Menu
in

Mr. Olympia Tarihi ve Şampiyonlar Listesi

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen hemen hemen herkes bilir. Mr. Olympia unvanı vücut geliştirme sporunun en üst mertebesidir. Bu unvanı almak kolay değildir. Tarihinden bu yana kazanan birçok isim sadece salona gidip çalışarak bu unvanı hak etmemiştir. Günümüzde kimileri özel antrenörler diyetisyenler ve hayat koçları ile çalışarak bu unvanın sahibi olmaya çalışıyor. Bu sisteme ayak uydurmak gerçekten hiç kolay bir iş değil. Bir günde ihtiyacınız olan miktar kadar yemek, belirli aralıklarla spor yapmak, ölçek ölçek takviye almak ve her şeyden en önemlisi düzenli şekilde uyumaktır. Hal böyle olunca Mr. Olympia unvanını almak bir hali zor hale geliyor.

Mr. Olympia tarihine baktığımızda bu sporun ilk başladığı yıllar 1960’lara denk gelir. Mr. Olympia Uluslararası Body Building & Fitness Federasyonu tarafından yılda bir kere düzenlenen bir organizasyondu ve bu formatın ortaya çıkışı Joe Weider sayesinde oldu. Mr. Universe şampiyonlarının profesyonel vücut geliştirme sporuna devam ederek para kazanmalarını amaç edinen Weider, bu sporun devam etmesi için elinden geleni yaptı. Mr. Olympia’ı yaratan Weider böylelikle gelecek yıllar içinde vücut geliştirme sporunun yaygınlaşmasında büyük bir adım atmış oldu.

Mr. Olympia ilk kez 18 Eylül 1965 tarihinde Brooklyn Müzik Akedemisi’nde düzenlendi.

Mr. Olympia unvanına ilk sahip olan sporcu Larry Scot oldu. İlk şampiyon aynı zamanda 1966’da düzenlenen ikinci Mr. Olympia’da da şampiyonluğu elde etti. Ancak 1966’da düzenlenen şampiyonadan sonra emeklilik kararı aldı.

Larry Scott’un başlattığı akım ile beraber her yıl daha çekişmeli bir rekabete sahne olan Mr. Olympia’da ilk günden bu yana kimler şampiyon oldu? Mr. Olympia’yı en çok kazanan isim veya isimler kimler?

Mr Olympia unvanı almış isimleri listeledik! Hadi başlayalım.

Arnold Schwarzenegger

Günümüzde Mr. Olympia denildiği zaman en başta gelen isimdir. Hollywood filmlerindeki başarısından tutun da siyasete kadar her zaman kameralar karşısında görmeye alışık olduğumuz Arnold Schwarzenegger, tam 7 kez Mr. Olympia unvanını kazandı. Genel olarak yanlış bilinen bir bilgi vardır ki oda; Arnold Schwarzenegger’in sadece vücut geliştirme ile bugünlere geldiğidir. Kendisi aslında, aktör, yapımcı, aktivist, iş adamı, yatırımcı, hayırsever, politikacıdır. 38. California Valisi olarak iki dönem görev yapmıştır.

Arnold, Mr. Olympia’da yenilmezliği kendine amaç edinmiş bir sporcuydu. Daha henüz 23 yaşındayken şampiyon olan Arnold, bu zaferi ile aynı zamanda Mr. Olympia’nın en genç şampiyonu oldu ve bu unvanla tarihe geçti. Halen en genç Mr. Olympia şampiyonu olarak rekoru elinde tutuyor. ilk şampiyonluğunu 1970’de yaşayan Arnold, 1971-1974 yılları arasında düzenlenen yarışmalarda da galibiyete ulaşarak şampiyonluk serisini devam ettirdi. 1975’te film yapımcılarının desteği ile bir kez daha Mr. Olympia unvanı için çalışmaya başlayan Arnold, daha hafif bir kilo ile şampiyon oldu. Bunun nedeni Arnold’un çalışma sisteminin belgeseli çekilecekti. Bu nedenle Arnold bir kez daha ağırlık kaldırmayı kabul etti. 1975 şampiyonasından sonra 6 kez unvanı kazanan sporcu profesyonel vücut geliştirme hayatından emekli olduğunu duyurdu.

Ancak 1980 yıllarında Conan filmi için eğitim alan oyuncu aynı zamanda vücut olarak tekrar performansını üst seviyede görünce bir daha katılmaya karar verdi. 7. kez şampiyon unvanını kazandıktan sonra resmi olarak emekliye ayrıldığını duyurdu.

Özellikle göğüs büyüklüğü ile her zaman konuşulan Arnold gibi bir göğse sahip olmak istiyorsanız,  “Göğüs Kasınızı En Etili Şekilde Çalıştıracak Hareketler” yazımızı mutlaka okumalısınız.

