak olması sizi korkutmasın. Hem vücut geliştirmek hem de antrenman yapmak için oldukça uygun olan çim zeminde, ayakkabı tercihiniz ise dişli tabana sahip ayakkabılar olmalı. Kayıp düşmemek içinse düz tabanlı ayakkabılardan ise mutlaka kaçınmalısınız.

Toprak Zemin

En riskli diğer zeminimiz ise toprak zemin. Bu zeminde yüzey sertliği yer yer değişkenlik gösterebiliyor bu nedenle kendinizi garantiye alıp hem yol tutuşu fazla olan hem de bileğinizi kavrayan modelleri tercih etmelisiniz.

Karlı Zemin

Eğer siz de kar kış dinlemeden spor yapanlardansanız, kar kaplı zeminde koşmanın ne denli zor olduğunu bilirsiniz. Tıpkı toprak zeminde olduğu gibi, dişli ve bileği kavrayan modeller bu zeminde de kurtarıcı olabilir. Son olarak su geçirmeyen, izole bir malzemeyle kaplı modeller yine bu zeminde tercih sebebi olmalı.

Kum Zemin

Güçlü bilekler ve sıkı baldırlar için kum zemin ideal. Bu zeminde, tutuş zorlaştığından ortalama bir zemine göre daha fazla efor sarf etmeniz gerekir ve daha fazla kalori yakarsınız. Bu zeminde tercih edeceğiniz ayakkabıların mümkün olduğunca hafif, tabanının ise kalın ve ağır olması gerekli. Koşarken ayakkabı içerisine kum girmesi olasılığına karşı kalın çoraplar tercih edin.

Asfalt Zemin

Şehir içinde sık sık karşımıza çıkan asfalt koşu alanları, genelde stabil bir koşu imkanı sunuyor. Bu tarz zeminlerde darbelere dayanıklı ve kalın topuklu modeller tercih etmelisiniz.

Beton Zemin

Genellikle sahil kenarlarında karşımıza çıkan beton zeminler, sakatlanmaların en çok yaşandığı zemin türlerinden biri. Bu nedenle ayakkabı seçimi bu zeminde daha büyük bir önem teşkil ediyor. Beton zemin oldukça sert olduğundan, yüzeye uygulanan kuvveti en çok yansıtan zeminlerden birisidir, bu nedenle seçeceğiniz ayakkabının tabanı anı hareket ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.

Ayağınız yere nasıl basıyor?

Ayağınızı yere basışınız alacağınız ayakkabı tercihini de belirleyecek. Adım şekilleriniz içe doğru, dışa doğru veya önce topuğa basmak olabilir. Ayrıca ayak tabanınız da koşu ayakkabısı seçiminde önemli. Düz taban, normal taban ve çukur taban olarak üçe ayrılan tabanlara göre koşu ayakkabısı almak, bilinçli bir alışveriş yaptığınızı kanıtlayacaktır.

islak-ayak-testi

Dışa basanlar

Koşarken dışa basıyorsanız alacağınız koşu ayakkabısı ekstra yastıklı olmalı. Böylece ayakkabı, koşu hayatınızın kalitesini, konforunu arttıracak ve daha uzun süre yorulmadan koşmanızı sağlayacaktır.

İçe basanlar

Eğer içe basıyorsanız ağırlığınızı taşıması için ayaklarınızın içine yükleniyorsunuz demektir. Bu da hem ayakkabılarınızda hem de  ayaklarınızda ilk olarak tabanın iç tarafının yıpranacağına işarettir. Bu yüzden sağlam ve hareket kontrolü sağlayan bir koşu ayakkabısı almalısınız.

Düz basanlar

Ayaklarınız yere düz basıyorsa, ağırlığınız da ayağınıza eşit dağılır. Bu şekilde adım atıyorsanız da ayakkabının dengeli ve destekleyici olması gerekir.

