in

Koşu Bandında Ne Kadar Yürümeli, Koşu Bandı ile Zayıflama

Sağlık durumunu ve vücudun formunu korumak adına düzenli olarak spor yapmak oldukça önemlidir. Profesyonel spor aktiviteleri ile ilgilenmeyen bireyler için yüzme, fitness egzersizleri, pilates, koşu ve benzeri egzersizlerin yanı sıra daha kolay olması ve her zaman yapılabilmesi nedeniyle en çok tercih edilen spor aktivitelerinden bir tanesi de yürüyüştür. Haftanın en az 3-4 günü düzenli olarak yürüyüş yapmak, genel sağlık durumunuzu iyileştirmenizin yanı sıra kilo vermenize veya formunuzu korumanıza da yardımcı olacaktır. Uzmanlar tarafından açık hava egzersizleri daha çok önerilse de soğuk veya yağışlı havalarda açık havada yürüyüş yapamayanlar veya herhangi bir sebeple evden çıkmakta zorlanan kişiler için yürüyüş ve koşu egzersizlerinde koşu bandı da tercih edilebilir. Koşu bandı üzerinde yapılacak egzersizlerde aletin uygun şekilde kullanılması hem egzersizin amacına ulaşabilmesi hem de sağlık açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle eğer bir koşu bandına sahipseniz ve koşu bandında ne kadar yürümeli, doğru şekilde nasıl kullanılmalı gibi sorular kafanızı karıştırıyorsa işte sorularınızın cevapları…

Koşu Bandının Doğru Kullanımı Nasıldır?

Koşu bandının yanlış kullanımı; ayak, diz ve bacak bölgelerinde ortopedik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle koşu bandı ile egzersiz planı yapmadan önce bu aletin doğru şekilde nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekir. Ayak sağlığının korunabilmesi için evde de olsanız koşu bandı kullanırken mutlaka koşuya veya yürüyüşe uygun bir spor ayakkabısı ve çorap giymelisiniz.

koşu bandında ne kadar yürümeli 2

Yeni bir koşu bandı alacaksanız zemininde yumuşatıcı platform bulunan modeller arasından tercih yaparak ayak bileklerinizde oluşacak baskıyı %70 oranında azaltabilirsiniz. Yine aynı şekilde alacağınız koşu bandına karar verirken her aletin taşıyabileceği bir maksimum ağırlık olduğunu bilerek kilonuza uygun yapıya ve bant genişliğine sahip olan bir ürün tercih ediniz. Koşu bandında yürüyüş ve koşu yaparken hareketin doğallığını korumak ve ağırlığın kollara verilmesini önleyebilmek adına cihazın her iki yanında bulunan tutma yerlerinden destek almamalısınız. Egzersizinizi setler halinde yapmanız veya herhangi bir nedenle ara vermeniz gerektiğinde ayak ve diz eklemlerinize zarar vermemek adına bandın hızını yavaş yavaş düşürmeli ve daha sonra durdurmalısınız.

Koşu Bandında Ne Kadar Yürümeli?

Koşu bandında yürünmesi gereken süre, kişiden kişiye ve egzersizin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Spora yeni başlayan kişilerin sıklıkla yaptığı hatalardan biri yürüyüş ve koşuya bir anda yüklenmektir. Bu oldukça yanlış bir uygulama olmakla birlikte vücudu yoğun egzersize alışkın olmayan kişilerde çok uzun süre yürüyüş bandında yürümek ve koşmak eklemlere ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle egzersiz yapmaya yeni başlayan kişilerde koşu bandında ideal yürüyüş süresi 20 dakikadır.

Bize En Uygun Koşu Ayakkabısını Nasıl Buluruz?(2)

Düzenli olarak yürüyüş yaptıkça ve vücut spora alıştıkça bu süre 45 dakikaya uzatılabilir veya 20 dakika yürüyüşün ardından 10 dakika koşu şeklinde setler uygulanabilir. Ayrıca tüm spor aktivitelerinde olduğu gibi koşu bandı kullanımından önce de ısınmak oldukça önemlidir. Yürüyüş ve koşuya başlamadan önce gerekli açma-germe ve ısınma hareketlerini uygulamanız ısınmadan spora başlamaya bağlı olarak gelişebilecek sorunları önlemenize yardımcı olacaktır.

Koşu Bandı ile Nasıl Kilo Verilir?

Koşu bandı ile evde yapılacak yürüyüşler kilo vermeyi kolaylaştırma konusunda da oldukça etkilidir. Düzenli olarak uygulayacağınız bir beslenme programı veya zayıflama diyetine ek olarak haftanın en az 3 veya 4 günü koşu bandı üzerinde yürüyüş yapmak günlük harcayacağınız kalori miktarını arttırarak daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

saglikli-kilo-almanin-yollari-sportmen-cover

Koşu bandı kullanarak kilo vermek istiyorsanız ve bu süreçte yoğun şekilde egzersiz uygulayacaksanız, yapacağınız spor aktivitesi nedeniyle günlük enerji ve besin ögesi ihtiyaçlarınızda artış olacağından dolayı diyetisyeniniz ve spor uzmanınıza bu durumu bildiriniz.

Evde veya spor salonunda koşu bandı ile yapacağınız egzersizler için ihtiyaç duyabileceğiniz spor ayakkabı ve her türlü giyim ürünü için Barcin.com adresini ziyaret ederek geniş ürün yelpazesi içerisinden size uygun olanları tercih edebilirsiniz.

detoks çorbası

Bu Yaza Arınarak Girmek için 4 Detoks Çorbası

Evde Yürüyüş ile Forma Girin