Menu
in

Mucize Besin Bademin Sporda Faydaları

bademin faydaları

Kuru yemişler, ara öğünlerde veya gün içerisinde atıştırmalık olarak sıklıkla tercih edilen ve pek çok kişi tarafından severek tüketilen besinlerdir. Lezzetli olmalarının yanı sıra vitamin ve mineraller, değerli yağ asitleri ve kaliteli proteinleri yüksek miktarda içermeleri nedeniyle sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Yağlı tohumlar olarak da bilinen; fındık, badem, yer fıstığı, ceviz gibi kuru yemişlerin besin değerleri oldukça zengindir. Bu nedenle günlük beslenme planları içerisinde bu besinlere mutlaka yer verilmelidir. En çok sevilen kuru yemişlerden olan badem, çok sağlıklı bir besin oluşunun yanı sıra sporcular açısından da vücutta oldukça önemli etkilere sahiptir. Yağ içeriği yüksek olmasına karşın yağ asidi örüntüsünün dengeli olması ve kaliteli bir protein kaynağı olması gibi nedenlerle ölçülü şekilde tüketildiği takdirde vücutta herhangi bir olumsuz etki yaratması mümkün değildir. İşte bademin spor yapan kişilere sağladığı faydalar…

Sporcu Beslenmesi İçin Önemli Olan Besin Ögelerini İçerir

Spor yapan kişilerin günlük enerji ve besin ögesi gereksinimleri, hareketsiz bir yaşam tarzı süren bireylerle kıyaslandığında oldukça farklıdır. Tüm kuru yemişlerde olduğu gibi badem de yağ içeriği yüksek olan bir besindir.

Fakat bademde bulunan yağlar, farklı yağ asitlerini dengeli bir şekilde barındırması nedeniyle tüketiminde aşırıya kaçılmadığı takdirde vücutta yağlanmaya neden olmaz. Bu konuya ilişkin yapılan bazı çalışmalarda da yağlı bir besin olan bademin ölçülü bir şekilde tüketildiğinde bel çevresinin genişlemesine ve kilo artışına direkt olarak bir etkide bulunmadığına yönelik sonuçlara varılmıştır. Sporcularda artmış enerji gereksiniminin karşılanmasına katkıda bulunan badem, aynı zamanda bol miktarda protein içermesi nedeniyle makro besin ögesi ihtiyaçlarının tamamlanmasına da yardımcı olur. Potasyum ve E vitamini için önemli bir kaynak olan badem, yoğun egzersiz programları olan sporcularda kalp sağlığını destekler.

Kas Gelişimi İçin Gerekli Olan Magnezyumun İyi Bir Kaynağıdır

Magnezyum minerali; vücutta protein sentezi, kas gelişimi, kan basıncının ayarlanması, kemik sağlığının korunması gibi pek çok önemli göreve sahiptir. Sporcularda artmış kas faaliyetlerine bağlı olarak magnezyum ihtiyacında belirli bir düzeyde artış söz konusudur.

Artan magnezyum gereksiniminin karşılanmaması durumunda sporcularda kas onarımı gecikir, performansta düşüş gözlenir. Bu durumun önüne geçilebilmesi adına magnezyum kaynağı olan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Badem, bu besinler arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Yüksek magnezyum içeriğine sahip olan badem sporcularda, iskelet ve kas sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu sırada antrenmanlar esnasında ihtiyaç duyulacak olan enerjinin de karşılanmasını sağlar. Bu nedenle sporcu beslenmesinde mutlaka yer almalıdır.

Değerli Bir Bitkisel Protein Kaynağıdır

Badem, bitkisel besinler arasında yüksek protein içeriğine sahip olan bir kuru yemiştir. 100 gram badem yaklaşık olarak 21 gram protein içerir. Bu bitkisel bir besin için oldukça yüksek bir orandır. Bu sebeple badem tüketimi, sporcularda artan protein gereksiniminin karşılanmasında oldukça etkilidir.

Bunun yanı sıra hayvansal kaynaklı besinler yüksek kolesterol içeriğine sahip olduğundan ve sporcularda protein kaynaklarının normalden çok daha fazla miktarlarda tüketilmesi gerekeceğinden kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski artar. Bu olumsuzluğun önüne geçebilmek adına protein gereksiniminin karşılanmasında kolesterol içermeyen bitkisel protein kaynaklarına da yer verilmelidir. Düzenli şekilde spor yapan kişiler günlük olarak 1 porsiyon badem tüketebilirler.

Sağlığını korumak isteyen herkes ve tüm sporcular için önemli bir besin olan badem, günlük beslenme programında mutlaka yer almalıdır. 5 tanesi 1 porsiyona denk gelen bu besin ara öğünlerde veya kahvaltı öğünlerinde tüketilebilir.

Badem ve diğer sağlıklı besinleri tüketerek oluşturacağınız beslenme planınıza ek olarak uygulayacağınız egzersiz programınız için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm spor ekipmanlarına Barcin.com adresi üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version