in

Koşucuların Temiz Beslenmesi İçin 4 Yol

Artık temiz beslenme diye bir terim var. Peki nedir bu temiz beslenme? Doğrudan bu terime uygun beslenmenin yollarını paylaşarak sizi doğru yola davet ediyoruz;

SODYUM ALIMINIZI TAKİP EDİN

Koşucular, sıvı değerlerini dengelemeye yardımcı olan sodyuma ihtiyaç duyarlar. Ancak çalışmalar, özellikle kalp koruyucu potasyum (taze meyve ve sebzelerde bulunan bir mineral) değeriniz düşükse, çok fazla tuzun tehlikeli olacağını göstermiştir. Paketli gıdalar, fast food ve işlenmiş etler, sodyum için en büyük suçlulardır, bu yüzden bunlardan kaçınarak tuz alımınızı sağlıklı seviyelerde tutarsınız.

Bunu Deneyin: Besinlerin etiketlerindeki sodyum satırını kontrol edin ve günlük sodyum alımınızı 1500 ile 2300 miligram arasında tutun. Yemeklere tuz eklemeyin.

İŞLENMİŞ GIDALARI SINIRLAYIN

Vücudunuza girenleri kontrol etmenin en iyi yolu, kendi öğünlerinizi ve atıştırmalıklarınızı hazırlamaktır. Paketlenmiş gıdalara yöneldiğinizde, besin öğeleri tablosunu okuyun ve kuvvetle muhtemel gıda katkıları, hidrojene yağlar, sağlıksız ek şekerler olan ve özellikle adlarını telaffuz edemediğiniz, sayısız içeriğe sahip ürünlerden kaçının.

Bunu Deneyin: Peynirli kremalı paketli krakerler/bisküviler yerine gerçek peynir eklenmiş tam tahıllı organik krakerleri seçin. Bunlar, kalsiyum ve yağın ideal bir harmanına sahiplerdir ve tam tahıllar sizi tok tutup enerji verirler.

TAZE GIDALARA SALDIRIN 

Taze meyveler, sebzeler ve yağsız proteinlere ulaşın.

Bunu Deneyin: Çeşitli yeşillikler, domates, havuç, bezelye, haşlanmış yumurta ve sızma zeytinyağı/sirke içeren sos eklenmiş bir salata yanında %100 tam tahıllı ekmek, sizi lif, protein ve yüksek kaliteli karbonhidratlar ve bir miktar da sağlıklı yağ sayesinde tok tutacaktır. Nokta kadar bal eklenerek tatlandırılmış sade yoğurda (laktoza alerjiniz yoksa) taze meyve bandırmak da, koşu öncesi öğünü için kemik güçlendirici kalsiyumdan yana iyi bir kaynaktır.

ORGANİK SEÇENEĞİNİZ VARSA ONU TERCİH EDİN

Organik gıdalar, özellikle de sebze ve meyveler, daha az atık ve böcek zehiri kalıntısı taşırlar. Tabi organik beslenmek sizi iyi hissettirebilir fakat genel olarak temiz beslenmek, potansiyel olarak zararlı olan ve istenmeyen içeriği asgariye indirmek için en iyi yoldur.

Bunu Deneyin: Böcek ilaçlarından kaçınmak için organik sebze ve meyveyi tercih edin ve antibiyotiklerden uzak durmak için organik süt ürünlerini tercih edin.

 

Koşuya Uygun 7 Kafa Lambası

Sevgilinizle Kombinleyip Düşman Çatlatacağınız 10 Sneaker