Lee Haney

1959 doğumlu profesyonel vücut geliştirme sporcusu Lee Haney, Mr. Olympia’nın tüm zamanlarının en çok birincilik yaşayan iki isminden bir tanesi. 8 kez şampiyon olan Lee bu unvanı Ronnie Coleman ile paylaşıyor. Lee Haney’in Amerika’da tanınılır hale gelmesinde en büyük etki o dönemin başkanı Bill Clinton’ın kendisini Fiziksel Uygunluk ve Spor Konseyi başkanı seçmesidir. Görevini başarı ile yerine getiren Honey, Trinity Boradcasting Network’te yayınlanan “TotaLee Fit With Lee Haney” adlı programı ile sporculara ve ünlülere hem fiziksel hem de manevi büyümenin önemini aktrarıyordu. Kendisinin en önemli mottosu ise:

“Vücudu yok etmek için değil, canlandırmak için eğitmeliyiz”

Lee Haney 1980’lerde yaptığı beslenme tarzı ile vücut geliştirme camiasında yeni bir trendin yaratıcısı oldu. Günümüzde hala Mr. Olympia hazırlığı içerisinde olan sporcuların kullandığı beslenme tarzı tüm sporcuların gözde beslenme diyetleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Sizde beslenme tarzını profesyonel seviyeye çıkartmak istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız “Profesyonel Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı” yazımızla ilk adımı doğru atacağınızdan şüpheniz olmasın!

Ronnie Coleman

Mr. Olympia şampiyonluğunu 8 kez kazanma başarısını gösteren ve Lee Haney ile şampiyonluk sayısını paylaşan profesyonel vücut geliştiricidir. Vücut geliştirmede başarısı sadece Mr. Olympia ile sınırlı kalmayan sporcumuz aynı zamanda daha önceden Vince Taylor’ın elinde bulundurduğu 22 ayrı yarışma şampiyonluğunu 26 yarışmada birincilik unvanına uzanarak da geçmiş oldu. Kendisi için vücut geliştirme camiasında söylenen söz gelmiş geçmiş “en büyük” vücut geliştirme sporcusu olmasıydı. Siyahı sporcu kalıtımsal avantajlarının yanı sıra vücudunun kendisine sağladığı genişlik ile sınırları zorlayan bir sporcu oldu.

Coleman, Grambling University’den mezun olarak 1984 yılında muhasebe alanında BSC yaptı. Üniversitede koç Eddie Robinson’un desteği ile orta oyuncu olarak Amerikan futbolu oynadı. Üniversiteden mezun olduktan sonra 1989 yılında polis memuru olan Coleman 2000 yılına kadar bu görevine devam etti. 2000 yılından 2003 yılına kadarda yedek subaylık yaptı.

Hayatını tamamen değiştirecek fırsat teklifi ise bir arkadaşından geldi. Yakın arkadaşlarından olan Gustavo kendisine amatör vücut geliştirme antrenörü olan Brian Dobson’un işletti Metroflex salonuna yazılmasını önerdi. Coleman arkadaşının önerisini geri çevirmeyerek salona Brian Dobson ile tanıştı. Brian Dobson, Coleman’ı çok beğenmiş olmalı ki kendisine geri çeviremeyeceği bir teklif ile anlaşma önerdi. Gelecek sene düzenlenecek Bay Teksas yarışmasında kendisini eğitmesi için Dobson’a onay verirse, ömür boyu salonda ücretsiz çalışma hakkını kazanacaktı. Teklifi kabul eden sporcumuz ilk olarak Bay Teksas’ta iki kategoride de birinci oldu. Bunu üzerine Kanada Pro Cup yarışmasında birinci olarak ilk profesyonel birinciliğini kazandı. Hemen ardına düzenlenen Rusya’da düzenlenen Grand Prix’te de birinci oldu.

Coleman’ın profesyonel vücut geliştirme başarısı zamanla duyulmaya başladı. Bu başarı beraberinde birçok ürün, sponsor anlaşmalarını getirdi. Profesyonel seviye de vücut geliştirme yapan halterciler için ipuçlarını verdiği 3 eğitim videosu hazırladı. Hazırladı videoların adı “İnanılmaz”, “Kurtuluşun Maliyeti” ve “Yoldayım” idi. Bu videolar özellikle yanlış form tutmaya karşı uyarıcı niteliktedir.

Coleman verdiği eğitimlerde haltercilere esneklik ve hareket aralığını en zirve noktaya getirebilmek için makine yerine serbest ağırlık yapılmasının önemini aktarır. 2009’da MuscleSport radyosuna açıklamalarda bulunan Coleman 2010 Olympia’ya katılmaya karar verdiğini açıklar. Açıklamasının üzerinden bir süre sonra antrenman eksikliği yüzünden kararından geri dönen Coleman 2010 Olympia’ya da katılmadı. 2011’de ise tamamen emekli olan Coleman sporcu beslenmeleri ve vücut geliştirme için kendi şirketini kurdu ve Coleman Nutrition’ı piyasaya sürdü.

Ronnie Coleman Mr Olympia Şampiyonlukları:

1998 – 1999 – 2000 – 2001 – 2002 – 2003 – 2004 – 2005 – 2006 – 2007

Yorum Yazın

Exit mobile version