in

Mucize Besin Avakodo: Faydaları ve Kalorisi

Son zamanlarda sofralarda çok daha sık yer almaya başlayan mucize besin avokado, hem lezzeti hem de besleyiciliğiyle öne çıkıyor. Hemen hemen her markette ve manavda rastlayabileceğiniz bu meyve, dilerseniz soslanıp meze olarak dilerseniz de salatalarda eşlikçi olarak tüketiliyor. Armutu andıran sempatik şekli, yemyeşil dış kabuğu, krem kıvamındaki dokusuyla avokado zengin bir protein ve mineral kaynağı. Kalp ve damar dostu olduğu gibi, bazı kanser türlerine karşı mücadeleci olmasıyla da bilinen avokado, kalori bakımından da zengin sayılıyor. 

Vitamin, Mineral, Lif, Yağ ve Protein Deposu

Avokado meyvesinin en bilinen özelliklerinden biri, olgunlaşmadan yenmeye hazır olmaması. Meyve, kabuğu yeşil içi beyaz olarak doğup toplanmaya başlandıktan sonra olgunlaşıyor. Bu sebeple dokunduğunuzda çok sert olan avokadoların yenmeye henüz hazır olmadığını anlayabilir, yumuşadıkça olgunlaştığını görebilirsiniz. Tadına erdiğinde ve tüketildiğinde muhteşem bir ilaç haline gelen bu yaz meyvesinin besin değerini merak ediyorsanız, avokado kalori miktarı 368 kcal. ile biraz yüksek sayılabilir. Bunun yanında toplam yağ oranı 33,7 gr. olup 19,6 gr. karbonhidrat, 15,4 gr. lif içeriyor. Ayrıca C ve K vitaminleri bakımından da çok zengin olup B6 ve günlük folat ihtiyacının yarısını da neredeyse tek başına karşılayabiliyor. İçindeki tüm bu oranlara bakıldığında avokado kalori miktarının yüksekliği diğer içeriklerin zenginliğiyle dengelenebiliyor.

Eğer diyet yapıyor ve kilo vermek istiyorsanız, yüksek kalori miktarına bakıp bu zengin meyveyi beslenme planınıza dahil etmemeniz bir hata olabilir. Bunun yerine günde 1 yerine yarım avokado yiyerek bu meyvenin nimetlerinden yeterince faydalanabilirsiniz. Yüksek lif miktarı da sizi uzun süre tok tutacak olmasından ötürü harika bir alternatif.

Gerçek Bir Kalp Dostu

Avokado, kalp rahatsızlığı olanların kaçınmak zorunda olmadığı bir lezzet olarak da oldukça sık tercih ediliyor. Kalbe ve damarlara zarar vermeyen tekli doymamış yağlar, avokadoda oldukça zengin olup bu meyvenin tüketilmesi kalp sağlığını da koruyor. Düzenli olarak tüketildiğinde kötü kolesterol seviyesini aşağılara çeken sihirli meyve, aynı zamanda tüketicilere çok daha sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırma konusunda da oldukça başarılı. Bu meyvenin düzenli olarak yeniyor olması adeta tüketim alışkanlıklarını iyiye çeviriyor.

Avokadonun 12 Önemli Faydası

Göbeğinizdeki yağlardan şikayetçiyseniz, yine düzenli avokado tüketimi imdadınıza yetişen bir çözüm olabilir. Bunun yanında daha düşük bir beden-kitle indeksine sahip olmak için yine avokado yanı başınızda bitiyor. 

Göze, Sindirime, Tansiyona İyi Gelen Meyve

Avokadonun bir sihirli etkisi de göz sağlığını koruması. İçeriğinde zeaksantin ve lutein gibi karotenoidler bulunduran meyve, özellikle yaşla ilgili meydana gelen göz rahatsızlıklarıyla mücadele ediyor, antioksidanlarla dejenerasyona karşı savaş açıyor. Potasyum deposu olarak avokado, ayrıca hipertansiyonla da mücadelede birebir. . Sindirim sisteminde problem yaşıyorsanız, avokado bağırsaklarınızın da dostu olarak sahnedeki yerini alıyor.

Avokadonun 12 Önemli Faydası

İçerdiği çözünür ve çözünmeyen liflerle bağırsaklarınızın sorunsuz çalışmasına oldukça katkıda bulunan besin, kabızlık ve ishal durumlarında da acil yardıma yetişiyor. 

Mucize besin avokado, en çok düzenli spor aktivitelerinin gerektirdiği beslenme programlarında leziz bir seçenek olarak yer alıyor. Avokadonun harika etkilerini fiziksel aktivitelerle düzenli olarak destekleyebilmek için, ihtiyacınız olan her türlü spor ekipmanına barcin.com üzerinden tek tıkla ulaşabileceğinizi unutmayın. 

Kısa Sürede Yüzme Nasıl Öğrenilir

Kısa Sürede Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Tenis Zayıflatır mı_ Tenis ile Forma Girme - kapak

Tenis Zayıflatır mı? Tenis ile Forma Girme