in

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için yapılan zayıflama diyetlerinde diyetin kalorisi kadar seçilen besinlerin de kilo vermeye etkisi vardır. Vücudun dinlenirken harcadığı kalori miktarı ve metabolizma hızı, kilo verme hızını belirler. Yaşa, cinsiyete, kişinin boy ve kilosuna göre değişiklik gösteren metabolizma hızı ne kadar yüksekse kişinin kilo verme süresi de o kadar kısalır. Metabolizmayı hızlandıran besinler olarak adlandırabileceğimiz bazı besinler, içeriklerinde yer alan bileşenler sayesinde metabolizmayı doğal bir şekilde hızlandırır.

İşte Metabolizmayı Hızlandıran 10 Yiyecek

1- Acı Kırmızı Biber

Kırmızı bibere acılığını veren capsaicin maddesi,  vücut ısınsı yükseltici termojenik özelliğe sahiptir. Bu yeteneğinden dolayı yemeklerle birlikte tüketilen acı kırmızı biber, metabolizma hızını artırarak vücudun gün içinde daha yüksek kalori harcamasını sağlar.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 1

Özellikle taze olarak tüketilen kırmızı acı biber, aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini antioksidan bir vitamindir ve vücuttan toksin maddelerin atılmasını sağlayarak metabolizma hızının artmasını destekler.

2- Yeşil Çay

İçeriğindeki yüksek antioksidan özelliğe sahip fenol bileşenler sayesinde toksin maddelerin ve vücutta biriken fazla suyun atılmasını sağlayan yeşil çay, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda kafein içeren çay, vücut ısısını yükselterek de metabolizmanın daha hızlı çalışmasını destekler. Özellikle spor öncesi tüketildiğinde performans üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 2

3- Avokado

İçeriğinde yer alan C, A ve E vitaminlerinden dolayı antioksidan etkiye sahip olan avokado, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip tropikal bir meyvedir. Kalp-damar sağlığı üzerinde de olumlu etki bırakan avokado, bağışıklık sistemini güçlendirir ve içeriğindeki yağ asitleri sayesinde de yağ yakımını hızlandırır.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 3

4- Ananas

En çok sevilen tropikal meyvelerden biri olan ananasa kendine has aromasını veren bromelain maddesi, metabolizmanın hızlandırılmasında önemli rol oynar. Bir sindirim enzimi olan bromelain, özellikle proteinlerin sindiriminde etkilidir ve vücuttaki yağ yakma sürecinin daha hızlı olmasını sağlar. Özellikle aç karnına sabahları tüketilen ananas, gün içinde daha yüksek kalori harcanmasına yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 4

5- Keten tohumu

Son yılların popüler besinlerinden biri olan keten tohumu, yüksek oranda lif içerir. Lif içeren besinler, midede daha geç sindirilir ve sindirim işlemi sırasında vücudun daha fazla enerji harcamasını sağlayarak bazal metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenleyen keten tohumu, kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 6

6- Zencefil

Termojenik etkiye sahip olan zencefil, vücut sıcaklığının yükselmesini sağlayarak metabolizma hızını yaklaşık olarak %20 oranında artırır. Özellikle aç karnına yemeklerden önce çay şeklinde tüketilmesi önerilen zencefil, sindirim sistemi üzerinde de etkilidir. Kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlayarak iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

zencefil_detoks

7- Yumurta

Yüksek oranda protein içeren yumurta, aynı zamanda yüksek oranda vitamin ve mineral de içerir. Proteinli besinler, karbonhidratlı besinlere oranla mide tarafından daha geç sindirilir ve sindirilme işlemi sırasında daha fazla enerjiye gereksinim duyar.  Özellikle sabah kahvaltısında tüketilen yumurta, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

yumurta-yagsiz-kas-yapmak

8- Balık

Yüksek miktarda protein ve Omega 3 yağ asidi içeren balık, sağlığa olan pek çok faydasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle de dikkat çekicidir. Antioksidan özelliğe sahip olan Omega 3 yağ asitleri, kan akışının ve dolaysıyla da metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkilidir. Haftada 1-2 kez düzenli olarak tüketilen balık çeşitleri, kas hücrelerinde artış sağlar ve vücudun kas yoğunluğunun artması da bazal metabolizma hızını artırıcı etki gösterir.

protein_tozlarinin_zararlari_balikjpg

9- Tarçın

Kendine özgü hoş aromasıyla dikkat çeken tarçın, çubuk ya da toz şeklinde tüketilebilir. Kan şekerini düzenleyici etkisiyle ön plana çıkaran tarçın, uzun süre tokluk hissi sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Sindirim sırasında vücut ısısını yükseltici özelliğe sahiptir ve termojenik bir etki yaratarak metabolizmayı hızlandırır.

tarçınlı su zayıflatır mı 2

10- Kuşkonmaz

Yüksek oranda lif içeren kuşkonmazın sindirimi sırasında harcanan enerji miktarı yüksektir. Bu özelliği sayesinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan sebze, aynı zamanda bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler. Ayrıca, idrar söktürücü özelliği sayesinde de vücuttaki fazla ödemin atılmasını sağlar.

bahar_besinleri_ile_hafifle_kuskonmaz

Metabolizmayı hızlandıran besinler tüketip,  günlük beslenme programınıza ekleyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, spor yapmayı da ihmal etmeyerek daha sağlıklı ve fit bir vücuda ulaşabilirsiniz.

Çeşitli spor aktivitelerinde gereksinim duyabileceğiniz malzemeleri ise Barcin.com‘da bulabilirsiniz.

ideal kilo hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama, İdeal Kilo Nasıl Belirlenir?

kondisyon bisikleti faydaları

Kondisyon Bisikleti Faydaları Nelerdir, Kondisyon Bisikleti ile Zayıflama