Menu
in

NBA Oyuncularının İlginç Lakapları

NBA’in belki de en keyifli detaylarından biri olan takma isimler, uzun yıllardır birçok oyuncuyu bu isimlerle hatırlamamızı sağlıyor. NBA tarihinde sayısız yıldıza verilen veya takılan isimler bazen oyuncuların dış görünüşü, bazen oynama tarzı ve bazen de kendilerine has hareketleri sayesinde ortaya çıkıyor. Basketbolseverlerin kendi aralarında konuşurken referans verdiği isimler, özellikle televizyon spikerleri tarafından maç anlatımları esnasında kullanılıyor. Emekli olduktan sonra bile bu takma isimlerle hatırlanan NBA oyuncuları arasından son dönemde karşımıza çıkan sekiz tanesine ve hikayelerine bakıyoruz.

Kawhi Leonard – Claw

Özellikle son play-off döneminde Golden State Warriors’a karşı oynadıkları maçlardaki performansları ile dikkat çeken Kahwi Leonard’a, birkaç yıl önce elleri yüzünden “Claw” yani pençe lakabı takılmıştı. Her seferinde ellerinin büyük olmasının avantajını da kullanan Leonard için daha sonralarda hazırlanan özel ayakkabılara logo olarak da oyuncunun elleri konulmuştu.

 Lebron James – King James

2004’te başlattığı NBA kariyerinde her yıl kendini daha da geliştiren, All-Star kadrolarından eksik kalmayan, En Değerli Oyuncu unvanlarını birden çok kez kazanan Lebron James, “King James” (kral James) lakabını fazlasıyla hak ettiğini ispat etti ve etmeye de devam ediyor. James’in bu lakabının en önemli özelliği ise oyuncunun bu ismi kendinin seçmiş olması.

 Paul Pierce – The Truth

Aslında bir NBA yorumcusunun Paul Pierce hakkında yaptığı “onun bu kadar iyi oynadığı biliyordum ama bu derece iyi oynayabileceği gerçeğini bilmiyordum. Bu resmen gerçek.” yorumunun ardından “The Truth” (gerçek) olarak anılmaya başlandı.

Dwyane Wade – Flash

Bu sene NBA’deki 13. yılını dolduran Dwyane Wade, geçtiğimiz yıl uzun yıllardır formasını giydiği Miami Heat’ten Chicago Bulls’a transfer olmuştu. Oyundaki atik tavrı ve hızlı düşünüp karar verme özelliğinden dolayı “Flash” (flaş) lakabıyla anılan Wade, izleyen herkesi şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor.

 Lance Stephenson – Born Ready

Amerika’daki kült radyo programcısı, sneakerkoleksiyoneri ve NBA tutkunu Bobbito Garcia’nın Stephenson’ı izledikten sonra onunla ilgili “Born Ready” (doğuştan hazır) tanımını kullanmasının ardından genç oyuncu bu lakapla anılmaya başlandı. Birçok oyuncuya göre daha planlı oynamasıyla da dikkat çeken Lance Stephenson, şu an Indiana Pacers’da forma giyiyor. 

Michael Jordan – Air Jordan

90’ların en iyi oyuncularından biri olan efsanevi basketbolcu Michael Jordan’ı, özellikle sık sık havada asılı kaldığı basketleri ve uzak mesafeli smaçları ile tanıyoruz. Bu tarzına istinaden “Air” (havada) lakabını alan Jordan, “Air Jordan” tanımını daha sonra Nike birlikte dünya çapında bir marka haline getirdi.

Tim Duncan – The Big Fundamental

Geçtiğimiz sezon emekli olan ancak son yılını oldukça başarılı istatistiklerle sonlandıran Tim Duncan, San Antonio Spurs’ün gelmiş geçmiş en başarılı ve tarzıyla dikkat çeken isimlerinden oldu. Birçok oyuncunun kendine örnek aldığı Duncan’a basketbolun temelinde olan her şeye sahip olması sebebiyle ana esaslar yani “The Big Fundamental” ismi verilmişti. Ayaklarını son derece ustaca kullanan, pota altında başarılı olan ve hiçbir zaman maçı bırakmaması ile tanınan Tim Duncan, emekli olduğunda 40 yaşındaydı.

Yorum Yazın

Exit mobile version