in

İdeal Kilo Hesaplama, İdeal Kilo Nasıl Belirlenir?

Kilo, sağlık açısından önemli bir unsurdur. Fazla veya az kilo, önemli sağlık sorunlarına yol açan tehlikeler yaratabilir. Kilo problemi genel olarak fazla kilo sorununu çağrıştırsa da olması gerekenden az kilo da doktorlar tarafından hoş görülmeyen bir durumdur. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve kemik problemleri gibi birçok rahatsızlığı vücudumuza davet eden kilo, bilinçli bir şekilde yol alındığı takdirde üstünden kolaylıkla gelinebilecek bir durumdur. İdeal kilo, belirli ölçüm tekniklerine göre belirlenmektedir. Bireyin hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olacağı aralık olarak da belirtilebilir. Peki sağlığımız açısından oldukça önemli ideal kilo nedir ve ideal kilo hesaplama nasıl yapılır?

İdeal Kilo Hesaplama Yöntemleri

Uzmanlara göre ideal kilonun hesaplanması için tek bir yol yoktur. Birçok uzman aşağıda belirteceğimiz yolları bir arada kullanarak ideal kilo hesaplama işlemini gerçekleştirir.

ideal kilo hesaplama yontemleri

Vücut Kitle İndeksi

Bu tekniklerden ilki, en yaygın şekilde duyulmuş olan vücut kitle indeksidir. Basit bir matematik işlemiyle hesaplayabileceğiniz bu yönteme göre vücut kitle endeksinin ideal olarak değerlendirilebilmesi için sonucun 18,5 ile 24,9 aralığında çıkmış olması gerekir.

ideal kilo hesaplama 3

Sonuçlar; 18,5’in altında ise az kilo, 25 ile 29,9 arası ise fazla kilo, 30 ve üzerinde ise obezite olarak değerlendirilir. Vücut kitle endeksinizi hesaplamak için yapmanız gereken hesap ise şu şekilde:

Kilonuz (kg) / boyunuzun karesi (m²)

Vücut kitle indeksinin, profesyonel sporcular, vücut geliştiricileri ve hamile kadınlarda uygulanmadığını belirtmeliyiz. Bu kişilerin vücutlarındaki yağ ve kas oranları diğer insanlara göre farklı olduğu için gerçek bir sonuç almak mümkün değildir.

Cinsiyet ve Boy Oranı

Vücut kitle indeksi birçok yerde yaygın olarak tercih edilse de bazı uzmanlar ideal kiloyu belirlemek için farklı yöntemler kullanıyor. Bu yöntemlerden biri olan bu teknikte kadın ve erkekler için ideal kilo hesaplaması farklı işlemlerle gerçekleşiyor. Kadınlardaki ideal kilo hesaplanırken 45,5 + 2,3 x [(Boyunuz(cm)/2,54) – 60] denklemi kullanılırken; erkeklerdeki hesaplamada 50 + 2,3 x [(Boyunuz(cm)/2,54) – 60] işlemi yapılıyor.

Bel – Kalça Oranı

Bir diğer ideal kilo hesaplama tekniği için şimdi elinize bir mezura, kalem ve kağıt alın. Dünyanın birçok noktasında kardiyovasküler hastalıkların risklerinin öngörülmesi açısından kullanılan bir teknik olan bel – kalça oranı tekniği, tam olarak ideal kilonuza bakmasa da kilonuzun sağlık problemleri açısından tehdit oluşturup oluşturmadığı konusunda size fikir verir.

ideal kilo hesaplama 4

Bu teknik için önce belinizin en dar olan yerinin genişliğini ölçün. Bu nokta genellikle göbek deliğinizin hemen üstüdür. Bu sonucu not edin. Ardından kalçanızın en geniş olduğu yerin genişliğini ölçün. Daha sonra belinizin genişliğini, kalçanızın genişliğine bölün. Bu teknikte kadınlar ve erkekler için farklı aralıklara bakılır. Kadınlar için çıkan sonuç 0,8’den küçükse taşınan risk düşük, 0,8 ile 0,89 aralığında ortalama, 0,9’dan fazlaysa yüksektir. Erkekler için ise 0,9’dan küçükse düşük, 0,9 ile 0,99 aralığı normal, 1.0 ve yukarısı riskli bölgedir.

Boy – Bel Oranı

Birçok uzmana göre vücut kitle indeksinden daha kolay ve doğru bir yöntem daha bulunur. Oldukça basit olan bu teknik için ihtiyacınız olan tek şey bir mezura veya ip. Bu yöntem de tıpkı bel – kalça oranı tekniği gibi sağlık açısından problem yaşayıp yaşamayacağınız konusunda öngörüde bulunmaya çalışır. Öncelikle ip veya mezurayla boyunuzu ölçün ve o şekilde tutun. Daha sonra ölçtüğünüz aracı tam ikiye katlayın ve belinize sarın. Eğer ip veya mezura belinizi tam sarıyorsa boy – bel oranınız ideal demektir. İp veya mezura belinizi sarmıyorsa fazla kilodan bahsedilebilir ve sağlığınızı tehdit eden bazı sorunların oluşabileceği söylenebilir.

ideal kilo hesaplama 6

Hayatınıza sağlık katmak ve ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız bu yolda en büyük destekçiniz spor olacaktır. Düzenli hareket ederek ve egzersiz yaparak fazla kilonuzdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Hayallerinize ulaşmanız sırasında ihtiyaç duyacağınız tüm spor ekipmanlarını, tek bir adresten hızlı ve kolay bir şekilde satın almak için barcin.com bir tık uzağınızda!

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır

Bol Proteinli Yiyecekler Hangileridir, Sporcular İçin Protein Yüklü Menüler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler