in

Masa Tenisi Nasıl Oynanır ve Kuralları Nelerdir?

Öğrenmesi oldukça kolay, oynaması son derece keyifli ve rekâbet düzeyi bir hayli yüksek olan masa tenisi sayesinde formunuzu koruyabilir, eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Standartlara uygun bir masa, raket ve top, masa tenisi oynayabilmeniz için ihtiyacınız olan başlıca ekipmanlar arasında yer alır. Tüm sporlarda olduğu gibi masa tenisi oynarken de belli başlı kurallar bulunur.  Bu kurallar için Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) tarafından belirlenen kurallara ve standartlara yakından göz atabilirsiniz.

masa tenisi nasıl oynanır ve kuralları

Masa Ölçüleri, Raket Ölçüleri ve Net Düzeneği  

Tek parça veya iki parça şeklinde tasarlanabilen standart bir masanın boyu 2,74 metre, eni 1,525 metre ve yerden yüksekliği de 76 cm ölçülerinde olmalıdır. Masanın yüzeyinde topun yönünü değiştirebilecek herhangi bir yüksekliğin, çiziğin, çıkıntının ya da eğimin bulunmaması da son derece önemlidir. Nizami ölçülere ve standartlara sahip olan bir masada, 30 cm mesafeden bırakılan standart bir masa tenisi topu, masanın her yüzeyinde tam 23 cm yüksekliğe ulaşmalıdır.

Yeşil, mavi, bordo ya da haki gibi farklı renk seçeneklerine sahip olan masanın oyun alanı yüzeyleri gözü yormayacak ve parlamaya neden olmayacak matlıkta olmalıdır. Masanın en ve boy kenarları 2 cm genişliğinde düz beyaz çizgi ile çevrilir ve merkez noktalarından geçen iki çizgi ile masa yüzeyi 4 eşit parçaya ayrılır. Masanın en hizasının orta çizgisinde bulunan net düzeneği; bir adet net(ağ), neti masaya bağlama parçaları ve gerdirme direklerinden oluşur. Destek direklerine ve masa yüzeyine olabildiğince yakın tutulan net, oyun yüzeyinden 15.25 cm yükseklikte tutulur. Net düzeneğinin gergin, sıkı ve net çizgisi sınırları üzerinde olacak şekilde ayarlanmasına da ayrıca özen gösterilmelidir.

Raketin ölçü, ağırlık veya tasarım konusunda belli bir standardı bulunmaz ancak topa temas eden yüzeyleri düz, sert ve %85 doğal ahşaptan olmalıdır. Hakem, müsabaka başlamadan önce oyuncuların raketlerini kontrol etmek amacıyla isteyebilir. Preslenmiş kâğıt, karbon fiber, cam fiber veya kontra plak gibi materyaller ile güçlendirilen raketler, genellikle birbiri üzerine zamk ile yapıştırılmış çoklu katmanlara sahiptir. Raketin bir yüzeyi kırmızı, diğer yüzeyi de siyah renktedir. Topa hız ve falso verebilmek için bu yüzeyler aynı renge sahip olan tırtıklı veya düz ince malzemeler ile kaplanabilir. Yüzey üzerindeki malzemenin kalınlığının 2 mm’yi geçmemesi beklenir. Masa tenisi topu ise 2,7 gr ağırlığında, 40 mm çapında ve tam küre şeklinde olacak şekilde selüloit materyallerden imal edilir.

masa tenisi nasıl oynanır ve kuralları

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa tenisi kuralları oldukça net ve basittir. Müsabaka standartlarına ya da tarafların kararına uygun olarak oyun üç ya da beş set üzerinden oynanır. Her oyun servis ile başlar ve toplam 5 sayıya ulaşıldığında servis atışı el değiştirir. 21 sayıya ilk olarak ulaşan oyuncu seti kazanır. Skor 20-20 eşitlik durumunda kalırsa her sayıda servis atışı değişir ve farkı iki sayı ile açan oyuncu seti kazanır.

Masa tenisinde amaç, raketle atılan topu saha içinde tutmaktır. Forehand ya da Backhand stilleri ile kullanılabilen servis atışında oyuncular avuçları açık bir şekilde havaya doğru attıkları topu ilk önce kendi sahalarına sonrasında da rakip sahaya ulaşacak şekilde vururlar. Başarılı bir servis atışının ardından ralli başlar ve oyunculardan biri hata yapana kadar devam eder. Oyuncular, kendi sahalarına düşen topu iki kez sekmeden veya yere düşürmeden raketle vurup rakip alana gönderirler. Kurallar gereği bunu sağlayamayan oyuncu rakibine bir puan kazandırır.

Masa tenisi oynarken seçilecek giysilerin rahat ve rakibi yanıltmayacak renkte olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir. Siz de masa tenisi raketlerine, masa tenisi toplarına, spor ayakkabılara, spor giysilere ve diğer spor ürünlerine cazip fiyat seçenekleri ve güvenli alışveriş olanakları ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

adidas superstar modelleri

Adidas Superstar Modelleri ve Kombinleri

okula dönüş okul alışverişi

Okul Alışverişi İçin Öneriler ve Okula Dönüş