Kilonuz önemli

Ayakkabı almadan önce kilonuzu son bir kez kontrol etmelisiniz. Kilonuz ne kadar fazlaysa yere basıştaki ağırlık da aynı oranlardadır. Bu yüzden kilonuz boyunuza göre fazla ise güçlü desteklenen bir ayakkabı seçin.

Koşarken ayaklarınız şişer

Bu yüzden koşu ayakkabınızın ayak numaranızdan yarım veya tam bir numara büyüğünü almanız sağlıklı bir koşu hayatı için bir şart. En müthiş numarayı aşağıdakileri deneyerek bulabilirsiniz:

  • Ayağınızı ayakkabının ucuna doğru itin.
  • Topuk kısmında açılan yere parmağınızı sokun.Koşarken ayaklarınız bu boyuta ulaşıyor.
  • Rahatsız hissediyorsanız numarayı büyütün.
  • Eğer çok fazla yer kalıyorsa daha küçük bir numara deneyin.

Ayakkabınızın bölümlerini tanıyın

nike-kosu-ayakkabilari

Doğru ayakkabıyı seçebilmek için ayakkabınızın anatomisini tanımalısınız. Koşu ayakkabıları 3 ana bölümden oluşur:

  • Dış taban

Ayakkabınızın zeminle buluştuğu bölüm olan dış taban, genellikle kauçuktan üretilir. Daha sert tabanlı bir ayakkabı tercih edecekseniz dış tabanı karbon kauçuk ile hazırlanan modelleri tercih etmelisiniz. Daha esnek ve hafif bir dış taban içinse üfleme kauçuk kullanılarak üretilen modelleri seçmeniz uygun olacaktır. Dış tabanın yapısında bulunan esneme kanalları, ayağın doğal bükülme noktalarından esnemesine yardımcı olur.

  • Orta taban

Koşu ayakkabısının en önemli bölümü olan orta taban, hangi zeminde olursanız olun, ayak tabanının maruz kalacağı şiddeti azaltır. Bu bölümün yastıklama seviyesi, yani şoku azaltma seviyesi, tamamen yapıldığı malzemeler ile doğru orantılıdır. Bu bölüm aynı zamanda ayağın dengesini sağlayan bölümdür. Orta tabanda poliüretan (yoğun ve dayanıklı) veya EVA (hafif, ancak dayanıksız) olmak üzere iki farklı malzeme kullanılır. Sakatlıkları önlemek ve sporcunun dengesini sağlaması için bu bölümde sertlik kazandıracak farklı malzemeler de kullanılır.

  • Üst bölüm

Alıcı gözüyle baktığınız, ayakkabının görünen yüzüne verilen ad. Daha çok kişinin dengede kalmasına ve konforlu bir koşu performansı yakalayabilmesine yardımcı olur. Bu bölüm ayakkabı seçiminizde önem taşımalı. Düz, kavisli ya da yarı kavisli modellerden kendiniz için uygun olanı seçmelisiniz, parmak uçlarının ayakkabı yüzeyine fazla yakın olmamasına dikkat. Unutmayın, koşarken ayaklar şişer, bu nedenle seçeceğiniz modeli yarım beden büyük almaya çalışın.

Ayakkabının özelliklerini iyi anlayın

Nike koşu ayakkabılarının hepsinin farklı farklı özellikleri var. Koşacağınız zemine, hava şartlarına, basış şeklinize ve ayak yapınıza göre farklılık gösterebildikleri gibi özel istek ve ihtiyaçlarınızı da karşılayan özellikler olabilir. Bu yüzden ayakkabının sadece rahat ve doğru numara olmasıyla değil tüm özellikleriyle ilgilenmeniz çok doğru olacaktır.

Sezonun en iyi 10 spor ayakkabısı seçkimize bakmak için linke tıklayabilirsiniz.

Pilates Tutkunlarının Sınır Tanımayan Mekan Seçimleri

Siyah ve Beyaz: Zidane ve Pirlo