Menu
in

Muz Besin Değeri ve Muz Tüketimi Faydaları

muz besin değeri

Tropikal bir meyve olan muz, dünya genelinde en çok tüketilen meyvelerden biridir. Hemen her mevsimde bulunabilirliği, dayanıklılığı, tatlı aroması ve doyuruculuğu nedeniyle tercih edilen muz besin değeri ve sağlığa faydaları açısından örnek meyvelerin başında gelir.

Muzun besin değeri

Yaklaşık 170 gram olan orta boy bir muzun enerji değeri 130 kaloridir ve 30 gram karbonhidrat içerir. Bunun yanında yaklaşık 1 gram protein, 0,5 gram yağ ve 3,5 gram diyet lifi içeriğine sahiptir. Bu nedenle enerji içeriğinin neredeyse tamamının karbonhidrattan geldiğini söylemek yanlış olmaz. Olgunlaşmamış muzda yer alan karbonhidrat; sindirimi kısmen zor olan dirençli nişasta formundadır ancak muz olgunlaştıkça nişasta, meyve şekeri olan fruktoza ve glikoza dönüşür. Böylece muz tatlanırken sindirimi de kolaylaşır.

Muz potasyumun başlıca kaynağı olan meyvelerden biridir. Potasyumun dışında magnezyum, manganez, fosfor minerallerini de içerir. Muzda ayrıca A ve C vitamini yüksek oranda, B grubu vitaminleri ise daha az miktarda bulunur.

Muz tüketmenin faydaları

 • Muzun içeriğindeki pektin maddesi ve tam sindirilemeyen nişasta iştahı azaltır ve doygunluk hissi verir. Muz ne kadar yeşilse nişasta içeriği o kadar yüksektir. İçerdiği yüksek lif de açlığı bastırmada ve tokluk süresini uzatmada etkilidir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde özellikle ara öğün olarak tercih edilmelidir.
 • Porsiyon başına enerji olarak bakıldığında en yüksek değere sahip meyvelerden biridir. Enerji ihtiyacını kısa sürede gidermek için tüketilebilir. Özellikle fiziksel yoğunluklu bir işte çalışan veya gün içinde çok aktif olan kişilerin her gün bir muz tüketmesi enerji seviyesinin korunması için önemlidir.
 • Olgunlaşmış muz sindirimi kolay bir meyve olduğu için mide problemi olan kişiler tarafından bile rahatlıkla tüketilebilir. Midede ülser yaralarının iyileşmesini hızlandırır.

 • Lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Nişasta içeriği yüksek olan olgunlaşmamış muz, kabızlık probleminin giderilmesinde yardımcıdır.
 • Kusma ve ishal ile elektrolit kaybı olan hastalıklarda potasyumu yükselterek ve sindirimi kolaylaştırarak, bağırsakların düzenlenmesini sağlar ve belirtilerin şiddeti azalır.
 • Kolay sindirilen karbonhidrat ve mineral içeriği sayesinde sporcular için önemli ve spor beslenmesinde oldukça tercih edilen bir besindir. Antrenman öncesinde muz tüketimi hem antrenman boyunca kan şekerinin dengede kalmasını sağlar hem de terlemeyle oluşacak mineral kaybını en aza indirir. Bu sayede antrenman sonrası kramp ve kas ağrısı şikayetlerini engellemiş olur.
 • Yüksek potasyum içeriği sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde; kalp kaslarını geliştirerek kalp sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

 • Potasyum aynı zamanda böbrek faaliyetlerinin düzenlenmesinde de görevlidir. Böbrek taşlarının oluşumunu engeller. Bu nedenle muz böbrek koruyucu bir besin olarak kabul edilir.
 • Muz, içeriğinde bulunan triptofan aminoasidi sayesinde mutluluk veren hormonları yükseltir ve ruh halini iyileştirir. Depresyon ve stresle başa çıkmada muzun bu etkisinden mutlaka yararlanılmalıdır.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini hızlandırarak saç ve cilt dokularının canlı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Regl dönemi ağrılarının azalmasında, şişkinliğin giderilmesinde ve karın bölgesinin rahatlamasında oldukça etkilidir.

Doğru miktarda tüketim

İçerdiği yüksek enerji ve nişasta nedeniyle birçok yararlı etkisi olsa da tüketilen miktar arttıkça faydalarının aksine, vücuda bazı zararları olmaktadır. Bunlardan ilki bağırsak düzeninin bozulmasıdır. Ham veya olgunlaşmış muz olmasına bağlı olarak ishal veya kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi belirtilere yol açar. Özellikle karbonhidrat içeren bir öğünden hemen sonra büyük porsiyonda muz tüketilirse kan şekerinde ani yükselme, dengesizlik oluşur. Ayrıca, yüksek enerji içeren bu meyvenin sürekli olarak yüksek miktarda tüketilmesi uzun vadede kilo alımına sebep olur. Muz besin değeri ve faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için günlük tüketimi, kişinin günlük beslenme düzenine de bağlı olarak 1-2 adetle sınırlandırılmalı ve gün içerisindeki ara öğünlerde tüketilmeli, akşam yemeğinden sonra tüketilmemelidir.

Sağlıklı bir yaşam için faydalı besinlerden oluşan beslenme düzenini doğru egzersizle desteklemelisiniz. Egzersizde kullanacağınız ürünlere ise Barcin.com‘da güvenli alışveriş imkanı ile sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version