Menu
in

Omuzları Rahatlatmak İçin Masabaşı Egzersizleri

İşiniz gereği saatlerce masabaşında oturmak zorundaysanız size bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haberden başlayalım: Omuz ve sırt ağrılarına davetiye çıkartıyorsunuz. Bu metinleri okurken bir yandan oturma şeklinizi düşünün. Kafanız bilgisayara çok fazla eğilmiş ve omurganız noktasız soru işareti şeklini almışsa omuz ile sırt ağrılarına gönderdiğiniz davetiyeye şunu yazmış oluyorsunuz:

Omuz ve sırt bölgemde sadece size özel bir yer ayırdım. Sınırsız içecek ve yiyecek ikramlarımla sizleri bedenimde ağırlamak isterim.

Şimdi iyi haberi verelim: Omuz ağrısı için egzersiz hareketleriyle onlardan kurtulmak mümkün.  Omuz ağrısı nasıl geçer diye linkler arasında kaybolduysanız şu an doğru yerdesiniz. Karşınızda omuz ağrısı egzersizleri:

Omuz elevasyonu

  • Kollarınızı aşağı doğru serbest bırakın. Omuzlarınızı yukarı kaldırın ve derin bir nefes alın. Yaklaşık 2-3 saniye bekledikten sonra omuzlarınızı aşağı indirin ve nefesinizi verin. Bu hareketi birkaç kez tekrar edin.
  • Kollarınız serbest haldeyken omuzlarınızla arkadan öne doğru daire çizin. Ardından tam tersini yapım, önden arkadan öne doğru daireler çizin.

Omuz güçlendirme

  • Omuz ve kol bölgesini güçlendiren en etkili egzersiz barfiks çekmektir. Günde çekeceğiniz 20 barfiks, sizi masabaşı işlerin neden olduğu tutulmalara ve ağrılara karşı daha dirençli hale getirir.
  • Omuz kası geliştirmenin eğlenceli bir yolu da var: İp atlamak. Çalıştığınız ortama bir atlama ipi alın ve molalarınızda ip atlayın. Hem omuzlarınızı güçlendirin hem de iş hayatının stresini üzerinizden atın.
  • Kollarınızı doksan derecelik açıyla kaldırarak ellerinizle alnınızı tutun. Kafanızı öne doğru götürürken ellerinizle onu geri ittirin. Aynı hareketi de tersten de uygulayın. Bu egzersizi birkaç kez tekrar edin.

Donuk omuz sorununuz varsa

Omuz tutulması neden olur? Donuk omuzun sebebi nedir? Konunun derinliklerine dalmadan önce belirtmekte fayda var: Birçok ağrının ve tutulmanın nedeni hareketsiz yaşamdır. Formda kalmak için basit öneriler içeriğimize bir göz gezdirerek bu tür sıkıntılarınızdan kurtulmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Özellikle 30 yaşından sonra hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir rahatsızlık olan donuk omuz, çoğunlukla geçmişten kalan omuz incinmeleri ve hareketsizliğe bağlı olarak oluşur. Bu nedenden ötürü omuz egzersizleri yapmak sağlıklı bir gelecek için gereklidir.

  • Masanıza koyacağınız küçük ağırlıklarla beşer dakikalık çalışmalar yaparak omuzlarınızı güçlendirebilirsiniz. Egzersiz eldiveninizi de yanınıza almayı unutmayın, ofiste havanızı atarsınız.
  • Masabaşında çalışanlar için ofis egzersizlerine biraz eğlence ve rekabet katmaya ne dersiniz? Ofise bir pota koyun ve masabaşı basketbolu oynayın. Hem omuz ve kollarınızı çalıştırmış olacak hem de bu akşam kim mesaiye kalacak konusuna bir çözüm getirmiş olursunuz: Yapılması gereken işler, en az skora yapana kalır. Basketbol topu bakınıyorsanız Nike basketbol topları karşılaşabileceğiniz en kaliteli spor malzemelerinden, aklınızda bulunsun. Basketbol şapkası ile oyun içinde farklılığınızı yansıtabilirsiniz!

Yorum Yazın

Exit mobile version