Menu
in

Mekik Çekemeyenler için Göbek Eritme

Egzersizlerde İstikrar ve Alışma Sürecini Artırmak İçin Nike Giyim

Sağlıklı ve fit bir görünüm için egzersiz oldukça önemli bir rol oynuyor. Özellikle inatçı yağların bulunduğu karın bölgesi için özel olan egzersizlerin başını çeken mekiğin bazı kişiler tarafından yapılması sakıncalı olabiliyor. Bel ya da sırt bölgesinde sorunları olanlar için mekik kadar etkili karın hareketleri denenebilir.

Mekik Çekemeyenler için Göbek Yağlarını Eritme Egzersizleri:

Plank: Karın kaslarının komple çalışmasını sağlayan oldukça etkili bir egzersiz olan plank, mekiğe göre karın bölgesindeki yağların çok daha kolay erimesine yardımcı oluyor. Mekik hareketinde özellikle karnın üst bölgeleri çalışırken plank hareketinde karın bölgesinde bulunan istisnasız her kas çalıştırılıyor. Bu egzersizi yapmak için yere yüz üstü uzanın ve kollarınızı dirseklerinden kırın ve ayak parmak uçlarında şınav pozisyonu alın. Plank hareketinde vücudun yere paralel, omurganın düz ve vücudun gergin olması büyük önem taşıyor. Bu pozisyonu aldıktan sonra yaklaşık 30 saniye bekleyerek hareketi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan plank göbek bölgesinde yer alan yağların erimesini sağlayarak dümdüz bir karına sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Değiştirerek Bacak Kaldırma: Özellikle karnın alt bölgesindeki kasları çalıştıran bacak kaldırma hareketi en etkili göbek eritme egzersizleri arasında yer alıyor. Tüm egzersiz hareketlerinde olduğu gibi değiştirerek bacak kaldırma hareketinin de doğru yapılması hareketin etkinliğinin artırılmasında önemli rol oynuyor. Doğru ve düzenli olarak yapılan egzersizin birkaç hafta içinde etkisini görebilirsiniz. Değiştirerek bacak kaldırma için sırt üstü tamamen düz bir zemine uzanın ve ellerinizi yanlara alarak vücudunuzu sabit bir konumda tutun. Daha sonra iki bacağınızı düz bir şekilde ileriye doğru uzatın. Ayağınızın birini yerden yaklaşık 40 santimetre kadar yukarıya kaldırın ve onu yere bırakırken diğer bacağınızı yukarı doğru kaldırın. Sırayla bacaklarınızı indirip kaldırarak hareketi 3 set halinde en az 10’arlı olmak üzere tekrar edin.

Yana Dönme: Karın kaslarının yanı sıra bel bölgesinde oblik olarak nitelendirilen yan ve ön karın kaslarını da çalıştıran yana dönme hareketi, göbek bölgesindeki yağların erimesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda bel çevresindeki kasların toparlanmasına da yardımcı olan egzersiz belinizi incelmesini ve karın kaslarınızın sıkılaşmasını sağlayarak formda bir görünüme sahip olmanızı destekliyor. Yana dönme hareketi için düz bir yere sırt üstü düz bir şekilde uzanın. Daha sonra bacaklarınızı dizlerinizden kırarak oturur pozisyonu alın. Kendinizi hafifçe arkaya doğru yaslayarak pozisyonunuzu sabit tutun. Bu pozisyonda iken eline top, yastık, su şişesi, ağırlık gibi herhangi bir nesne alarak iki elinizle göğsünüzün hizasında tutun. Sadece bel bölgenizi kullanarak sağa ve sola doğru olabildiğince dönün.  Yaklaşık 1 dakika süren 3 set halinde hareketi tekrarlayın. Düzenli olarak yapılan egzersiz ile kısa süre içinde bel ve karın bölgesinde şekillenmeleri gözlemleyebilirsiniz.

Süperman Egzersizi: Adı gibi kendisi de süper bir egzersiz olan süperman hareketi özellikle bel ve sırt bölgesindeki kasların çalıştırılmasını sağlıyor. Ayrıca karın bölgesindeki kasları da harekete geçiren süperman egzersizi ile hem doğru duruş kabiliyeti kazanabilir hem de dümdüz bir karına sahip olabilirsiniz. Süperman egzersizi için yere yüz üstü uzanın ve kollarınızı da ileriye ve öne doğru olabildiğince gergin bir şekilde uzatın. Elleriniz yerde oldun ve bacaklarınızı gergin tutarak omuz genişliğinde açın. Pozisyonunuzu sabit tutarak ellerinizi ve ayaklarınızı yukarıya doğru kaldırıp birkaç saniye bekleyin. 10 tekrarlı 3 set halinde düzenli olarak süperman egzersizi yaptığınızda karın bölgenizin kısa sürede şekillendiğini görebilirsiniz.

Engel olan fiziksel bir rahatsızlık olması durumunda, mekik çekemeyenler için olan egzersizleri denemeden önce mutlaka bir uzmana danışarak planlama yapmak önemlidir. Göbek bölgesi egzersizleri esnasında kullanacağınızı rahat ve konforlu spor giyim ürünlerine Barcin. com’dan ulaşabilir ve güvenli alışveriş imkânıyla satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version