in

Laktik Asit Nedir, Ne İşe Yarar, Nerede Birikir?

Laktik Asit Nedir, Ne İşe Yarar, Nerede Birikir?

Uzun süre boyunca ağır bir egzersiz yaparken kaslarınızı biraz yorabilirsiniz. Bu durumda vücudunuzu saran bir yanma hissi yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni laktik asit birikmesidir. Laktik asitin yarattığı etkilerle kramplar ve kas ağrıları da ortaya çıkabilir. Laktik asit hakkında detaylı bilgilere ulaşmak ister misiniz? Laktik asit hakkında detaylı bilgi vermeden önce yorgunluk hissini azaltmak ve kasların daha fazla zarar görmemesi için spor ayakkabı seçiminde dikkatli olmanız gerekitğini hatırlatmak isteriz. 

Laktik Asit Nedir?

Ağır ve yoğun antrenmanlar sonrasında kaslara giden oksijen azalabilir ve bunun sonucunda yorgunluk, kramp ve kas ağrısı gibi belirtiler görülür. Vücudun hareketi esnasında ortaya çıkan laktik asit, glikojenin enerjiye dönüştürülmesi sırasında ortaya çıkan bir bileşendir. Laktik asidin oluşum nedeni kasların normalden daha farklı bir şekilde çalışmaya başlamasıdır. Spor yaptığınızda karbonhidrat grubunda yer alan ve organik bileşenlerden biri olan glikojen, enerjiye dönüşür. Glikojenin kana karışma süresi oldukça kısadır. Spor esnasında glikojen parçalanırken oksijene de ihtiyaç duyulur. Bu nedenle kaslara giden oksijen miktarı azalabilir. Oksijensiz ortamda üretilen enerji, vücudunuzun laktik asit salgılamasına neden olur.

Laktik asit, egzersiz esnasında kaslarda birikir ve daha sonra karaciğere aktarılır. Vücut enerjiye ihtiyaç duyduğunda kullanılmak üzere saklanır ve daha sonra enerji üretmek için parçalanır. Laktik asidin karaciğere aktarılma süreci kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Karaciğere taşınmayarak kaslarda birikmeye devam eden bu bileşen, sinir sistemini etkileyebilir. Bu durumda halsizlik ve yorgunluk belirtileri gözlenir.

Laktik Asit Ne İşe Yarar, Ne İçin Salgılanır?

Laktik asit, antrenman sırasında açığa çıkan vücuttaki glikojenin parçalanmasına ve enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Egzersiz esnasında kişi fazla zorlandığında vücudun laktik asit salgılamasında artış gözlenir. Aynı zamanda kasların alışık olmadığı bir biçimde çalışması da bu bileşenin salgılanmasını artırır. Vücutta birikimi fazla olduğunda kas krampları ve ağrılara yol açabilen laktik asit, uyuşukluk ve karıncalanma hissine de neden olabilir. Laktik asit birikiminin fazla olduğu durumlarda baş dönmesi, düzensiz solunum ve mide bulantısı da yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yanınızda suluk bulundurmak ve kullanmak önemlidir. 

Laktik Asit Olmazsa Ne Olur?

Laktik asit bileşeninin var olmaması durumunda vücut, kendine gerekli olan enerjiyi sağlayamaz. Laktik asidin fazla olması kişiye yorgunluk hissi verse de bu bileşenin dengeli bir şekilde sağlanması vücut için oldukça önemlidir. Dengeli bir laktik asit salgılama süreci vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmesine yardımcı olur. Böylece hem egzersiz esnasında hem de diğer fiziksel aktivitelerde gerekli enerji elde edilir.

Spora yeni başlayanlar ya da egzersizlere belli bir süre ara verenler için hafif fiziksel aktiviteler tavsiye edilir. Ağır egzersizlere aniden başlamak yerine bunlara aşama aşama dönüş yaparak laktik asidin neden olabileceği fiziksel şikayetleri en aza indirebilirsiniz. Ayrıca beslenme düzeninize özen göstermek, bol bol su tüketmek ve öğün atlamamak laktik asit salgılanmasını dengeleyen sağlıklı alışkanlıklar arasındadır. Bunların yanı sıra uykusuz kalmamaya da özen göstermelisiniz.

Laktik Asit Nedir, Ne İşe Yarar, Nerede Birikir?

Laktik Asit Bileşenleri Nelerdir?

Oksijen, karbon ve hidrojen elementlerinin bileşiminden meydana gelen laktik asit, çoğunlukla kaslardaki oksijen miktarının azalmasıyla ortaya çıkar. Buna neden olan ise yoğun ve zorlayıcı egzersizler veya kasların alışık olmadığı fiziksel aktivitelerdir. Laktik asit pek çok süt ürününün içerisinde de bulunur. Bu nedenle ‘’süt asidi’’ olarak da bilinir. Diğer kimyasal bileşenlerin aksine daha viskoz bir yapı gösteren laktik asit, uçucu özelliklere sahip değildir. Bu nedenle koruyucu özelliğe sahip olduğu düşünülür. Suda yüksek oranda çözünebilen bu bileşen, özellikle de fermente gıdaların üretiminde mikroorganizma gelişimini önlemek amacıyla değerlendirilir.Spor ve egzersiz aktivitelerinde ihtiyaç duyabileceğiniz ekipman ve giysileri Barcin.com ayrıcalıklarından yararlanarak tercih edebilirsiniz. Barcin.com ile farklı spor dallarına hitap eden birbirinden şık tasarımlara ulaşabilirsiniz.

Step Egzersizleri

Step Egzersizleri

Yeni Nesil Kaykay: Waveboard

Yeni Nesil Kaykay: Waveboard