in

Evde Yürüyüş ile Forma Girin

Yürüyüş, dünyanın her yanında yapılan ve her zaman tercih edilen bir egzersiz ve spor olarak biliniyor. Aynı anda 50’nin üzerinde kas grubunu çalıştırması sayesinde birçok yönden vücuda etki ediyor. Ancak ne yazık ki her zaman sokağa, sahil kenarına ya da parka gitmek mümkün olmayabiliyor. Bazen hava koşulları bazen de günlük yaşamın akışındaki bazı engeller, spor yapmaya engel olabiliyor. Dışarıya çıkamadığınız durumlarda ev içi egzersiz programlarından yararlanmak mümkün. Dünya çapında birçok insana ilham veren Leslie Sansone, evde yürüyüş yaparak zayıflamaya yönelik programıyla dünyanın dört bir yanından hızla takipçi kazanıyor. Walk at Home (evde yürüyüş) adını verdiği video ve antrenman serisi, evde zayıflamak ve form tutmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Evin içinde kilometrelerce mesafe katetmek mümkün

Sansone’nin önce bir düşünce olarak planladığı evde yürüyüş ile ilgili antrenmanlar, hızla ilgi çekmeye başlayınca büyük bir projeye dönüşüyor. Ancak bu hareketlerin temelinde sadece evin içindeki bir koridoru, balkonu veya masanın etrafını saatlerce dönmek yatmıyor. Sadece ayakkabı giyip ev içinde 1 saat kesintisiz yürümek ve vücuda bir hareket kazandırabilir ama Leslie Sansone’nin olduğunuz yerde birkaç km mesafe katetmenizi sağlayan programları sayesinde evde yürümek, eğlenceli ve daha verimli hale gelebiliyor. Evde yürümeye yönelik söz konusu programda olduğunuz yerde yürüyüş temelli adımlar atarak işe başladıktan sonra sağa ve sola doğru yapılan adım atma hareketleriyle tempo kazanıyorsunuz.

Aynı anda hem sıkılaşmayı hem de karın, bacak ve basen bölgelerinde incelmeyi sağlayan program, bir an düşmeyen temposuyla uyguladığınız yönteme göre 2-10 km arası mesafe katetmenizi sağlıyor. Yoğun ve etkin bir yöntem olması sayesinde kilo verme konusunda da yardımcı oluyor ve vücudunuz zaman ilerledikçe daha iyi şekil almaya başlıyor. Yürüyüşün tüm olumlu etkilerinden yararlanacağınız için dışarıya çıkıp çıkmama konusunda ikilemde kalmanıza gerek kalmıyor.

“Birlikte yürüyelim” mottosuna sahip olan Sansone, birçok antrenörün veya ünlünün aksine programlarını ücretsiz şekilde sunduğu için dünyadaki herkese ulaşabiliyor. Video paylaşım platformlarının birçoğunda yer alan videolar, sizi daha fazla hareket etmeye ve sporu hayatınızın en önemli parçalarından biri yapmaya davet ediyor. Dışarıya çıkamadığınız veya spor salonuna gidemediğiniz için spor yapamama derdine son vermek sizin elinizde.

Evde Yürüyüş Beş Farklı Program ile Mümkün

Sansone, antrenman programını beş ayrı parçaya ayırıyor ve ilk denemelerde yalnızca 2 km yürünen sporda daha sonraları 10 km’ye rahatlıkla çıkılıyor. Ancak bu noktada başlangıç aşamasında mutlaka 4-6 km’lik programları tercih etmek gerekiyor. Vücudun istikrarlı ve dengeli bir şekilde gelişip yürüyüşün etkilerinden maksimum düzeyde faydalanabilmesi için hafiften ağır tempoya geçiş önemli bir anahtar.

evde yürüyüş 1

2 ve 4 km’lik programı bir arada veya üst üste öneren Sansone, çabuk yorulanlar için ilk günlerde sadece 2 km’lik programla vücudu alıştırmayı öneriyor. 2 km’lik programda daha düşük bir tempo göze çarpıyor. Pilates lastiği gibi kolaylıkla bulunan bir spor ekipmanından da destek alınan programda 4 km’lik programa geçildiğinde ise vücut daha yoğun bir çalışma temposuyla karşı karşıya kalıyor ve sıkılaşmayla zayıflamaya yönelik ilk büyük etkiler görülüyor.

6 km programına geçildiğinde ise artık bölgesel zayıflama metotları öne çıkıyor ve hafif bir yürüyüşün ardından tempo giderek artarak metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını başlatıyor. 8 km programında ise düşük tempodan neredeyse eser kalmıyor ve egzersizler koşu hareketleriyle de destekleniyor. Programın ağırlığı yürüyüş olsa da 6 km ve üstü derslerde ara ara eklenen koşu sayesinde daha fazla yağ ve kalori yakımı hedefleniyor.

evde yürüyüş 2

8 km’deki yoğun tempoya alıştıktan sonra sıra 10 km’ye geliyor ki artık herhangi bir fitness veya spor ekipmanına gerek olmuyor ve vücut sadece kendi performansıyla çalışıyor. Zaman zaman şiddetli koşularla en üst seviyeye ulaşan programı düzenli olarak uyguladığınızda dışarıda yapacağınız yürüyüşlerin mesafesini ve temposunu da yükseltme şansı doğuyor. Ev yürüyüşlerine bir an önce başlayarak siz de daha fit ve spor dolu bir yaşamın kapılarını açabilirsiniz.

Barcin.com online mağazasında evde yürürken ihtiyacınız olacak temel spor ekipmanlarına kolay, hızlı ve güvenilir bir alışveriş deneyimi ile sahip olabilirsiniz.

kosu bandinda ne kadar yurumeli

Koşu Bandında Ne Kadar Yürümeli, Koşu Bandı ile Zayıflama

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır

Bol Proteinli Yiyecekler Hangileridir, Sporcular İçin Protein Yüklü Menüler