in

Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer & Kulunç Ağrılarına Doğal Çözümler ve Nedenleri

Aşırı gerilme, travma, stres veya aniden yapılan hızlı hareketler sonucunda ortaya çıkabilen kulunç ağrısı, çoğunlukla boyun, kürek kemikleri ve omuzlar arasında görülür. Bunun yanı sıra vücudun her yerinde de meydana gelebilir. Uyku esnasında yanlış bir pozisyonda uzun süre kalma ya da aynı hareketi tekrar tekrar yapma sonucunda da boyun ve omuzda kulunç oluşabilir. Peki geçmek bilmeyen kulunç ağrısına ne iyi gelir? Kulunç ağrısı için evde çözüm önerileri ve daha fazlasına içeriğin devamında ulaşabilirsiniz.

Kulunç Ağrısı Nedir?

Kulunç veya tıpta bilinen adıyla fibrozit, boyun, omuz ve sırt bölgesindeki kaslarda daha yaygın görülen, sıkışma ve spazm sonucu meydana gelen ağrıdır. Vücudun her yerinde görülebilen bu ağrı, sürekli aynı pozisyonda kalma, ters hareket yapma, soğukta kalma gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Kulunç ağrısı genellikle keskin bir şekilde ve aniden ortaya çıkar. Bunu yaşayan kişiler sanki bıçak saplanmış gibi bir hisse kapılır. Belli bir bölgede yoğunlaşan kulunç, vücut hareket ettirildiğinde veya ağrılı bölgeye baskı uygulandığında daha da artabilir. Ağrının yanı sıra kasın sertleşmesi ve hareket kısıtlılığı meydana gelebilir.

Geçmeyen Kulunç Ağrısı Neden Olur?

Fibrozit, birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle geçmeyen kulunç ağrısının günlük yaşamdaki alışkanlıklarla yakından ilgisi olabilir. Geçmek bilmeyen kulunç ağrısı için en yaygın nedenler ise şunlardır:

  • Kötü duruş, özellikle uzun süre bilgisayar başında çalışırken veya sürekli cep telefonu kullanırken boyun ve omuz kaslarına sürekli bir gerilim uygulanmasına neden olabilir.
  • Uykuda vücudun doğru desteklenmemesi, boyun ve omuzdaki kasların sürekli gerilmesine yol açabilir.
  • Kronik stres, kasların sürekli gerilmesine ve spazma yol açabilir.
  • Aynı hareketleri tekrar tekrar yapmak, kasların sürekli gerilmesine ve yıpranmasına neden olabilir.

Bunların yanı sıra geçmeyen kulunç ağrısının bazı tıbbi nedenleri de olabilir. Yaşanan travmalar, travma sonucunda tedavinin ihmal edilmesi, fibromiyalji, artrit gibi pek çok durum kulunç ağrısına neden olabilir. Zaman içerisinde bu ağrı sizinle yaşayan bir olgu halini de alabilir.

Kulunç Ağrısı Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Kulunç ağrısına herhangi bir vitaminin kesin olarak neden olabileceğini söylemek zordur. Bazı vitaminlerin eksiklikleri ise vücutta ağrılara ve yorgunluk hissine sebebiyet verebilir. Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri kas sağlığını ve işlevini etkileyebilir. Kulunç ağrısı hissetmenize yol açabilecek bazı vitaminler şunlardır:

  • Magnezyum
  • D vitamini
  • B vitamini
  • Kalsiyum
  • Potasyum

Eğer uzun süren bir kulunç ağrısı yaşıyorsanız ve bunun vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceğini düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Gerekli testler yapıldığında vücudunuzda hangi vitaminler yetersiz olduğunu görebilir ve uzman tavsiyelerine göre hareket edebilirsiniz.

Kulunç Nasıl Gevşetilir?

Çoğunlukla kas spazmı olarak kendini gösteren ani ve şiddetli bir ağrı olan kulunç için kasların gevşetilmesi gerekir. Özellikle sıcak bir duş alarak veya sıcak su torbası kullanarak ısı uygulaması kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Soğuk kompres uygulaması da kulunç ağrısını gevşetebilir.

Hafif masajlar, kısa egzersizler, ısınma, soğuma, açma ve germe hareketleri de kaslardaki gerginliği azaltabilir. Uzun süreli otururken veya çalışırken duruşunuzu düzenli olarak kontrol ederek de kulunç ağrılarını hafifletebilirsiniz.

Kulunç Ağrısı Nasıl Yok Edilir?

Kulunç ağrısını kesin olarak yok etmenin bir yolu yoktur. Kesin yöntemler için mutlaka bir fizik tedavi uzmanından destek almak gerekir. Günlük yaşam rutininizde ufak değişiklikler yaparak ise ilerleyen zamanlarda kulunç ağrısı yaşama riskinizi azaltabilirsiniz. Özellikle aktif bir yaşam sürmek, vücut ağrılarının azaltılmasında önemli rol oynar. Hayatınızın merkezine egzersizleri alarak, haftanın belli günlerinde antrenmanlar yaparak kulunç ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Aktif yaşam tarzını benimserken ihtiyaç duyacağınız erkek ve kadın spor ayakkabı modellerine Barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un En Gözde Koşu Parkurları

Açma-Germe Hareketlerinin Vücudunuza Katkıları