in

NBA Yolu Tutan Furkan Korkmaz ve Cedi Osman’ın Karnesi

Tüm genç basketbolcuların hayali olan yıldızlar ligi NBA genç yeteneklere şans vermeye devam ediyor. Geçen sezon NBA’de oynamak istediklerini belirten Furkan Korkmaz ve Cedi Osman takımları ile anlaşmak için gün sayıyor. Sizce doğru zaman mı? Her zaman basketbol yorumcularının üzerinde durduğu bir konu vardır. Genç yaşta NBA yolu tutmak riskli olarak görülür. Gittiğiniz takımda kendi liginizde aldığınız süreleri almama şansınız yüksektir. Evet, orası NBA ama takımda gençlere kendi liglerinde verildiği kadar şans veriliyor mu? Bu konu gerçekten tartışmaya açık yorumlarınızı yazımızın altına bekliyoruz.

Peki NBA hayallerine gerçekleştirmek için gün sayan pırlanta gibi bu iki yeteneğin dünden bugüne karnesine bir göz gezdirelim.

Furkan Korkmaz

İlk olarak Furkan Korkmaz’dan başlayalım. Basketbol hayatı 9 yaşında okul takımına seçilmesi ile başladı. Basketbol hocası Leyla Çalışkan’ın Yeşilyurt ile anlaşması ile beraber profesyonel anlamda adımını atmış oldu. Henüz 15 yaşında iken 2002 yılında 250.000 dolar karşılığında Anadolu Efes altyapısına transfer oldu.

furkan_korkmaz_2

Anadolu Efes foması ile genç yıldız Türkiye Yıldızlar Ligi’nde şampiyonluk yaşadı. Hemen ertesi sezon ise Anadolu Efes’in pilot takımı olan ve Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde mücadele eden Pertevinyal’de Genç Erkekler kategorisinde şampiyonluğa ulaşırken aynı sezon 2. Lig’de de 22 maçta görev alarak dikkatleri üstüne çekmeye başladı. 2014-15 Anadolu Efes’in A takımına yükselerek dikkatleri çekti. Bugüne kadar yaklaşık iki buçuk sezon A takım forması terleten Furkan, kariyerine 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası 1 Türkiye Kupası ekledi. 2016-2017 sezonunda kiralık olarak Banvit yolunu tutan oyuncu Maksim Mutaf ile takas edildi.

Milli takım kariyerinde ise yaşıtları arasından farkını gösterdi.

furkan_korkmaz_3

2013 yılında Ukrayna’da düzenlenen Avrupa Yıldızlar Basketbol Şampiyonası’nda maç başına 25.3 sayı ortalaması ile sayı kralı oldu

2014 yazında Konya’da düzenlenen FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye 18 Yaş Altı Millî takımı ile şampiyonluğu yaşadı.

2015 yılında Yunanistan’ın Girit şehrinde düzenlenen ve Türkiye 19 Yaş Altı Millî Takımı’nın üçüncü olduğu FIBA U19 Dünya Şampiyonası’nda forma giydiği 7 maçta gösterdiği performans ile turnuvanın en iyi beşine seçildi.

Yine 2015 yılında FIBA U18 Avrupa Şampiyonası’nda 18 Yaş Altı Millî Takımı forması giydi ve gümüş madalya uzandı ve turnuvanın en iyi beşine biletini aldı.

2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda ilk kez Türkiye Millî Basketbol Takımı forması giydi ve turnuvanın en genç oyuncusu oldu.

furkan_korkmaz_1

23 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen NBA Draft’ında 26. Sıradan seçilerek Philadelphia 76ers formasının sahibi oldu. Kendisine yeni kariyerinde başarılar diliyoruz. Eminiz ki gururumuz olarak en iyi şekilde bizi temsil edeceğinden şüphemiz yok.

Cedi Osman

Anadolu Efes’in bir diğer genç yıldızı Cedi Osman ise NBA’de Clevland Cavaliers ile anlaşmaya varılması sonucunda Lebron James ile takım arkadaşlığına imza attı.

Cedi Osman’ın dünden bugüne gelen kariyerine göz attığımızda…

Makedonya, Ohrid’ten, Amerika’ya!

cedi_osman_3

6 yaşında KK Bosna kulübünde basketbolla tanıştı. Şansa keşfedilen yeteneklerden biriydi. KK Bosna’da antrenman yaparken keşfe çıkan Anadolu Efes scoutları tarafından keşfedildi ve ailesi ile beraber İstanbul’a getirildi. 2007 yılında Anadolu Efes altyapısında küçük takımda forma giyerek Türkiye’deki kariyerine başladı. Altyapı forması terlettiği yıllarda Anadolu Efes’in küçük, yıldız ve genç takımlarında oynadı. A takıma giden yolda ilk profesyonellik deneyimini Cedi Osman, Furkan Yılmaz’ında tecrübe edindiği pilot takım Pertevniyal’de edindi. Takım sezonu 13. Sırada bitirirken Cedi maç başına 5.1 sayı 2.1 ribound ortalaması ile sezonu tamamladı. Aynı sezon Perteniyal Genç Takımı forması ile Türkiye Genç Erkekler Şampiyonluğunu kazandı.

Cedi_osman_1

2012-13 sezonunda Anadolu Efes ile 4+1 yıllık sözleşme imzalayan Cedi her maç artan performansı ile takımın vazgeçilmez isimleri arasına girmeyi başardı. En başta fazla süre şansı bulamasa bile kısmen de bulduğu sürelerde kendini gösterdi ve hem ligde hem de Avrupa maçlarında ilk beşteki yerini sağlamlaştırdı.

Milli takım kariyerinde de başarılı bir performans sergileyen Cedi, ilk milli formasını 16 yaş kategorisinde giydi. İlk U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı yedinci olarak bitirse de maç başına 12.3 sayı, 2.3 ribaund ve 1.6 asist ortalamalarıyla oynadı.

Cedi_Osman_2

18 Yaşına geldiğinde ise U18 Avrupa Şampiyonası’nda finalde Sırbistanı devirerek şampiyonluğa ulaştı. Bu turnavada forma giydiği 8 maçta 19.7 sayı ortalamasına ulaştı. U20 Avrupa Şampiyonası’nda iste bu kez finalde İspanya’yı deviren milli takım ile şampiyonluğa ulaştı. Bu turnuvada gösterdiği başarı ile turnuvanın en iyi beşine ismini yazdırdı. 2015 yılında A Milli Takım ile Avrupa Şampiyonası’nda görev alan Cedi, maç başına 32.0 dakika süre alırken 12.2 sayı ve 5.0 ribound ortalamasını yakaladı.

 

En Rahat Koşu Kıyafetini Nasıl Seçersiniz?

Muslera’nın Galatasaray İçin Vazgeçilmez Olmasının Sebepleri!