in

10 Kilo Nasıl Verilir Diyenler İçin Sağlıklı Öneriler

Kalıcı ve hızlı kilo verebilmek, bunu başarırken de sağlıklı kalabilmek birçok insanın hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek ise sanıldığı kadar zor değildir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatınıza yerleştirdiğiniz zaman, kilo vermek çocuk oyuncağı haline gelir. Çünkü bize kilo aldıran şeyler genellikle kendi öğünlerimiz değil, yaptığımız sağlıksız kaçamaklardır. 10 kilo gibi ciddi kilo kayıpları için ise doğru beslenmek daha büyük bir önem taşır. Vücut kompozisyonunuzun tamamen değişebileceği bu gibi kilo kayıplarında halsizlik, ciddi mineral ve kas kayıpları gibi sorunlar yaşamamak için diyetisyeninizin size özel hazırladığı programa göre beslenmelisiniz. Peki, sağlıklı bir şekilde 10 kilo nasıl verilir? Bunun için nelere dikkat edilmelidir? Gelin hep birlikte görelim.

nike-kadin-egzersiz

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Vermenin İlk Kuralı: Su

Nasıl beslenirseniz beslenin, ihtiyacınız olan suyu gün içerisine yayarak içmezseniz, metabolizmanız bir yere kadar hızlanabilir. Vücudumuzdaki tüm metabolik olaylar suyun içinde gerçekleşir. Bu nedenle düzenli ve yeterli su tüketimi, yağların yıkımından hayati fonksiyonların devamına kadar büyük bir önem taşır. Sabah kalktığınızda bir veya iki bardak su içmeyi deneyin. Bu, vücudunuza “Gün başladı!” alarmı verir ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Öğle ve akşam yemeklerinden yaklaşık yarım saat önce de su içerek, yemek yerken daha çabuk doymanızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca yemeklere çorba ile başlayarak da aynı etkiyi bırakabilirsiniz.

su-icmek-zayiflatirmi

Beynimizde açlık ve susuzluk hissi aynı merkezden kontrol edilir. Bu yüzden, özellikle su içmekten hoşlanmayan bireyler vücudun susuzluk durumunu açlık olarak algılayabilir. Günlük ortalama 2,5-3 litre su tüketimi, sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilmek için genelde yeterlidir. Bununla birlikte, her bireyin günlük su ihtiyacı farklıdır. Günlük ihtiyacınız olan su miktarını, 30-40 mililitre ile kg cinsinden kilonuzu çarparak bulabilirsiniz. Fakat, bu miktar terleme oranının fazla olduğu yaz aylarında daha çoktur. Ayrıca kahve ve demli çay gibi kafein oranı yüksek içecekler idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bu yüzden su yerine geçmezler.

Size Özel Hazırlanmış Olan Beslenme Planına Uyun

Diyet, yalnızca kalori açığı demek değildir. Hiç uzman görüşü almadan, kafanıza göre bir zayıflama diyeti yaptığınızda “skinny fat” adı verilen, zayıf görünüme sahip ama yağlı ve sağlıksız bir vücut ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Size özel bir beslenme planında ise vücudunuzu daima dengede tutacak besinler bulunur.

diyet günlükleri 3

Size özel bir zayıflama diyeti, diyetisyen tarafından boyunuza, kilonuza, yaşınıza, kan değerlerinize, günlük ne kadar hareket ettiğinize ve sosyo-ekonomik durumunuza göre planlanır. İhtiyacınız olan enerji, karbonhidrat, protein ve yağ miktarına göre öğünleriniz yazılır. 10 kiloyu sağlıklı bir şekilde verebilmeniz için kişisel beslenme planınızı aksatmadan uygulamanız gerekir. Gerçek şu ki, size özel yazılan bu plan, rastgele uygulayacağınız bir diyetten çok daha kolay uygulanacaktır. Çünkü bu planın amacı, uygulamanızı kolaylaştıracak alternatifler geliştirerek sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmektir.

Öğünleriniz Daima Düzenli Olsun

Sabah erken saatlerde kahvaltı yapmak kan şekerinizi dengeler. Bu sayede gün boyunca daha tok hissedersiniz. Düzenli sabah kahvaltıları, “10 kilo nasıl verilir?” sorusunun en önemli cevaplarından birisidir. Ayrıca, öğle yemeğine kadar mutlaka bir kuşluk ara öğünü yaparak sabah yakaladığınız dengeyi devam ettirmelisiniz. Bu sayede öğle yemeğinde fazla acıkmamış olursunuz.

diyet ogle yemegi tavuk 2

Bildiğiniz gibi, öğle yemeğinden akşama kadar kocaman bir zaman dilimi bulunur. Bu süre içerisinde en kritik saatler ise 15.30- 16.00 civarıdır. Vücudunuzda insülinin salındığı bu saatlere protein de içeren bir ara öğün koyarak, akşama kurt gibi acıkmanıza engel olabilirsiniz. Ayrıca, ikindi ara öğünü ile vücudunuzun kan şekeri dengesini sağladığınız için, metabolizmanız hızla çalışmaya devam eder.

Her Gün Egzersiz Yapın

Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, her gün veya haftanın belli günlerinde egzersize 30-40 dakika kadar zaman ayırın. İlginiz olan bir spor dalına yazılarak aktif bir hayata adım atabilirsiniz.

cross-training-egzersizleri

Çok yoğunsanız, işe bisikletle veya yürüyerek gidip gelebilir, asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Unutmayın; daha hızlı kilo vermenin, metabolizmayı daima genç ve aktif tutmanın yolu, vücudu düzenli olarak çalıştırmaktan geçer. Günlük egzersizlerinize başlamak istiyorsanız, siz de hemen ‘u ziyaret ederek kendinize uygun spor ekipmanlarına ulaşabilirsiniz.

bel hareketleri

Daha iyi Bir Form için Deneyebileceğiniz Bel Hareketleri

Alt Karın Eritme Hareketleri