in

Kürek Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürek Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürek sporu, Olimpiyat Oyunları’ndan biri olmakla birlikte beden ve zihin için mükemmel bir spordur. Çünkü açık havada yapılır ve neredeyse tüm kaslarınızı aynı anda çalıştırırsınız, diğer birçok spora göre yaralanma riski de düşüktür. Kürek çekme olarak da bilinen spor, grup halinde yapılır. Doğru teknikle kayığı olabildiğince sorunsuz hareket ettirmeyi öğrendiğinizde oldukça keyiflidir. Kürek sporunu yapmak için ayrıca açık havada ve suda olmak zorunda da değilsiniz. Kürek aleti ile spor salonunda ya da evinizde de kürek çekebilir ve hedeflediğiniz kasların çalışmasını sağlayabilirsiniz. Gelin kürek çekme sporu nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir birlikte göz atalım.

Kürek Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürek Sporu Nedir?

Kürek sporu, kürekleri suda hareket ettirerek bir kayığın ileri doğru itildiği bir spordur. Kürek çekme, kürekleri suda sıkıca çekerek tekneyi ileri doğru hareket ettirmek için tüm vücudun, özellikle de bacakların gücü kullanılarak yapılır. Suda yapıldığı için erkek ve kadın yüzme kıyafetlerinizi giyerek olası kazalara karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Ancak yaz-kış yapılan bir spor olduğu mevsime göre mayo, uzun kollu yüzücü kıyafetleri ve dalış kıyafetleri ile de yapılır.

Tekniğe hakim olursanız ve doğru kürek çekerseniz, vücudunuzdaki tüm kasları kullanırsınız. Kürek çekme hareketi sadece kol kasları ile ilgili görünse de gücü eşit şekilde vücudunuza dağıtır. Vücudunuz sert darbelere maruz kalmaz ve beklenmedik ani hareketler yoktur. Bu nedenle diğer spor aktivitelerine kıyasla nispeten daha düşük bir yaralanma riski vardır.

Kürek çekme sporu, genç ve yaşlılar için uygundur. Kısaca kürek çekme her seviyede yapılabilir. Bununla birlikte kürek, mükemmel bir su sporudur. Açık havada egzersiz yapmak son derece keyiflidir ve ekstra olarak tüm vücudunuzu çalıştırmış olursunuz. Spor unsuruna ek olarak, kürek çekmenin sosyal bir yönü de vardır. Bir kayıkta tek başına kürek çekmeye ek olarak, birkaç kişilik takım da oluşturabilirsiniz.

Kürek Sporu Nasıl Yapılır?

Kürek çekme kesinlikle biraz teknik içerir, ancak kısa sürede ustalaşabileceğiniz bir spordur. Kürek sporunun birkaç farklı çeşidi vardır. Farklılıklar esas olarak tekne tipi ve tekne başına kürekçi sayısından kaynaklanır. Bir kişiden sekiz kişiye kadar değişen tekne çeşitleri mevcuttur. Kayık ve bir kürekçi ile yapılabilen kürek çekme sporu, sekiz kürekçiye kadar rahatlıkla yapılır. Fakat bazı teknelerde dümenciye de ihtiyaç vardır. Tekne tipine göre kişi sayısı değişir, kişiler ise kürekli, küreksiz ve dümenci olarak görevler üstlenir. Kürek sporu yaparken konforlu olmanız da önemlidir. Bu nedenle rahat bir erkek, kadın mayo modeli seçmeniz gerekir.

Kürek çekerken, sırtınız kürek teknesinin hareket yönüne gelecek şekilde oturursunuz. Bunun nedeni, tekneyi olabildiğince hızlı bir şekilde ileri itmek için bacaklarınız, sırtınız ve kollarınız ile mümkün olduğunca fazla güç uygulamanıza izin vermesidir. Ayrıca, sudan olabildiğince düz geçmeniz de önemlidir. Kürek çekme hareketlerinde iyi bir tempoya sahip olmanız, uyguladığınız kuvvetle mümkün olduğunca ileri gitmeniz, bu sporda kazanan tarafı belirleyen önemli bir etkendir.

Kürek, gün doğumu ile gün batımı arasında yapabileceğiniz bir doğa sporudur. Kürek çekmek yalnızca çok fazla rüzgar, don, yoğun sis ve gök gürültülü fırtınalarda yasaktır ancak her zaman kondisyonunuz veya kürek çekme tekniğiniz üzerinde çalışabileceğiniz kürek antrenman aleti mevcuttur. Spor kürek aleti, kürek çekmeye elverişli olmayan günlerde ve suya ulaşım olmayan yerlerde de bu sporu yapmanıza olanak tanır. Ayrıca yüzme olanağı olmadığında birçok kası çalıştırmak için idealdir.

Kürek Sporu Yapmaya Başlamanız için 5 Sebep!

Kürek, sadece rekabet değil aynı zamanda eğlenmek için de ideal bir spordur. Açık havada keyifli bir gün geçirmenizi sağlar. Bununla birlikte kadın, erkek yüzme ekipmanlarınızı yanınıza aldığınızda kürek çekmeye ek olarak derin sularda yüzmenize olanak tanır. Güneşli bir günde şort ve tişörtünüzle birlikte keyifli bir pazar günü geçirmeniz için idealdir. Henüz kürek çekme sporu ile tanışmadıysanız size ilham verecek 5 neden ise şöyle sıralanabilir:

  • Vücudunuzdaki kasların yaklaşık %80 kadarını çalıştırabilirsiniz.
  • Duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  • Hızınızı kendiniz belirlediğiniz için düşük etkili bir egzersiz olarak değerlendirebilirsiniz.
  • Sosyalleşmek için mükemmel bir spordur. Kendi ekibinizi oluşturup hafta sonu etkinlikleri haline getirebilirsiniz.
  • Yaşınız ve kondisyonunuz fark etmeksizin hemen başlayabilirsiniz.

Siz de kürek çekmekle ilgileniyor ve açık havanın tadını rahat bir su sporu ile çıkarmak istiyorsanız kürek çekme sporuna başlayabilirsiniz. Kürek sporu fiyatları seviyenize göre değişebilir. Kürek sporuna başlamak için ihtiyacınız olan kadın, erkek mayo, şort gibi ekipmanlar için ise Barcin.com ayrıcalıklarından yararlanabilir ve dilediğiniz ürünü hemen satın alabilirsiniz.

Birbirinden Renkli Çoraplarla Stilinizi Canlandırın

Birbirinden Renkli Çoraplarla Stilinizi Canlandırın

2022 Yılında Adından Sıkça Söz Ettiren Sporcular

2022 Yılında Adından Sıkça Söz Ettiren Sporcular