Menu
in

Nadal-Federer Saltanatına Son Veren Adam: Novak Djokovic

Nadal-Federer saltanatına son veren adam olarak tarihe geçen Novak Djokovic, modern tenisin asi çocuğu. Kendi kendine konuşan, her katıldığında Wimbledon’ın çiminden bir tutam koparıp yiyen ve “çok tatlı bir lezzet” olduğunu söyleyen atipik ve deli dolu bir isim. Taklit yeteneği de tenisçiliği ile yarışacak seviyede. Geçmiş dönemlerde beş meslektaşını sürekli ti’ye alan videolarına ulaşmak mümkün;  Maria Sharapova, Rafael Nadal, Roger Federer, Andy Roddick ve Goran Ivanisevic.

Gerçekten de o olmasa, tenis halk sporu olmaktan çıkıp, elit sınıfların meşgalesi gibi sunulacak. Herkesin yapabileceği bir spor olduğunu düşündüğü için, doğduğu şehir Belgrad’ın kurulduğu Sava Nehri kıyısında dev tenis tesisleri kurmuş. Burada alt-orta-üst sınıf gözetmeksizin, her yaştan çocuk raketi eline alıyor. Tenis birçok ülkede sadece zengin insanların oynadığı, tuzu kuru ailelerin çocuklarını yazdırdığı bir spor dalı olarak gözükse de, Djokovic bu tabuyu yok etmeye kararlı. Kendinden sonra Sırbistan daha çok şampiyon çıkaracak gibi.

1987’de Yugoslavya dağılmadan önce Belgrad’ta doğan Novak’ın, kendisi gibi tenisçi iki kardeşi var. Djokovic, ilk kez sadece altı yaşında iken Yugoslav kadın tenisçi Jelena Gencic tarafından keşfediliyor. Gencic, bu harika çocuğa dair şu sözleri söylüyor: “Monika Seles’ten beri gördüğüm en büyük yetenek.”

13 yaşından gün almaya başlayan Djokovic, Almanya’nın Münih kentindeki Pilic Akademi’ye giderek, daha yüksek seviyede rekabeti deneyimliyor ve sadece 14 yaşında uluslararası kariyeri başlıyor. Uluslararası kariyeri aynı sene öyle bir ivme kazanıyor ki, tekler, çiftler ve takımlar da üç ayrı Avrupa şampiyonluğu kazanan Novak, bir de Yugoslavya’ya Dünya Küçükler Şampiyonası’ndan gümüş madalya getiriyor evi Belgrad’a yani Dünya ikincisi olarak dönüyor.

Peki dünyanın şu anda en çok kazanan sporcularından Djokovic nasıl bir kariyere sahip?

  • 14 Grand Slam (6 Avustralya Açık, 3 Roland Garros, 3 Wimbledon ve 2 ABD Açık)
  • Kariyeri boyunca 708 maç kazanmış, 147 maç kaybetmiş (Grand Slamlerde %82.8’lik bir kazanma oranına sahip.)
  • 62 turnuva şampiyonluğu var.
  • 21 Mart 2016 tarihi itibarı ile dünya klasmanında 1. Sırada
  • Birçok antrenör ile çalışan Djokovic, şu anda dünyaca ünlü eski tenisçi Boris Becker’le çalışıyor.
  • Djokovic’in şu ana kadar bütün turnuvalardan kazandığı toplam para 97 milyon dolar.
  • Novak Djokovic Vakfı’nı kuran tenisçi, imkanı olmayan çocuklara finansal destek sağlarken, bir taraftan da savaşlarda ailelerini kaybeden çocukların da yardımına koşuyor.
  • Tüm zamanların en büyük tenisçilerinden biri olan Novak Djokovic’in, zirveye giden yolculuğunu anlatan, kendi kaleminden çıkma “Kazanmak için Servis Atmak” (Serve to Win) adlı bir kitabı da mevcut.

Yorum Yazın

Exit mobile version