Menu
in

Koşu ve Dizler

Koşucuların her yıl aklına gelen veya kendilerine yöneltilen sorulardan biri de dizlere olan etkisidir; “Koşu, dizlerini sakatlayıp ağrıtmıyor mu?” Araştırmalar, aslında koşan insanların, koşmayanlara göre daha düşük oranda osteoartrit rahatsızlığı yaşadıklarını göstermektedir.

 

Bu seferki veriler, bir merkezde Osteoartrit Girişimi adlı çalışmadan geliyor. Binlerce hastanın düzenli kontrolleri, X-ray çekimleri, sağlık anketleri gibi ölçüm araçları kullanılmış. Ortalama yaşları 65 olan, %28’inin hayatlarında bir dönem koşmuş olanlardan oluştuğu 2439 katılımcı bu analizin parçasıydı ve doldurdukları ankette, yaşamlarındaki çeşitli aralıklarda (12-18, 19-34, 35-49, +50) yapmış oldukları 3 fiziksel faaliyet de bulunuyordu.

Araştırmacılar, yaşamlarının bazı dönemlerinde (veya her döneminde) koştuğunu bildiren insanların, diz osteoartriti geçirme risklerine dair herhangi bir bağlantı olup olmadığına bakmışlar.

Sonuçlar hayli açıktı: Gençken, yaşlıyken veya tüm yaşamı boyunca koşmuş olan koşucular, koşmayanlara göre %16 ile 29 oranında daha düşük artrite yakalandıkları görülmüş. Bunun sebeplerinden biri, koşan insanların daha düşük kiloda olmaya eğilimli olmaları gerçeğiydi, ki bu koşunun bilinen faydalarından da biridir, ancak bu durum gözardı edildiğinde dahi koşanlar bu araştırmada mutlu taraftaydı.

Araştırmanın verileri kusursuz olmasa da, koşunun dizlerinizi berbat etmeyeceğine dair düşünceye inanmanıza bir nebze destek olacaktır. Aksine, aynı Osteoartrit Girişimi tarafından geçen yıl gelen benzer bir verinin analizi, akut diz sakatlıklarının, osteoartritin daha hızlı ilerlemesiyle ilişkili olduğu gerçeğini açıklıyor. Bu, akut sakatlıkların tamamiyle açıklandığı, eski atletlerin diz artriti riskinin arttığını belirten önceki çalışmalarla da tutarlıdır.

Diğer deyişle, dizlerinizi korumak istiyorsanız, koşarken her adımda ayaklarınızı yerden kesip yere inmektense, dizlerinizi döndürüp burkmak konusunda daha endişe duyabilirsiniz.

If you want to save your knees, in other words, worry more about twisting them than pounding them.

Yorum Yazın

Exit mobile version