in

Kısa Sürede Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Yaz aylarının vazgeçilmez spor aktivitelerinin başında kuşkusuz yüzme gelir. Vücudun tüm kaslarını oldukça etkili şekilde çalıştırabilen, ağrılara karşı mucizevi bir tedavi yöntemi olarak da yapılan bu spor, aynı zamanda zihni de sakinleştirip gevşetir. Peki, saymakla bitmeyecek faydası bulunan yüzme nasıl öğrenilir? Vücudu suya rahatça bırakabilmeyi ve doğru nefes alıp vermeyi, tehlike oluşturmayacak bir havuz ya da denizde özverili şekilde çalışırsanız, yüzmeyi kısa sürede öğrenmeniz mümkün.

Suda Sırtüstü Konumlanmak için Kaslarınızı Gevşetin

Yüzme bilmeyenlerin korkulu rüyası suyun üzerine kaygısız bir şekilde serilmek olsa gerek. Ağır yük gemilerini kaldırabilen suyun vücudunuzu kaldırmakta tereddüt etmesi elbette gerçekçi görünmüyor; ancak pek çok kişi suyun kendisiyle bir sorunu olduğunu düşünmüyor değil. Bu korkunun üstesinden gelmenin tek yolu, su üzerinde bol bol egzersiz yapmak.

yüzme setleri ve yüzme araçları

Derinliğin boyunuzu geçmeyeceği bir yere sabitlenip güvendiğiniz bir kişinin de yardımıyla, kendinizi sırt üstü suya bırakma çalışmaları yapmanız suyla aranızın düzelmesinde etkili olacaktır. Bunu yaparken odaklanmanız gereken en önemli nokta, kaslarınızı gevşetmek. Akciğerlerinizin havayla dolu olması insan vücudunun suda rahatlıkla kalabilmesini desteklerken korkudan dolayı kaslarını sıkmanız da bir o kadar suda batmanıza sebep olur. Kaslarınızı ne kadar rahat bırakırsanız, suyun üzerinde kalış sürenizi o kadar uzatabilirsiniz. 

Yüzme Tahtası Yardımıyla Yüzükoyun Çalışın

Sırt üstü suda kalma egzersizlerini, yardımcı bir araç kullanarak suda yüzeye paralel şekilde konumlanma egzersizleriyle devam ettirebilirsiniz. Kollarınızı başınızın önüne doğru dik bir şekilde uzatarak tutacağınız bir yüzme tahtası yardımıyla, vücudunuzu suya paralel bir şekilde sabit tutun. Aynı zamanda ayaklarınızı da dizlerinizi kırmamaya çalışarak çırpın. Ayaklarınızı gövdenizden güç alarak doğru bir şekilde çırpma hareketi, suda arkanızdan itici bir güç uygulayıp daha sağlıklı ilerlemenize yardımcı olacaktır.

 Kısa Sürede Yüzme Nasıl Öğrenilir

Elinizdeki yüzme tahtasının verdiği güven ile vücudunuzun sudaki konumuna odaklanıp suyun üzerinizde uyguladığı kaldırma kuvvetini hissetmeye çalışmanız geçmeniz gereken ilk adımlardan.  Yüzme sporu için kullanabileceğiniz yüzme aksesuarlarını inceleyebilirsiniz.

Doğru Nefes Yüzebilmenin En Önemli Şartı

Yüzmeyi öğrenmenin en önemli aşamalarından biri de nefes çalışmaları. Suyun içinde vücutla uyumlu şekilde hareket edebilmek için, doğru nefes alıp soluksuz kalmamak çok önemli. Bunun için doğru tekniği uygulamalısınız. Kafanız dışarıdayken ağzınızdan nefes alıp suyun içinde hem ağız hem de burundan nefes vermeniz, doğru bir nefes kullanım şekline örnek. Denizde ya da havuzda, güvenli hissettiğiniz bir derinlikte kafanızı vücudunuzla birlikte suya sokarak bu nefes çalışmasını uygularsanız en önemli adımlardan birini geçmiş olacaksınız. Nefes çalışmasını yaparken tekniği uygulamaya arka arkaya devam etmeli, bir kere yapıp bırakmamalısınız.

Olduğunuz yerde bu çalışmayı gerçekleştirdikten sonra elinizdeki yüzme tahtası yardımıyla suda paralel konumlanarak da nefes çalışmasını birleştirebilirsiniz. Vücudunuz sırt üstü suyun üzerinde, ayaklarınızı dizlerinizi bükmeden çırparken ve kollarınız öndeyken, bir yandan da kafanızı kollarınızın arasından suya sokarak ilgili nefes tekniğini arka arkaya uygulayabilirsiniz. 

Suya Girmeden Önce Isınma Egzersizleri Önemli

Yüzmeyi öğrenirken suyla barışık kalmak adına, suyun dışında yapılması gereken bir diğer önemli adım da ısınma egzersizleri. Vücut kaslarını sudaki harekete hazırlamadan önce dışarıda bu kasları çalıştırmak, olası kramp ve sancıların önüne geçmede önemli. Yüzmede yeni olmanızdan ötürü suda kaslarınızı istemsiz kasacağınızı da varsayarsak ani hareketler istenmeyen hasarlara yol açabilir. Bunun önlemini en iyi şekilde almanın yolu da henüz suya girmeden önce kollarınızı, bacaklarınızı, omuzlarınızı, boynunuzu çalıştıracak 5-10 dakikalık hareketler yapmak. 

Yüzmeyi öğrenme sürecinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ekipmanlar için barcin.com‘u ziyaret edebilir, uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz. 

5 Maddede 20 Günde Göbek Eritme

5 Maddeyle 20 Günde Göbek Eritme

Mucize Besin Avakodo: Faydaları ve Kalorisi

Mucize Besin Avakodo: Faydaları ve Kalorisi