Menu
in ,

Maratona Seyahatte Yanımıza Neler Almalı?

Biliyorsunuz 15 Kasım’da İstanbul Maratonu koşulacak. Bunun dışında yıl içinde yurt dışında da birçok maratona katılan koşucu var. Kısa mesafe yarışları için o kadar da dert değil diyebileceğimiz malzeme listemizde unutabileceğimiz herhangi bir madde, maraton yarışımız söz konusu olduğunda her şeyi alt üst edebilir.

Çoğu zaman maratonlar için başka şehre veya ülkeye seyahat etmek durumunda kalırız. Bu yüzden evdeki maraton eşyalarımızın eksiksiz bir şekilde çantamıza dahil olduğundan emin olmalıyız.

Yarış heyecanı, yoğun iş günü, yorulmuş bir zihin, aceleyle yetişilecek bir uçak, önemli detayların aklımızdan çıkmasına sebep olabilir. Bunun için sizlere hazırladığım listeyi kendinize hatırlatıcı olarak düşünebilirsiniz.

1) Boş Su Şişesi

İçi içecek dolu bir şişe ile hava alanı güvenliğini geçemezsiniz ve yarış öncesinde yeterli sıvı alımı yapmanız önemlidir. Bu yüzden içi boş bir şişeyi çantanıza koyun ve uzun bir uçak seyahatiniz olacaksa, hava alanı lavabosundan suyunuzu doldurup yeterli sıvı aldığınızdan emin olabilirsiniz.

2) Fazla Koşu Kıyafeti

Uçaktan (veya arabadan) indikten sonra bir kendine gelme koşusu, tembelleşmiş bir koşucu için iyi bir çözümdür. O zaman fazladan koşu kıyafetine ihtiyaç duyacaksınız demektir. Ayrıca şort, tayt, forma, eldiven, şapka gibi koşu giyiminize dair birden fazla seçeneği de listeye ekleyin, ki böylece son hava tahminini gördükten sonra yarış sabahında ne giymek istediğinize dair karar verebilin. Eğer 2.bir çift koşu ayakkabısını çantanıza sığdıramıyorsanız, seyahat ederken onları ayağınıza giyin.

3) Atabileceğiniz Kıyafet

Yarış öncesi hava soğuk olacaksa, kendinizi sıcak tutmanızda fayda var. Bunun için önemsiz bir tişörtü üzerinize giyin ve starttan hemen önce çıkarı kenara bırakın.

4) Yoğun Kıvamlı Krem veya Vazelin

Yolunuz uzun, 42.2km. Kim bilir kaç saat bütün organlarınız terli ve tuzlu halde birbirine sürtecek. Tahriş olabilecek her yerinizi krem veya vazelinle kapatıp, tahrişi önleyebilirsiniz.

5) Yara Bandı

O kadar tuzlu terle kaplanmış vücudumuzda, meme uçlarımız en uç noktada olduklarından, sentetik formamıza yüzlerce defa sürte sürte bazen kanayabiliyor. Bu hassasiyeti önlemek için meme uçlarınıza yara bandı yapıştırın.

6) Gps’li saatiniz (veya telefonunuz, kol bandınız) ve şarj aletiniz

İlk aklımıza gelen malzemeler olsa da, tekrar kontrol etmekte fayda var. Özellikle de böyle değerli eşyaları, yanımızda taşıdığımız çantaya koymak daha akıllıca olacaktır.

7) Koşu Ayakkabıları

Ya seyahat ederken ayağınıza giyin, ya da yanınızda taşıyacağınız çantanıza koyun. Eğer bagaja verdiğiniz çantanız kaybolursa, expo fuarında aynı ayakkabıdan bulmanız zor olabilir.

8) Yarış Sonrası Kıyafetleri

Kıyafet ve ayakkabı (hava sıcaksa terlik) alın. Hem yarışa kayıt olurken/numaranızı alırken, hem de yarışınız bittiğinde bunları giyersiniz. Eğer duş alma şansınız olacaksa, 2.bir takım kıyafet daha alın.

9) Yiyecek

Eğer uçuşunuz veya otobüs seyahatiniz uzun sürecekse, sınırlı yemek seçenekleriniz olacağını hatırlayın. Midenize dokunmayacak türde yiyecekleri seçip çantanıza koyun.

10) Enerji Jelleri

Yarış esnasındaki enerji ihtiyacınızı da unutmayın. Özellikle ülkemizdeki yol maratonlarında, yurt dışındakilerin aksine enerji jeli, muz ve benzeri enerji kaynaklarının verilmediğini hatırlayın, sonra güçten düşüp yarışı bırakmak durumunda kalmayın.

Yorum Yazın

Exit mobile version