Menu
in

Metabolizma Hızlandıracak 6 Öneri

Metabolizma hızı, vücudunuzun enerji kullanma ve kalori yakma hızının göstergesidir. Yaş, cinsiyet, boy ve kilo gibi pek çok etkene göre değişiklik gösterir. Genetik özelliklerinizden kaynaklı etkenleri değiştirmeniz mümkün olmasa da bazı alışkanlıklarınızı değiştirip metabolizma hızlandıracak yöntemleri uygulayarak gün içerisinde daha fazla enerji harcayabilirsiniz.

1) Egzersizle Metabolizma Hızını Artırma

Egzersiz yapmak, yalnızca antrenman esnasında değil sonrasında da metabolizmanızın daha hızlı olmasını sağlar. Eğer yoğun bir hayatınız varsa egzersiz yapmak için fırsat yaratmayı düşünebilirsiniz.

  • İşe gelip giderken toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız bir durak önce inip yürüyebilirsiniz.
  • Daha kısa sürede etki almak için interval antrenmanlar yapabilirsiniz. Kardiyo egzersizleri esnasında hızınızı artırıp azaltma prensibine dayanan program, metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.
  • Çalışma saatleriniz dışarıda spor yapmaya ya da spor salonuna gitmeye uygun değilse evde uygulayabileceğiniz egzersiz programlarına göz atabilir, en azından ev içerisinde 5000 adım atmayı deneyebilirsiniz.

2) Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Düzenli Uyuyun

Düzenli uyku metabolizma hızlandıracak yöntemlerden en önemlisidir. Uyku ve metabolizma hızı üzerine yapılan araştırmalarda kişilerin ideal uyku süresinden daha az uyuduklarında ya da uyku kaliteleri düşük olduğunda metabolizmalarının yavaşladığı gözlemlenir.

Uykusuzluk, vücudun strese girmesine neden olur ve hormonal dengede değişiklikler olur. Glikoz metabolizması değişir ve yemek sonrasında kan şekeri dengesizleri görülür. Bir haftadan daha uzun süre düzensiz uyuyanların %10 civarında metabolizma hızlarında düşüş tespit edilir.

3) Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Soğuk Su İçin

İnsanın ideal vücut sıcaklığı 37 derecedir. Vücut sıcaklığı 37 derecenin altına düştüğünde vücut enerji harcayarak ideal sıcaklığına dönmeye çalışır. Bu esnada da fazladan kalori yakarsanız ve metabolizma hızınız artar.

Amerika’nın en iyi üniversitelerinden UTAH üniversitesinde yapılan araştırmada her gün soğuk su içenlerin metabolizma hızında artış olduğu gözlemlenir. Ayrıca suyun, sindirim ile enerji elde edilmesi için de son derece önemli olduğunu aklınızda bulundurabilirsiniz.

4) Metabolizma Hızlandıran İçecekleri Tüketin

Metabolizmanızı hızlandırmak için tüketebileceğiniz bazı içecekler mevcuttur. Kafein, metabolizma hızı üzerinde etkili olan maddelerin başında yer alır. Kafeini kahvenin yanı sıra yeşil çay gibi bitki çaylarından da alabilirsiniz. Gün içerisinde birkaç fincan şekersiz kahvenin yanı sıra yeşil çay, oolong çayı gibi içecekleri beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

5) Lifli Besinlerle Metabolizma Hızınızı Artırın

Gün içerisinde en az 30-35 gram lif alarak vücudunuzun daha fazla kalori harcamasını sağlayabilirsiniz. Vücut, yüksek lifli besinleri sindirmeye çalışırken ciddi miktarda kalori harcar ve lifli gıdaların sindirilmesi mümkün olmadığından metabolizma hızının artırılmasını yardımcı olur.

Yeşil sebzelerin yanı sıra yulaf, tam buğday gibi tahıllarda bol miktarda lif bulunur. Bu yiyecekleri beslenme programınıza ekleyerek hem metabolizma hızınızı artırabilir hem de acıkma sürenizi uzatabilirsiniz.

6) Kas Kütlesini Artırarak Metabolizmayı Hızlandırma

Kas hücreleri, yağ hücrelerine göre çok daha fazla kalori yakar. Vücudunuzdaki kas kütlesinin artması doğrudan metabolizma hızınızın artmasını sağlar. Böylece hiçbir şey yapmadan oturduğunuzda dahi daha fazla kalori yakmanız mümkün olur.

Kas kütlenizi artırmak için kilonuzla orantılı olarak protein almaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca ağırlık antrenmanları kas yapmak için son derece etkilidir. Basit bir programla başlayarak ağırlık kaldırmaya başlayabilir ve zaman içerisinde ağırlık miktarlarını artırabilirsiniz. Uygulayacağınız programın düzenli olması da oldukça önemlidir.

Kas kütlesini artırmanın yanı sıra ağırlık antrenmanları sayesinde de metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre ağırlık antrenmanlarından sonra geçen 35 ile 40 saat aralığında metabolizmanın daha hızlı olduğu gözlemlenir.

İhtiyaç duyduğunuz ağırlık malzemelerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir, uygun fiyat avantajlarından ve değişim imkanından faydalanabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version